Chemick zdroje elektrickho naptia Fyzika pre 9 ronk

  • Slides: 11
Download presentation
Chemické zdroje elektrického napätia Fyzika pre 9. ročník ZŠ

Chemické zdroje elektrického napätia Fyzika pre 9. ročník ZŠ

 Galvaniho pokusy so „živočíšnou elektrinou“ ( pozri Vieš, že. . . uč. str.

Galvaniho pokusy so „živočíšnou elektrinou“ ( pozri Vieš, že. . . uč. str. 88 ) zapôsobili na A. Voltu, a ten sa pustil do ich skúmania. Zistil, že príčinou krátkotrvajúceho elektrického prúdu v žabích svaloch nie je nič iné, ako sústava vodičov – kovov ( železa a medi ) a vodivej tekutiny v svalovej hmote. Volta pri svojich pokusoch objavil, že ak priložíme k sebe, kontaktujeme dva správne kovy, získame „kontaktnú elektrinu“.

V r. 1799 skonštruoval A. Volta dlhodobý zdroj elektrickej energie, nazvaný Voltov stĺp sa

V r. 1799 skonštruoval A. Volta dlhodobý zdroj elektrickej energie, nazvaný Voltov stĺp sa dá zhotoviť z jednoduchých pomôcok ( Rieš úlohy uč. str. 90)

 Doteraz sme používali chemické zdroje el. napätia – galvanické články. 4, 5 V

Doteraz sme používali chemické zdroje el. napätia – galvanické články. 4, 5 V batéria sa skladá z troch 1, 5 V článkov, spojených za sebou. Zápornou elektródou je zinková nádoba. Kladnou elektródou je uhlíková tyčinka. Elektrolytom je kašovitý roztok salmiakovej pasty ( chloridu amónneho ).

 Okolo uhlíkovej tyčinky je burel ( oxid manganičitý ), ktorý predlžuje použiteľnosť článku.

Okolo uhlíkovej tyčinky je burel ( oxid manganičitý ), ktorý predlžuje použiteľnosť článku. Práškový uhlík zlepšuje vodivosť medzi elektródami. Napätie na elektródach vzniká ako dôsledok chemických reakcií medzi elektródami a elektrolytom.

Galvanické články

Galvanické články

 V náramkových hodinkách a kalkulačkách sa používajú články v tvare gombíka. Ich elektródy

V náramkových hodinkách a kalkulačkách sa používajú články v tvare gombíka. Ich elektródy sú strieborno-zinkové, elektrolytom je hydroxid draselný, alebo sú články ortuťové. Gombíková batéria

Ortuťový článok a jeho prierez

Ortuťový článok a jeho prierez

 Články a batérie patria medzi nebezpečné odpady pre životné prostredie, pretože obsahujú zdraviu

Články a batérie patria medzi nebezpečné odpady pre životné prostredie, pretože obsahujú zdraviu škodlivé látky. Musia sa ako odpad zbierať do osobitných kontajnerov. Dlhým a nevhodným skladovaním článkov klesá napätie medzi elektródami a nedá sa obnoviť.

 Elektrický článok , ktorého napätie sa dá obnoviť, sa nazýva akumulátor. Najčastejšie používaným

Elektrický článok , ktorého napätie sa dá obnoviť, sa nazýva akumulátor. Najčastejšie používaným akumulátorom je olovený akumulátor. Jedna z jeho elektród ( záporná ) je z olova , druhá ( kladná ) je olovená mriežka vyplnená oxidom olovičitým. Elektrolytom je kyselina sýrová. Nabitý akumulátor má elektrické napätie 2 V. Batéria olovených akumulátorov, najčastejšie 6 článkov, sa používa ako zdroj napätia v automobiloch.

Olovený akumulátor Konštrukcia oloveného akumulátora

Olovený akumulátor Konštrukcia oloveného akumulátora