Region lski lsk kraina historyczna pooona w Europie

  • Slides: 16
Download presentation
Region Śląski Śląsk - kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech

Region Śląski Śląsk - kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław. Śląsk położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły.

Strój ludowy Śląska ● Śląsk bez wątpienia jest najbardziej urodzajnym regionem, jeżeli chodzi o

Strój ludowy Śląska ● Śląsk bez wątpienia jest najbardziej urodzajnym regionem, jeżeli chodzi o folklor ludowy a w szczególności stroje ludowe. Praktycznie każda większa i mniejsza miejscowość Śląska i Opolszczyzny posiadała swój własny strój ludowy. Górny Śląsk może pochwalić się strojem cieszyńskim, strojem rozbarskim, strojem pszczyńskim i wieloma innymi. Na Dolnym Śląsku znajdziemy coraz bardziej zapomniany strój jeleniogórski, strój wałbrzyski czy strój dolnośląski. Dodatkowo w Muzeum Wsi Opolskiej możemy zwiedzić wystawę i dowiedzieć się jak wyglądały stroje opolskie noszone w latach 1900 -1945.

Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Śląskie tradycje - śląska tyta, którą otrzymują dzieci podczas ich pierwszego dnia w szkole,

Śląskie tradycje - śląska tyta, którą otrzymują dzieci podczas ich pierwszego dnia w szkole, - tradycyjna śląska palma wielkanocna, -- makówki, -- wielu Ślązaków wciąż jest górnikami. 4 grudnia obchodzone jest święto -św. Barbary. – patronki górników. Organizowane są wówczas uroczyste -akademie, zasłużeni dla kopalni otrzymują medale, natomiast orkiestra -górnicza koncertuje na ulicach miast i miasteczek. -polterabend - to tradycyjne trzaskanie porcelany, które odbywa się tuż -przed ślubem. Najczęściej ma to miejsce w domu przyszłej panny młodej. -Zgromadzą się wówczas sąsiedzi, znajomi oraz rodzina, którzy trzaskają -porcelanę (nie szkło!) przed drzwiami. Zwyczaj ten ma przynieść szczęście -oraz pomyślność małżonkom. Można powiedzieć, że polterabend jest -namiastką wesela – do późnych godzin wieczornych zgromadzeni tańczą, -bawią się, piją alkohol i życzą szczęścia przyszłej młodej parze!

Herb Śląska wywodzi się z rodowych herbów Piastów śląskich. Po raz pierwszy wizerunku orła

Herb Śląska wywodzi się z rodowych herbów Piastów śląskich. Po raz pierwszy wizerunku orła użył na swej pieczęci książę opolski Kazimierz I w 1222 r. Jest to też najstarszy wizerunek orła jako godła książęcego na ziemiach polskich.

Kuchnia Ślaska ● Kluski śląskie to nic innego jak ugotowane ziemniaki przeciśnięte przez praskę

Kuchnia Ślaska ● Kluski śląskie to nic innego jak ugotowane ziemniaki przeciśnięte przez praskę z dodatkami. Zarówno białe, jak i czarne wyrabia się z ziemniaków i mąki ziemniaczanej, kulając je na stole i żłobiąc charakterystyczną dziurkę.

Śląski łobiod Placki na blaszi – produkt wpisany na listę tradycyjnych produktów województwa śląskiego,

Śląski łobiod Placki na blaszi – produkt wpisany na listę tradycyjnych produktów województwa śląskiego, danie kuchni beskidzkiej. Są to placki ziemniaczane, które podaje się zwykle na ciepło ze spyrkami, czyli skwarkami albo ze śmietaną (czasem z cukrem lub miodem). Dania śląskie bardzo często opierają się na ziemniakach ze względu na dużo trudniejszą dostępność zboża na tamtych terenach. Ziemniaki są do tego bardzo syte, więc łatwiej było nimi nakarmić rodzinę.

Kanapki ze śledziem – cieszyńskie kanapki ze śledziem są ponoć niepowtarzalne w smaku i

Kanapki ze śledziem – cieszyńskie kanapki ze śledziem są ponoć niepowtarzalne w smaku i kto spróbuje ich raz, wraca po nie przy okazji wizyty w Cieszynie. Kanapki cieszyńskie ze śledziem są tak popularne, że często zostają wyprzedane przed godziną 12. 00. PS Najpopularniejsze kanapki ze śledziem dostaniecie w sklepie Społem w Cieszynie.

Kwaśnica góralska zupa na wywarze mięsnym, np. gotowana na żeberku albo świńskim ryju. Jej

Kwaśnica góralska zupa na wywarze mięsnym, np. gotowana na żeberku albo świńskim ryju. Jej głównym składnikiem jest kapusta kiszona, a pozostałymi składnikami są grzyby, ziemniaki i przyprawy, m. in. liść laurowy czy majeranek. W sierpniu w Żywcu odbywa się Światowy Festiwal Kwaśnicy!

Kołacz – śląskie, tradycyjne ciasto świąteczne. Zwykle podawane jest na weselach, komuniach czy odpustach.

Kołacz – śląskie, tradycyjne ciasto świąteczne. Zwykle podawane jest na weselach, komuniach czy odpustach. Pierwotnie kołocz był wypiekany z masą makową lub serową i z posypką, obecnie można znaleźć wiele przepisów na kołocze z innymi nadzieniami, np. jabłkami czy budyniem. Kołocz wypiekany jest w prostokątnych blachach, w odróżnieniu od staropolskiego kołacza, który wypiekany był w kształcie koła.

Park Śląski, do 2012: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka –

Park Śląski, do 2012: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka – park miejski w Chorzowie, zajmujący powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie.

Śnieżne sanktuarium W rankingu miejsc, które uważam na Dolnym Śląsku za najpiękniejsze karkonoskie Śnieżne

Śnieżne sanktuarium W rankingu miejsc, które uważam na Dolnym Śląsku za najpiękniejsze karkonoskie Śnieżne Kotły zajmują miejsce pierwsze. To jedyny obszar w promieniu kilkuset kilometrów o prawdziwie alpejskim charakterze, z urwistymi granitowymi ścianami, piarżyskami, morenami i stawkami. Ma się wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w skoncentrowanych, zminiaturyzowanych Tatrach.

TRADYCJE WESELA ŚLASKIEGO "Czaskanie” na tradycyjnym śląskim weselu Dzień przed ślubem, późnym popołudniem lub

TRADYCJE WESELA ŚLASKIEGO "Czaskanie” na tradycyjnym śląskim weselu Dzień przed ślubem, późnym popołudniem lub wieczorem, do domu panny młodej przychodzą znajomi, przyjaciele, goście weselni, sąsiedzi i przed drzwiami „czaskają” (tłuką) spore ilości porcelanowych naczyń, na szczęście młodej parze, natomiast młodzi mają w obowiązku wspólnymi siłami posprzątać to, co zostało stłuczone. Rodzice panny młodej w podziękowaniu goszczą przybyłych poczęstunkiem w postaci śląskiego „kołocza” i weselnej wódki.

Śląskie dziołchy to gryfie dziołchy”, dlatego rodzice nie oddają ich tak łatwo. W dniu

Śląskie dziołchy to gryfie dziołchy”, dlatego rodzice nie oddają ich tak łatwo. W dniu ślubu panna młoda nie zostanie od tak oddana panu młodemu. Musi on „zapłacić” rodzicom za ich córkę, jest to tak zwane „wykupienie panny młodej”. To obrzęd spotykany także w wielu innych regionach Polski. Najczęściej świadkowa lub świadek panny młodej licytuje się z panem młodym, ile jest on w stanie zapłacić za swoją przyszłą żonę. Po zapłacie, już bez przeszkód, może wręczyć bukiet pannie młodej. Droga Młodych do kościoła nie jest łatwa. Często na drodze Młodzi muszą pokonać tzw. „szlogi”, czyli bramy/szlabany zrobione ze sznurków, kolorowych bibuł czy kwiatów, ustawione najczęściej przez sąsiadów lub znajomych. Aby młodzi mogli jechać dalej, muszą zapłacić weselną wódką.

Prezentację opracowała Aleksandra Humeniuk kl. 3 at w oparciu o materiały dostępne na stronach

Prezentację opracowała Aleksandra Humeniuk kl. 3 at w oparciu o materiały dostępne na stronach internetowych.