Potae II pojmy Centrum pro virtuln a modern

  • Slides: 7
Download presentation
Počítače II - pojmy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na

Počítače II - pojmy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

Počítače II - pojmy Počítač je stroj, který podle předem připravených instrukcí zpracovává data.

Počítače II - pojmy Počítač je stroj, který podle předem připravených instrukcí zpracovává data. Osobní počítač (anglicky Personal computer, zkratkou PC, čte se pí sí, hovorově též označovaný jako pécéčko, apod. - jinak odborně také osobní mikropočítač), je označení pro počítač určený pro použití jednotlivcem na rozdíl od dřívějších střediskových počítačů, resp. sálových počítačů. Procesor (CPU – Central Processing Unit) je ústřední výkonnou jednotkou počítače, která čte z paměti instrukce a na jejich základě vykonává program. Instrukce je v počítačové terminologii specifikace elementární akce (operace) prováděné počítačem pomocí procesoru, je základní jednotkou strojového kódu. Strojový kód je posloupnost instrukcí procesoru vyjádřená posloupností číselně vyjádřených kódů těchto instrukcí. Instrukce jsou uloženy v paměti jako sekvence bitů, tedy jako čísla. Počítačový program je nějakým způsobem zaznamenaný postup počítačových operací, který speciálním způsobem popisuje praktickou realizaci zadané úlohy (tedy algoritmus výpočtu). Obvykle je program zapsán v nějakém programovacím jazyku nebo strojovém kódu počítače a je tvořen posloupností příkazů. Stejně tak ale může být realizován přímo elektronickými obvody (např. v automatické pračce), mechanickým strojem (např. orchestrion – hrací skříň) nebo i vhodným slovním popisem či grafickým znázorněním (např. kuchařská kniha).

Počítače II - pojmy Data je výraz pro údaje, používané pro popis nějakého jevu

Počítače II - pojmy Data je výraz pro údaje, používané pro popis nějakého jevu nebo vlastnosti pozorovaného objektu. Data se získávají měřením nebo pozorováním, a lze je dělit data spojitá a data atributivní. Data spojitá se přitom vztahují k nějaké spojité stupnici, zatímco data atributivní nikoliv. Data jsou: vyjádření skutečností formálním způsobem tak, aby je bylo možno přenášet nebo zpracovat (např. ··počítačem) číselné nebo jiné symbolicky vyjádřené (reprezentované) údaje a hodnoty nějakých ·entit nebo událostí jakékoli fyzicky (materiálně) zaznamenané ·znalosti (vědomosti), poznatky, zkušenosti nebo výsledky pozorování procesů, projevů, činností a prvků reálného světa (reality) surovina, z níž se tvoří ··informace

Počítače II - pojmy Programovací jazyk je prostředek pro zápis algoritmů, jež mohou být

Počítače II - pojmy Programovací jazyk je prostředek pro zápis algoritmů, jež mohou být provedeny na počítači. Zápis algoritmu ve zvoleném programovacím jazyce se nazývá program. Programovací jazyk je komunikačním nástrojem mezi programátorem, který v programovacím jazyce formuluje postup řešení daného problému, a počítačem, který program interpretuje technickými prostředky. Programovací jazyk je vlastně soubor pravidel pro zápis algoritmu, odborně řečeno se jedná o formální jazyk. Programovací jazyky existují v řadě verzí a implementací, mluvíme někdy o dialektech programovacího jazyka. Existují také standardy programovací jazyky, pro jednotlivé implementace se často uvádí, kterému standardu vyhovuje.

Počítače II - pojmy Elektronická paměť je součástka, zařízení nebo materiál, který umožní uložit

Počítače II - pojmy Elektronická paměť je součástka, zařízení nebo materiál, který umožní uložit obsah informace (zápis do paměti), uchovat ji po požadovanou dobu a znovu ji získat pro další použití (čtení paměti). Vnitřní paměť (operační paměť) se u počítače označuje paměť, ke které má zpravidla procesor přímý přístup. Vnitřní paměť je zpravidla volatilní (nestálá) a po vypnutí počítače se její obsah ztrácí. Vnitřní pamětí se v architektuře počítače označuje paměť určená pro uložení strojového kódu běžících procesů a pro data těmito procesy právě zpracovávaná. Vnější paměť představuje v architektuře počítače paměť určenou k trvalému ukládání informací (programů a dat), její obsah se vypnutím počítače neztrácí. K vnější paměti nemá procesor počítače zpravidla přímý přístup. Ovladač nebo správněji ovladač zařízení (anglicky device driver) je software, který umožňuje operačnímu systému pracovat s hardwarem. Některé ovladače jsou součástí operačního systému, jiné jsou distribuovány s hardwarem (např. Na CD-ROM). Sběrnice (anglicky bus) je skupina signálových vodičů, kterou lze rozdělit na skupiny řídicích, adresových a datových vodičů v případě paralelní sběrnice nebo sdílení dat a řízení na společném vodiči (nebo vodičích) u sériových sběrnic. Sběrnice má za účel zajistit přenos dat a řídicích povelů mezi dvěma a více elektronickými zařízeními. Přenos dat na sběrnici se řídí stanoveným protokolem.

Počítače II - pojmy Operační systém je základní programové vybavení počítače, které je zavedeno

Počítače II - pojmy Operační systém je základní programové vybavení počítače, které je zavedeno do paměti počítače při startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Operační systém je software, jehož úkolem je obsluha hardware a zprostředkování kontaktu s uživatelem a procesy. Tvoří ho jádro systému (též označováno jako kernel) a doplňující systémové nástroje (specializované programy). Operační systém je velmi komplexní software, jehož vývoj je mnohem složitější a náročnější, než vývoj obyčejných programů. Software nebo též programové vybavení počítače je sada všech počítačových programů umístěných v počítači. Software vzniká jeho programováním. Počítačový program obsahuje sekvence instrukcí, které jsou vykonávány procesorem počítače. Počítačový program je neoddělitelný doplněk hardware počítače. Počítačový software se dělí na dvě základní skupiny. Systémový software a aplikační software (aplikace).

Počítače II - pojmy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na

Počítače II - pojmy Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T. G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí Použity materiály, obrázky a parametry o PC komponentách z www stránek: „svethardware. cz“ „pctuning. cz“ „mironet. cz“ „alza. cz“ „czechcomputer. cz“ „cs. wikipedia. org“