VIESTRUKO SLOENA REENICA 1 2 3 Promotri sljedee

  • Slides: 6
Download presentation
VIŠESTRUKO SLOŽENA REČENICA 1. 2. 3. Promotri sljedeće rečenice. Skočio sam na noge. kao

VIŠESTRUKO SLOŽENA REČENICA 1. 2. 3. Promotri sljedeće rečenice. Skočio sam na noge. kao da Skočio sam na noge kao da me je munja pogodila. kao da Skočio sam na noge kao da me je munja te vidio pogodila ii dobro sam protrljao oči te koji me sasvim neobičnog mališana koji ozbiljno promatrao.

Po čemu se razlikuju ove tri rečenice? U 1. rečenici imamo jedan predikat (skočio

Po čemu se razlikuju ove tri rečenice? U 1. rečenici imamo jedan predikat (skočio sam)jednostavna rečenica, u 2. dva predikata (skočio sam, je pogodila)–jednostruko složena , a u 3. rečenici pet predikata ( skočio sam, je pogodila, protrljao, vidio , promatrao) –višestruko složena rečenica. Što možemo zaključiti? Jednostavna rečenica ima samo jedan predikat, jednostruko složena dva predikata, a višestruko složena više od dva (tri i više) predikata.

Promotrimo odnose među rečenicama! U kakvu su odnosu 1. i 2. rečenica? Na koju

Promotrimo odnose među rečenicama! U kakvu su odnosu 1. i 2. rečenica? Na koju riječ iz 1. rečenice se veže 2. rečenica? Druga rečenica objašnjava kako je skočio pa je ona načinska rečenica. U kakvu su odnosu 2. i 3. rečenica? 2. i 3. rečenica međusobno su nezavisne, sadržaji im se sastavljaju pa su one sastavne rečenice. U kakvu su odnosu 4. i 5. rečenica? Na koju riječ iz 4. se veže 5. rečenica? 5. rečenica dopunjuje imenicu mališana (kojeg? ) - koji me ozbiljno promatrao. Ona je zavisna atributna.

Što možemo zaključiti na temelju promotrene rečenice? U višestruko se složenu rečenicu mogu uklopiti

Što možemo zaključiti na temelju promotrene rečenice? U višestruko se složenu rečenicu mogu uklopiti i zavisne i nezavisne surečenice. Rečenice: - dopunjuju se međusobno u značenju - zavisna dopunjuje jedan dio glavne - surečenice imaju jedan zajednički dio - surečenica u odnosu s dvjema surečenicama prema jednoj može biti u nezavisnom, a prema drugoj u zavisnom odnosu.

Kako odrediti sastav višestruko složene rečenice? prvo podcrtaj predikate odredi (po smislu) surečenice i

Kako odrediti sastav višestruko složene rečenice? prvo podcrtaj predikate odredi (po smislu) surečenice i odvoji ih okomitom (ili kosom) crtom zaokruži veznike ili vezničke riječi (pazi: surečenice u inverziji imaju veznik na početku, a glavna surečenica obično nema veznika) vrstu rečenice odredi tako da postaviš odgovarajuće pitanje s rečenicom koju surečenica dopunjuje

Pokušajmo zajedno! Ne bi mi palo na pamet dadam molim svoga (glavna surečenica) (

Pokušajmo zajedno! Ne bi mi palo na pamet dadam molim svoga (glavna surečenica) ( zav. objektna) brata jer bi me “cinkao” roditeljima. (zavisna uzročna) R 1= glavna surečenica R 2= zav. objektna (Što mi ne bi palo na pamet? ) R 3= zav. uzročna (Zašto mi ne bi palo na pamet? )