Zemetrasenia a sopky • Vypracovala : Alexandra Korucová • Predmet : Zemepis • Trieda : 5. B
Sopky v Sopka je hora, ktorá vybuchuje. v Mnohé sopky sú vysoké a strmé. Ich hustá, sklovitá láva nesteká ďaleko, pretože rýchlo tvrdne. v Niektoré sopky sú plochejšie. Ich láva je tekutá, takže skôr ako stvrdne, sa väčšmi rozleje. v Roztavenú horninovú hmotu nazývame magma.
Láva Ø Láva je taká horúca, že zničí všetko, čoho sa dotkne. Ø Neskôr sa láva ochladí a opäť stvrdne na horninu Ø Láva sa niekedy pohybuje pomaly, takže ľudia majú dosť času na únik. Ø Magma, ktorá vystúpi na zemský povrch, sa nazýva LÁVA. Ø KRÁTER - lievikovitá priehlbina v strede sopky.
Činná, spiaca alebo vyhasnutá ü Sopku, ktorá vybuchuje dosť často voláme činná sopka. ü Spiaca sopka nevybuchla v priebehu mnohých rokov, ale v budúcnosti to nie je vylúčené. ü Za vyhasnutú sa považuje sopka, ktorá nevybuchla 100 000 rokov. Na svahoch vyhasnutých sopiek stoja aj mestá
Zemetrasenie v Keď sa obrovské kusy hornín hlboko pod zemou posúvajú a narážajú do seba, nastáva zemetrasenie Zem sa začne triasť.
Účinky zemetrasení q Pri malých otrasoch sa rozkývajú zavesené veci. q Pri silnejších otrasoch padajú veci na podlahu. Na stenách sa môžu objaviť trhliny. q Pri veľmi silnom zemetrasení sa zrúti celý dom.
Zemetrasenia na mori Ø Zemetrasenie, ktoré sa odohráva pod morom, otriasa morským dnom. Niekedy pritom vznikajú obrovské vlny, ktoré sa volajú tsunami. Ø Najväčšia vlna, aká kedy bola zaznamenaná, bola vysoká 34 metrov.