DZIE HYMNU NARODOWEGO 15 padziernika AUTOR HYMNU NARODOWEGO

  • Slides: 19
Download presentation
DZIEŃ HYMNU NARODOWEGO 15 października

DZIEŃ HYMNU NARODOWEGO 15 października

AUTOR HYMNU NARODOWEGO Józef Wybicki Hymn narodowy

AUTOR HYMNU NARODOWEGO Józef Wybicki Hymn narodowy

Józef Wybicki ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach.

Józef Wybicki ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach.

Józef Wybicki Polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, napisał

Józef Wybicki Polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego. Z wykształcenia prawnik, działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. Reformator praw w Polsce przedrozbiorowej. Podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 organizował obronę Wielkopolski przed wojskami nieprzyjaciela.

HISTORIA HYMNU Mazurek Dąbrowskiego to pieśń patriotyczna od 26 lutego 1927 roku zatwierdzona (ponownie

HISTORIA HYMNU Mazurek Dąbrowskiego to pieśń patriotyczna od 26 lutego 1927 roku zatwierdzona (ponownie w 1948 roku) jako hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Tę rolę pełniła już znacznie wcześniej. W prostej, niewyszukanej formie - z odwołaniem do powszechnie znanych faktów historycznych - ujmuje ideologię legionów. Swą karierę - od okolicznościowej piosenki żołnierskiej do hymnu narodowego Mazurek Dąbrowskiego zawdzięcza przede wszystkim zawartej we wstępie myśli o trwaniu narodu mimo utraty bytu państwowego.

"Sławna pieśń legionów polskich poczyna się od wierszy, które są godłem historii nowej: Jeszcze

"Sławna pieśń legionów polskich poczyna się od wierszy, które są godłem historii nowej: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Słowa te mówią, że ludzie mający w sobie to, co istotnie stanowi narodowość, zdolni są przedłużać byt swojego kraju niezależnie od warunków politycznych tego bytu, i mogą nawet dążyć do urzeczywistnienia go na nowo. . . " Adam Mickiewicz, 26 kwietnia 1842 r.

Historia Szkoły Podstawowej Im. Hymnu Narodowego w Brodnicy Pierwszy budynek szkolny w Brodnicy stanął

Historia Szkoły Podstawowej Im. Hymnu Narodowego w Brodnicy Pierwszy budynek szkolny w Brodnicy stanął na początku XX wieku. W czasie drugiej wojny światowej był internat dla młodzieży niemieckiej-Hitlerjugend. Swą prace dydaktyczną na rzecz mieszkańców wznowiła szkoła 4 września 1945 roku. Koncepcja rozbudowy szkoły powstała w latach siedemdziesiątych. Po długim oczekiwaniu dnia 24 lutego 1987 roku wyrażono zgodę na rozbudowę szkoły i wyznaczono miejsce na budynek.

Rozbudowa trwała etapami : • 1991 rok - oddano do użytku salę gimnastyczną, •

Rozbudowa trwała etapami : • 1991 rok - oddano do użytku salę gimnastyczną, • 1992 rok- dobudowano część socjalną ( kuchnia , świetlica , biblioteka z czytelnią ) , • 1997 rok- oddano do dyspozycji trzy nowe sale lekcyjne , klasę audiowizualną i pokój nauczycielski , • 1999 rok-zakończenie budowy.

Szczególnym momentem w historii szkoły było nadanie imienia. Ta niezwykła uroczystość miała miejsce 19

Szczególnym momentem w historii szkoły było nadanie imienia. Ta niezwykła uroczystość miała miejsce 19 czerwca 1999 roku. Szkole podstawowej w Brodnicy nadano imię Hymnu Narodowego. Obecnie w starej części szkoły mieści się Biblioteka Gminna, zaś pozostała przestrzeń szkoły dzieli się na trzy bloki: dydaktyczny, sportowy i żywieniowy.

W części tego ostatniego znajduje się przedszkole, świetlica oraz gabinety: pedagoga, logopedy i higienistki

W części tego ostatniego znajduje się przedszkole, świetlica oraz gabinety: pedagoga, logopedy i higienistki szkolnej. W szkole posiadamy dwie pracownie informatyczne oraz rozbudowane Centrum Informacji Multimedialnej. W zeszłym roku szkolnym w Dniu Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru szkoły.

Będomin – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w

Będomin – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Nowa Karczma. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1284 roku w nadaniu księcia pomorskiego Mściwoja II na rzecz stryjecznej siostry Gertrudy. Na północ od Będomina znajduje się Jezioro Grabowskie. W będomińskim zabytkowym dworku szlacheckim z XVIII w. znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. W latach 1975– 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Ciekawostka o Będominie W Będominie, w pobliżu muzeum, rośnie okazały, około 400 -letni dąb

Ciekawostka o Będominie W Będominie, w pobliżu muzeum, rośnie okazały, około 400 -letni dąb szypułkowy, zwany „Dębem Wybickiego”. To drzewo o obwodzie pnia 635 cm i wysokości 27 m (w 2013). W 2013 roku zwyciężyło w konkursie na „Drzewo Roku”.

Ile szkół podstawowych, które noszą takie imię? Jesteśmy jedyną szkołą podstawową noszącą imię Hymnu

Ile szkół podstawowych, które noszą takie imię? Jesteśmy jedyną szkołą podstawową noszącą imię Hymnu Narodowego.

Starsza wersja hymnu Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc

Starsza wersja hymnu Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, szablą odbijemy. Marsz, marsz , Dąbrowski do Polski z ziemi włoski za Twoim przewodem złączem się z narodem. Jak Czarniecki do Poznania wracał się przez morze dla ojczyzny ratowania po szwedzkim rozbiorze. Marsz, marsz , Dąbrowski. . . Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę będziem Polakami dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski. . . Niemiec, Moskal nie osiędzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza. Marsz, marsz, Dąbrowski. . . Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany: "słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany. " Marsz, marsz, Dąbrowski. . . Na to wszystkich jedne głosy: "Dosyć tej niewoli mamy Racławickie Kosy, Kościuszkę, Bóg pozwoli. "

Od 1 września 2020 r. jesteśmy Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Brodnicy

Od 1 września 2020 r. jesteśmy Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Brodnicy

Quiz 1. Kiedy obchodzimy Dzień 5. Gdzie znajduje się Hymnu Narodowego? Muzeum Hymnu Narodowego?

Quiz 1. Kiedy obchodzimy Dzień 5. Gdzie znajduje się Hymnu Narodowego? Muzeum Hymnu Narodowego? Podaj 2. Kto jest autorem nazwę miejscowości? hymnu? 3. W którym wieku stanął 6. Ile szkół podstawowych nosi takie samo imię jak pierwszy budynek nasza? szkoły? 7. Jak brzmi obecna nazwa 4. Kiedy miało miejsce szkoły? nadania imienia szkole w Brodnicy? Podaj rok?

odpowiedzi 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 15 października Józef Wybicki XXw 1999

odpowiedzi 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 15 października Józef Wybicki XXw 1999 r. Będomin Tylko nasza Zespół Szkolno-Przedszkolny

Dziękujemy za uwagę Maja J, Maja B, Malwina S, Martyna F Opiekun p. J.

Dziękujemy za uwagę Maja J, Maja B, Malwina S, Martyna F Opiekun p. J. Pawlicka