Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 3 SP

  • Slides: 12
Download presentation
Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 – 3 SP przygotowała mgr Anna Milewska

Hymn Polski Prezentacja dla klas 1 – 3 SP przygotowała mgr Anna Milewska

Pozycja zasadnicza • Stoimy nieruchomo • Ciężar ciała równomiernie na obu stopach • Pięty

Pozycja zasadnicza • Stoimy nieruchomo • Ciężar ciała równomiernie na obu stopach • Pięty złączone • Stopy rozwarte na szerokość środka podeszwy buta • Nogi w kolanach prosto a mięśnie nóg lekko napięte • Tułów wyprostowany, brzuch lekko wciągnięty, ramiona do tyłu • Ręce opuszczone i proste w łokciach • Palce dłoni złączone i wyprostowane • Palec środkowy wzdłuż szwu spodni • Głowa delikatnie do góry, wzrok na wprost usta zamknięte Jeżeli wykonałeś poprawnie wszystkie wytyczne to właśnie stoisz na baczność i powinieneś wyglądać jak na ilustracji.

Każde państwo ma swoje własne symbole. Podkreślają jego niezależność , dumę i sławę. Są

Każde państwo ma swoje własne symbole. Podkreślają jego niezależność , dumę i sławę. Są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. Przez poszczególne wieki i epoki historyczne charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. Polskie symbole narodowe wyrażają miłość Polaków do ojczyzny i dążenie do jedności narodu. Są znamionami tożsamości, honoru, dumy i godności Polaków. To one zapewniają nam godne miejsce wśród innych narodów i państw.

GODŁO "Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej

GODŁO "Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. "

FLAGA ''Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych

FLAGA ''Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. ''

Kliknij niebieskie pole

Kliknij niebieskie pole

Hymn to pieśń podniosła, patriotyczna, podkreślająca jedność i odrębność narodową. Może być śpiewana podczas

Hymn to pieśń podniosła, patriotyczna, podkreślająca jedność i odrębność narodową. Może być śpiewana podczas uroczystości państwowych, świąt narodowych, w sytuacjach podkreślających odrębność narodową, podczas oficjalnych uroczystości gdzie reprezentowane jest Państwo (mecze, zawody sportowe), podczas podniosłych i spontanicznych uroczystości, tam gdzie wciągana jest flaga państwowa na maszt itp.

Polski Hymn Narodowy jest to "Pieśń legionów polskich we Włoszech", zw. z czasem "Mazurek

Polski Hymn Narodowy jest to "Pieśń legionów polskich we Włoszech", zw. z czasem "Mazurek Dąbrowskiego", która została napisana przez Józefa Wybickiego w Reggio (Włochy) między 16 a 19 lipca 1797 r. Dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. "Mazurek Dąbrowskiego" został zatwierdzony jako hymn państwowy w latach 1926 -27. Po II Wojnie Światowej w 1948 r. "Mazurek Dąbrowskiego" uznano ponownie ale już urzędowo jako hymn państwowy. Obowiązujący tekst hymnu i jego zapis nutowy zawiera Ustawa Sejmowa z 31 stycznia 1980 r.

PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE Dąbrowski Jan Henryk (1755 -1818),

PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE Dąbrowski Jan Henryk (1755 -1818), generał, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. W pamięci potomnych gen. Dąbrowski pozostał jako organizator Legionów Polskich - pierwszego polskiego czynu zbrojnego po rozbiorach Polski , - jemu poświęcono pieśń Legionów "Mazurek Dąbrowskiego.

PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE Napoleon I Bonaparte (1769 –

PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE Napoleon I Bonaparte (1769 – 1821 ) – jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata. Odniósł wiele zwycięstw jako dowódca wojsk francuskich.

PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE Stefan Czarniecki (1599 – 1665

PORTRETY OSÓB , O KTÓRYCH JEST MOWA W HYMNIE Stefan Czarniecki (1599 – 1665 ) – dowodził oddziałami polskimi w czasie wojen ze Szwecją. Jest wzorem niezłomnego i ofiarnego żołnierza.

W 1978 roku powstało w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego. Mieści się ono w Będominie

W 1978 roku powstało w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego. Mieści się ono w Będominie ( woj. pomorskie ), miejscowości , w której urodził się Józef Wybicki, autor słów hymnu.