A fotometria alapjai fnyforrs rs szr kvetta mintval

  • Slides: 4
Download presentation
A fotometria alapjai fényforrás rés szűrő küvetta, mintával Io detektor I D A fényelés

A fotometria alapjai fényforrás rés szűrő küvetta, mintával Io detektor I D A fényelés mérőszáma az abszorbancia: Kezdetben valóban a napfényt használták fényforrásnak, és az emberi szem volt a detektor. Persze ma már másképp van…

A fényelés alaptörvénye Ahol A: abszorbancia l: a fényút hossza c: koncentráció e: állandó

A fényelés alaptörvénye Ahol A: abszorbancia l: a fényút hossza c: koncentráció e: állandó (moláris abszorbciós koefficiens) Vagyis a fényelés mértéke egyenesen arányos a fényút hosszával és a koncentrációval. A törvény kellően híg oldatok és monokromatikus fény esetén érvényes. (A monokromatikus fény egy adott hullámhosszúságú fényt jelent. )

A fotmetriás mérés hullámhosszának kiválasztása abszorbancia Mivel a Lambert-Beer-törvény egy adott hullámhosszúságú, azaz monokromatikus

A fotmetriás mérés hullámhosszának kiválasztása abszorbancia Mivel a Lambert-Beer-törvény egy adott hullámhosszúságú, azaz monokromatikus fényre érvényes, először ezt a hullámhosszt kell megállapítani. Ez az abszorbciós spektrum felvételével történik. hullámhossz

Kalibrációs diagram szerkesztése Az abszorbancia lineárisan változik a koncentrációval. Ezért c 1 - c

Kalibrációs diagram szerkesztése Az abszorbancia lineárisan változik a koncentrációval. Ezért c 1 - c 2 - c 3 - c 4 - c 5 koncentrációjú oldatsorozatot készítünk. c 1 c 2 c 3 c 4 c 5 cx A 1 A 2 A 3 A 4 A 5 Ax Az ismert pontok felvétele után meg kell keresni a mérési pontokhoz legjobban illeszkedő egyenest. Abszorbancia Ax A 5 A 4 A 3 A 2 Koncentráció A 1 c 2 c 3 c 4 cx c 5 Az ismeretlen koncentrációjú oldat abszorbanciáját rávetítjük az egyenesre, és leolvassuk a hozzá tartozó koncentrációt.