ROK V JEHO PROMNCH A SLAVNOSTECH KVTEN Sttn

  • Slides: 8
Download presentation
ROK V JEHO PROMĚNÁCH A SLAVNOSTECH KVĚTEN

ROK V JEHO PROMĚNÁCH A SLAVNOSTECH KVĚTEN

Státní svátky a významné dny ČR - zásobník Státní svátky 1. ledna – Den

Státní svátky a významné dny ČR - zásobník Státní svátky 1. ledna – Den obnovy samostatného českého stát 1. května – Svátek práce 8. května – Den vítězství 5. července – Den slovanských věrozvěstů 6. července – Den upálení mistra Jana Husa 28. září – Den české státnosti 28. října – Den vzniku samostatného československého státu 17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii

Co je státní svátek? Státní svátky připomínají lidem v České republice tradice, dějinné zvraty

Co je státní svátek? Státní svátky připomínají lidem v České republice tradice, dějinné zvraty a historické události. Tyto dny jsou vymezeny zákonem. Státní svátky jsou dny pracovního klidu. Dalšími významnými dny (bez pracovního klidu) jsou: 27. leden – Den památky obětí holocaustu -1945 8. březen – Mezinárodní den žen -1911 12. březen – Den vstupu ČR do NATO - 1999 7. duben – Den vzdělanosti -1348 5. květen – Květnové povstání českého lidu -1945 15. květen – Den rodin -1992 10. červen – Vyhlazení obce Lidice -1942 27. červen – Den památky obětí komunistického režimu -1950 11. listopad – Den válečných veteránů -1918

1. května - Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se

1. května - Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se od roku 1890 slaví 1. května. Vznik svátku práce. Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů celodenní stávka, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. První celostátně (USA) slavený Svátek práce přišel den 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1890) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální svátek práce.

1. máj není jen Svátek práce. U nás má ještě jeden význam a to

1. máj není jen Svátek práce. U nás má ještě jeden význam a to mnohem romantičtější – je to náš pravý Den zamilovaných aneb lásky čas. Jaké jsou tradiční májové oslavy a co se vlastně u nás v tento den všechno odehrává? Zejména na venkově se některé tradice zachovaly v takřka nezměněné podobě. Na 1. máje se například odedávna vztyčuje májka, co je holý kmen stromu s věncem, květinami, fáborky a pentlemi na jejím vrcholu. Kromě stavění velkých májí pro celou vesnici mohl mládenec stavět i malé májky na dvoře dívky, kterou tím chtěl okouzlit a vyjádřit jí náklonnost a úctu. Dalším romantickým zvykem pak bývaly tzv. chodníky lásky, kdy se mezi domy milenců vysypávala cesta, která jejich bydliště propojila. Nepřímo s 1. májem souvisí majálesy, které mají u nás tradici již od středověku a oslavují studentský život. V hlavním městě bývá dodnes zvykem přinést kytičku k soše Karla Hynka Máchy, romantického básníka, jehož majestátná lyricko-epická skladba Máj tento svátek lásky proslavila. Dnes je u nás 1. máj i přes mezinárodní Svátek práce spojován právě s romantikou a láskou.

8. května – Den vítězství 1945 Den vítězství v r. 1945, konec II. světové

8. května – Den vítězství 1945 Den vítězství v r. 1945, konec II. světové války Druhá světová válka proběhla v letech 1939 – 1945. Rozpoutání této války je spojeno se jménem Adolfa Hitlera. Adolf Hitler byl fašistický vůdce, který se v Německu chopil moci a chtěl postupně ovládnout další země. To bylo příčinou II. světové války. V Československu došlo nejdříve k odtržení pohraničí, kde žilo nejvíce Němců. Na zbývající části území byl 15. 3. 1939 vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Během II. světové války u nás zahynuly tisíce lidí, mnoho vesnic bylo vypáleno, obyvatelé vyvražděni. Druhá světová válka skončila 8. května 1945.