Cesta do hlbn Zeme sopky a zemetrasenia Vypracovala
Cesta do hlbín Zeme, sopky a zemetrasenia Vypracovala Laura Trieda 5. F ZŠ Tajovského Senec
Ľudí už od dávnych dôb zaujímalo, čo sa nachádza v hlbinách Zeme. Zistili, že smerom do stredu Zeme sa zvyšuje teplota a tlak, a preto je možné len prostredníctvom prístrojov zistiť, čo sa nachádza pod zemským povrchom. Najhlbším miestom na svete je Murmansk v Rusku. Ide o najhlbší vrt v histórií ľudstva. Má neuveriteľných 12 kilometrov.
Výskumami a na základe výpočtov ľudia zistili, že: Zem má pevný povrch, ale nie je pevná pod povrchom, vnútro Zeme sa skladá z vrstiev, niektoré sú čiastočne roztavené, časť Zeme tvorí horúca kvapalina, stred Zeme tvorí veľmi horúca kvapalina železa a niklu, všetky vrstvy Zeme sú priťahované do stredu gravitáciou. Zem je zložená z troch vrstiev, ktoré nazývame: zemské jadro, zemský plášť, zemskú kôra.
Zemské jadro • Zemské jadro sa nachádza v strede zemského telesa pod zemským plášťom. Je to najvnútornejšia časť Zeme. Nachádza sa v hĺbke okolo 2 900 km a predpokladá sa, že teplota je tu okolo 6 000° C. Veľká časť zemského jadra je v roztavenom stave. • • Zemské jadro tvoria prevažne roztavené kovy, preto je veľmi ťažké.
Zemský plášť • • • Zemský plášť sa nachádza okolo zemského jadra. Tvorí obal okolo zemského jadra. • Zemský plášť sa rozdeľuje na vrchný a spodný. Vrchný plášť sa skladá z tenkej pevnej vrstvy siahajúcej pod Moho do hĺbky 60 – 100 km, ďalej z plastickej vrstvy astenosféry hrubej cca 200 km a napokon zo spodnej vrstvy hrubej 700 km. Vrchná vrstva vrchného plášťa spolu so zemskou kôrou tvoria pevnú litosféru, ktorá je rozlámaná na dosky, pohybujúce sa na astenosfére. Tlak a teplota (blízka bodu jej topenia) robia totiž astenosféru takmer tekutou, plastickou. Zemský plášť je hrubá vrstva hornín obkolesujúca jadro Zeme a leží hneď pod kôrou. Je hrubý približne 2 900 km a zaberá 80 % objemu a 69% hmotnosti Zeme. Dôležitým procesom, ktorý prebieha v plášti, je výstup roztaveného materiálu z hranice astenosféry, čo sa na povrchu prejavuje rôznymi formami (horúce škvrny, rozchádzanie sa oceánskeho dna a pohyb kontinentov). • Zemský plášť je najhrubšou vrstvou Zeme. Jeho hrúbka je okolo 3000 kilometrov. Člení sa na vonkajší a vnútorný plášť. Je tu obrovská teplota, preto je zložený z polotekutej hmoty. Hmota zemského plášťa sa pomaly pohybuje, teplejšie hmoty sa presúvajú k povrchu a chladnejšie hmoty smerom nadol.
Zemská kôra • Zemská kôra je najvrchnejšia geologická vrstva Zeme. Rozdeľuje sa na pevninskú a oceánsku kôru. Pod ňou sa nachádza plášť, od ktorého je oddelená rozhraním. Kôra, spolu s vrchnou časťou plášťa tvorí pevnú vrstvu povrchu Zeme – litosféru, ktorá je rozlámaná na viacero platní, „plávajúcich“ na plastickej vrstve – astenosfére.
Zemetrasenie
Ako meriame zemetrasenie? • Aké bolo silné? Takúto otázku si kládli ľudia (vrátane vedcov), keď sa dozvedeli, že niekde na svete bolo zemetrasenie. Vedci merajú silu čiže magnitúdo zemetrasenia pomocou seizmografu, ktorí deteguje a zaznamenáva seizmické vlny. Na opísanie sily zemetrasenia používajú niekoľko stupníc. Najznámejšia je Richterova stupnica, pomenovaná podľa amerického vynálezcu Charlesa Richtera. Triedi otrasy podľa sily od stupňa 0 do 9. stupňa. Podľa Richterovej stupnice je zemetrasenie stupňa 2, 0 alebo 3, 0 veľmi slabé, zatiaľ čo zemetrasenie so stupňom 8, 0 je veľmi ničivé. Otras stupňa 8, 0 uvoľní miliónkrát viac energie ako pri stupni 2, 0.
Zaujímavosti: • Ľudia v minulosti nemali logické vysvetlenie pre zemetrasenie. A tak vymýšľali rôzne príbehy, aby tieto strašné dunenia pôdy objasnili. Japonci si predstavovali, že zemetrasenie spôsobuje veľká sumcovitá ryba Nasima , ktorá žije v hlbinách Zeme. Prikázali preto bojovníkovi Kašimu, aby, pomocou veľkého balvanu pridržiaval rybu dolu. Niekedy sa však stalo, že Kašima poľavil v ostražitosti, Namazu sa začala trepotať a pôdu sa začala otriasať.
Čo je sopka? • Sopka je útvar, vytvorený žeravou hmotou – magmou, ktorá si prerazila cestu z hlbín Zeme a vystúpila na zemský povrch. • Sopka vzniká v mieste, kde horúca tavenina – magma prenikne za zemský povrch. •
Sopky • Sopka alebo vulkán je geomorfologický útvar vytvorený magmou vystupujúcou na zemský povrch (kde sa nazýva láva), prípadne pod vodou alebo ľadom. Na Zemi sa sopky vyskytujú pozdĺž hraníc tektonických platní a v takzvaných horúcich škvrnách. Názov vulkán je odvodený od názvu sopky Vulcano v Tyrrhenskom mori, prenesene od rímskeho boha Vulkána. Veda, skúmajúca sopečnú činnosť, sa nazýva vulkanológia.
Sopka Etna • Etna je aktívna sopka nachádzajúca sa na východnom pobreží Sicílie. S výškou 3 323 metrov je to najvyššia sopka v Európe. Názov pochádza z rímskeho slova Aetna, prevzatého z gréčtiny - aitho (horieť), alebo od Feničanov - attano. Arabi ju nazývajú Gibel Utlamat (hora ohňa), skomolenina tohto názvu (Mongibeddu) je tiež lokálne používaná. Sopka bola v antike objektom mnohých mytologických povier: boh vetra Eol v jaskyniach na Etne zajal vetry, Vulkán, boh kováčov tam mal svoju dielňu (taktiež ju mal aj na sopke Vulcano).
Etna
Láva a magma • Láva – Sú to roztavené horniny, ktoré prenikli na zemský povrch. Vytvoria v sopečnom kráteri bublujúce jazierko, z ktorého vytryskujú vysoko do vzduchu fontány žeravej hmoty. Rozpálené prúdy lávy vytekajú z krátera a stekajú po svahoch sopky ako ohnivé rieky. Láva dosahuje teplotu asi 1100 °C, čo stačí na roztavenie ocele.
Magma – Tvar sopky závisí od typu magmy, ktorú vyvrhuje. Hustá magma vytvára strmý kužeľ, zatiaľ čo z tekutejšej, riedkej magmy vznikajú ploché sopky. Tuhnutím lávy vznikajú rôzne povrchové útvary. Ich tvar závisí od teploty, rýchlosti a tiež zloženia lávy. Láva „aa“ má drsný troskovitý vzhľad, vzniká zo stuhnutej kôry lávového prúdu rozpukaním na kryhy a balvany, ktoré sa na seba kopia. Láva „pahoe-hoe“ má hladký, ale pokrútený povrch, Vznikla z lávového prúdu, na ktorom sa pri ochladzovaní vytvorila plastická kôra. Tú poprehýbala do povrazových tvarov tekutá láva, ktorá pod ňou prúdila. K lávovým útvarom patria aj lávové jaskyne. Pod povrchovou stuhnutou kôrou lávového prúdu môže láva ešte dlhší čas tiecť, až zanechá po sebe dutý lávový tunel.
Ďakujem za pozornosť!
- Slides: 31