SUENJE SUENJE je difuziona operacija u kojoj se

  • Slides: 8
Download presentation
SUŠENJE

SUŠENJE

☻SUŠENJE je difuziona operacija u kojoj se dovođenjem toplote, potpuno ili delimično odstranjuje vlaga

☻SUŠENJE je difuziona operacija u kojoj se dovođenjem toplote, potpuno ili delimično odstranjuje vlaga iz čvrste ili tečne materije. ☻U većini slučajeva vlaga je u obliku vode. ☻Operacija sušenja se izvodi u SUŠARAMA (SUŠNICAMA) ☻ Pri sušenju tijela uklanjanjem vlage ona prolaze kroz nekoliko faza. I faza: tečnost isparava sa cjelokupne povrsine tijela- brzina sušenja(isparavanja) je u ovoj fazi najveća. Ii faza: po tijelu se pojavljuju sve veće suve površine- brzina sušenja se znatno smanjuje. III faza: nema tečnosti na površini tijela da bi sa njega direktno isparila, nego vlaga difuzijom prolazi kroz poroznu masu do povrsine- brzina sušenja najmanja. ☻

Podela sušara ☺Na osnovu načina rada razlikujemo sušare sa: - Kontinualnim radom i -

Podela sušara ☺Na osnovu načina rada razlikujemo sušare sa: - Kontinualnim radom i - Diskontinualnim radom.

Komorna sušnica U komornim sušnicama suši se manji komadast materijal: plastične materije, tijesta, zrnaste

Komorna sušnica U komornim sušnicama suši se manji komadast materijal: plastične materije, tijesta, zrnaste kristalne materije, pređa, tekstil itd. On se stavlja na lese, četvrtaste plitko uramljene ploče(1). One se zatim ređaju jedna iznad druge u ramove kolica(2), pa se zajedno sa njima gurnu u komoru(3), kroz koju zahvaljujući jakom ventilatoru (4), struji vazduh odozgo naniže, naizmjenično sa lijeva u desno i sa desna u lijevo. Pošto se vazduh za vrijeme sušenja zbog isparavanja tečnosti hladi, a potrebno ga je prije ulaska na lese zagrijati, zagrijeva se sa parnim cijevima sa rebrima(5 i 5’). Raspored pregrada, oko parnih cijevi i lese, primorava vazduh da se kreće pravcem označenim strelicama. Vazduh zasićen parama, odvodi se do donje lese u odvodni kanal(6), odakle se ili ispušta u atmosferu(7), ili se pomoću obrtnog leptira(8)jednim dijelom, pridodaje struji svježega vazduha koji ventilator usisava iz atmosfere.

Tunelska sušnica • Ov Tunelska sušnica je namijenjenasušenju materijala u velikim količinama. Materijal se

Tunelska sušnica • Ov Tunelska sušnica je namijenjenasušenju materijala u velikim količinama. Materijal se poređa na lese koje se nalaze na vagonetima. Vagoneti se kreću kroz dug nizak tunel, nasuprot ili paralelno sa strujom toplog vazduha. Broj vagoneta u sušnici je veliki i oni se nalaze neposredno jedan iza drugog. Kada jedan vagonet sa vlažnim. materijalom uđe u sušnicu sa jedne strane, sa druge strane se iz sušnice potisne vagonet sa osušenim materijom. Ovo kretanje vagoneta može da bude znatno olakšano izvjesnim nagibom šina, zbog čega se oni sami kreću kroz sušnicu. Topao vazduh dolazi sa jednog kraja tunelske sušnice i kao lakši penje se kroz vagonete, odnosno naviše kroz rastresen materijal koji je na njima. Ohlađen i ovlažen vazduh isisava se kroz pod na drugom kraju, što ga primorava da još jednom prođe vertikalno kroz materijal na vagonetu. Sušnice mogu biti dugačke više desetina metara. Imaju četvrtast presjek, od jednog pa do više kvadratnih metara. Sušenje traje nekoliko časova, a često i

Obrtne sušnice U ovim sušnicama suši se sitan i rastresit materijal koga ima u

Obrtne sušnice U ovim sušnicama suši se sitan i rastresit materijal koga ima u većim količinama: pijesak, žitarice, kristali, rezanci šećerne repe itd. Obrtne sušnice čine dugi, koso postavljeni cilindri koji polako rotiraju. Materijal koji se suši nasipa se u gornji kraj sušnice. Zbog nagiba i rotacije on se kreće naniže, a nasuprot njemu struji zagrijan suv gas, najčešće vazduh koji odnosi vlagu. Vazduh koji se pomoću jakog ventilatora (1) usisava iz atmosfere u obrtnu sušnicu sa neposrednim zagrijavanjem, provodi se preko kalorifera(2) koji se zagrijeva parom. Tako zagrijan prolazi kroz koso postavljeni cilindar (3), a ohlađen i zasićen parom izbacuje se ventilatorom (1) u atmosferu. Kroz lijevak (4) na gornjoj strani , na čelu cilindra koji se ne obrće, ubacuje se vlažan materijal. Pomognut obrtanjem i zemljinom težom klizi naniže i suv izlazi kroz olučasti kraj cilindra(5). U cijelom ovom sistemu , zahvaljući pogonskim zupcanicima(6 i 7), samo cilindar rotira. Pri obrtanju preko šine kojom je okovan(8), cilindar svojom masom naliježe na parove valjaka(9 )koji ga, u stvari, nose. Na presjeku cilindra se vidi da unutrasnja povrsina nije glatka, nego je snadbjevena lopaticama(11) koje materijal dižu naviše i prosipaju nazad u struju vazduha.

Sušenje testastih i tečnih materijala

Sušenje testastih i tečnih materijala

Sušenje na valjcima Guste suspenzije i viskozni rastvori suše se na valjcima. Valjci(1 i

Sušenje na valjcima Guste suspenzije i viskozni rastvori suše se na valjcima. Valjci(1 i 2) se obrću u suprotnim smjerovima, kao što je označeno strelicama. Rastojanje između njih, može se, u zavisnosti od uslova rada, mijenjati. Ukoliko je rastvor tečniji, utoliko se valjci više približavaju, kako bi kroz nastali zazor proticala uvijek zeljena , određena količina tečnosti. Rastvor se nalazi u lijevkastom dijelu (3) iznad valjka. Zbog hidrostatickog pritiska kao i zbog obrtanja valjka tecnost če se usled adhezije lijepiti za njihovu površinu. Usled prisnog dodira sa vrelom površinom doći će do intenzivnog isparavanja rastvarača, pa će u početku viskozna, kasnije plastična i najzad suva materija obrazovati prevlaku na površini valjaka koji se polako obrću. Sasusena kora skida se nozevima(4) i sakuplja u podesne levkaste sabirace(5), koji su postavljeni sa strane valjaka. Da se rastvor ne bi rasipao sa čeonih strana valjaka oni su užlebljeni (6).