Ekonomski institut Zagreb Dr sc Jelena Budak KORUPCIJA
Ekonomski institut, Zagreb Dr. sc. Jelena Budak KORUPCIJA PREPREKA POSLOVANJU PRIVATNOG SEKTORA U HRVATSKOJ Okrugli stol Uzroci, razmjeri, pojavni oblici i efikasnost strategije suzbijanja korupcije u RH Organizatori: GONG i UN Compact Hrvatska Medijski pokrovitelj: magazin Banka Hrvatska gospodarska komora Zagreb, 23. veljače 2011.
O negativnim učincima korupcije na poslovni sektor § Korupcija djeluje kao arbitrarni porez i povećava troškove poslovanja § Korupcija narušava ravnopravne uvjete poslovanja § Korupciji podložan javni sektor je neučinkovit, te stvara političku, a time i poslovnu neizvjesnost § Korupcija povećava poslovni rizik koji se odražava u višim troškovima poslovanja i smanjenoj konkurentnosti domaćih poduzeća § Korupcija pogađa i privatna i javna poduzeća
Percepcija korupcije kao prepreke poslovanju u RH § 19% poduzeća smatra da je korupcija glavna prepreka poslovanju u RH (BEEPS, 2007. ) § Vrijednost očekivanog poklona kako bi se osigurao javni ugovor: 2% vrijednosti ugovora (BEEPS, 2007. ) § Postojeća istraživanja pokazuju da su mala i srednja poduzeća posebno izložena korupciji (teže podnose korupcijsku rentu) § 38% MSP smatra da je korupcija velika prepreka poslovanju u RH (YES Foundation i Partnerstvo za društveni razvoj, 2010. ).
Međunarodna komparativna istraživanja za RH Od mog poduzeća se očekuje: % poduzeća neslužbena plaćanja javnim službenicima za obavljanje posla 14, 5 davanje poklona službenicima porezne uprave 6, 0 davanje poklona kako bi se osigurao javni ugovor 4, 3 davanje poklona radi dobivanja dozvole za početak poslovanja 2, 1 davanje poklona radi dobivanja građevinske dozvole 1, 3 davanje poklona radi dobivanja priključka na struju 1, 0 davanje poklona radi priključka na vodovod 0, 6 davanje poklona radi dobivanja uvozne dozvole 0, 1 davanje poklona radi dobivanja telefonskog priključka 0, 1 BEEPS, 2007. 4
Dosadašnja istraživanja za Hrvatsku § U anketiranju gospodarstvenika oblici korupcije ograničeni su na „klasično“ plaćanje provizije u sklapanju javnih ugovora i podmićivanje javnih službenika § Percipirana učestalost tih pojavnih oblika u RH u padu (BEEPS 2007. /2005. ) 5
Relevantnost ispitivanja korupcije u gospodarstvu § Nisu prilagođena poslovanju hrvatskih gospodarstvenika; ne provode se sustavno; nisu usporediva § Ne pružaju dovoljno saznanja za formuliranje konkretnih mjera suzbijanja korupcije kao prepreke poslovanju privatnog sektora u RH § S druge strane, kako protumačiti mišljenje hrvatskih građana da biznismeni imaju koristi od korupcije? 2010. 65% građana se slaže s tom tvrdnjom 2007. 26% građana se slagalo s tom tvrdnjom S tom se tvrdnjom danas slaže puno više građana nego prije tri godine (istraživanje Ministarstva pravosuđa RH).
Teze za raspravu § Korupcija u raznovrsnim manje poznatim ili prikrivenim pojavnim oblicima predstavlja prepreku poslovanju poduzeća u Hrvatskoj. § Korupcijom stvorena nelojalna konkurencija ugrožava tržišnu poziciju hrvatskih poduzeća na globalnom tržištu. § Poslovna etika i društveno odgovorno poslovanje ne promatraju se u kontekstu otklanjanja korupcijskih pritisaka. § Korupcija unutar samog poslovnog sektora prepreka je razvoju poslovanja i konkurentnosti firme.
Pitanja za raspravu § Uloga neformalnih institucija i mreža koje omogućavaju trgovinu uslugama i druge sofisticirane oblike korumpirane razmjene u odnosima privatnog i javnog sektora? § S kojim se prikrivenim oblicima korupcije suočavaju poduzeća u Hrvatskoj u interakciji s javnim sektorom - na državnoj i lokalnoj razini? Npr. uvjetovanje pozitivnog mišljenja/ubrzavanja postupka zapošljavanjem? § U novim poslovnim aranžmanima javnog i privatnog sektora rastu prilike za potencijalno koruptivna ponašanja? Postoji li opasnost od sukoba interesa u javno-privatnom partnerstvu?
Pitanja za raspravu § Prisutnost nelojalne konkurencije na domaćem i stranom tržištu može biti uzrokovana primjenom koruptivnih metoda stranih firmi (problem uvozne korupcije i poslovanja u diskriminatornim uvjetima). Koja je uloga gospodarske diplomacije? § Da li su načela poslovne etike (interni kodeksi poslovanja) dovoljna u jačanju kapaciteta pojedine kompanije da se odupre neformalnim pritiscima? § Koji su to mehanizmi (zaštita zviždača, sustav poticaja etičkom ponašanju djelatnika, nadzor i sankcije…)? § Ili je nužno objediniti napore privatnog sektora za jačanje kapaciteta tvrtki za suzbijanje korupcije?
Zaključna razmišljanja § Razvoj poduzetništva i investicije su prioritet gospodarskog razvoja RH – nužno ukloniti sve prepreke poslovanju privatnog sektora § Politička i administrativna korupcija u Hrvatskoj predmet su istraživanja i javnog interesa, međutim: § Korupcija s aspekta prepreke razvoju poslovanja ne razmatra se dovoljno i saznanja o pojavnim oblicima korupcije u privatnom sektoru u RH su vrlo ograničena § Inicijativa da se objedine napori kako bi se pomoglo privatnom sektoru da i u ionako otežanim okolnostima, posluje u okruženju bez korupcijskih pritisaka.
Hvala na pažnji Dr. sc. Jelena Budak Ekonomski institut, Zagreb Trg J. F. Kennedyja 7 10000 Zagreb Tel. ++385 1 2362 228 Fax. ++385 1 2335 165 jbudak@eizg. hr www. eizg. hr 11
- Slides: 11