Pluto Vinou deviata planta slnenej sstavy Pomenovanie Pluto

  • Slides: 17
Download presentation
Pluto Väčšinou deviata planéta slnečnej sústavy

Pluto Väčšinou deviata planéta slnečnej sústavy

Pomenovanie Pluto bolo pomenované podľa vládcu podsvetia (Pluto – gr. Hádes) a aj podľa

Pomenovanie Pluto bolo pomenované podľa vládcu podsvetia (Pluto – gr. Hádes) a aj podľa prvých písmen mena Percivala Lowella, ktorý kvôli nemu celé roky fotografoval oblohu.

Zopár rokov • • 1930 – Američan Clyde Wiliam Tombaugh objavil Pluto pri systematickom

Zopár rokov • • 1930 – Američan Clyde Wiliam Tombaugh objavil Pluto pri systematickom snímkovaní oblohy 1978 – Americký astronóm James Christy objavil mesiac Cháron 1999 - Pluto formálne zaradené medzi planéty 2005 – objavené ďalšie dva mesiace Pluta (P 1, P 2)

Objavenie Pluto bolo objavené 18. februára 1930 Clydom Tombaughom. Deviatu planétu chcel objaviť na

Objavenie Pluto bolo objavené 18. februára 1930 Clydom Tombaughom. Deviatu planétu chcel objaviť na základe nepravidelností v pohybe Neptúna. Neskôr sa ukázalo, že výpočty predpokladajúce existenciu takejto planéty boli chybné a Pluto bolo objavené iba náhodou, pretože je príliš drobné a nemôže spôsobovať merateľné výchylky v dráhe Neptúna.

Planéta X Keď astronómovia zistili, že Pluto má priemer len okolo 2300 km a

Planéta X Keď astronómovia zistili, že Pluto má priemer len okolo 2300 km a je príliš malý na to, aby mohol ovplyvňovať obežnú dráhu Neptúna, domnievali sa, že za Plutom musí byť ďalšia (väčšia) planéta, ktorá spôsobuje takéto odchýlky. Vtedy začali špekulácie o tzv. planéte X. Misia Voyager však ukázala, že vedci celé desaťročia vychádzali z nesprávnych informácií o hmotnosti Neptúna. Neptún teda obiehal okolo Slnka tak, ako mal, nemal žiadne odchýlky.

Zloženie - - - Planéta Pluto je hustejšia ako predchádzajúcich osem planét Slnečnej sústavy

Zloženie - - - Planéta Pluto je hustejšia ako predchádzajúcich osem planét Slnečnej sústavy – zrejme obsahuje horninu Na povrchu je zamrznutý ľad pozostávajúci z vodného ľadu a pod ním je kamenné jadro 1. Jadro Pluta 2. Vodný ľad 3. Vodný a metánový ľad

Veľmi riedka Zloženie: 1. Na 2 (98%) 2. Metán - CH 4 (max. 0,

Veľmi riedka Zloženie: 1. Na 2 (98%) 2. Metán - CH 4 (max. 0, 3 %) 3. CO (oxid uhoľnatý) - Atmosféra

Dráha Obeh okolo Slnka - 248, 54 roka - Dráha Pluta zasahuje dovnútra dráhy

Dráha Obeh okolo Slnka - 248, 54 roka - Dráha Pluta zasahuje dovnútra dráhy Neptúnu (bez toho, - aby došlo k zrážke) a preto kým je Pluto k Slnku najbližšie, je najvzdialenejšou planétou Neptún Takáto výmena polôh sa naposledy odohrala v rokoch 1979 – 1999 Sklon dráhy – 17° 09´

Pluto a Cháron

Pluto a Cháron

Pomer Cháron predstavuje s priemerom 1200 km polovicu veľkosti Pluta, čo je neobyčajne veľký

Pomer Cháron predstavuje s priemerom 1200 km polovicu veľkosti Pluta, čo je neobyčajne veľký pomer mesiaca vzhľadom k planéte. V Slnečnej sústave nie je známa iná dvojica telies s takým pomerom veľkostí a vzdialenosti.

Cháron - Predpokladá sa, že Cháron vznikol ako dôsledok zrážky Pluta pred 4, 5

Cháron - Predpokladá sa, že Cháron vznikol ako dôsledok zrážky Pluta pred 4, 5 miliardami rokov s väčším telesom z Kuiperovho pásu Podľa tohto názoru by mal Cháron obsahovať menej tekutých zložiek ako Pluto (pravdepodobne tak nie je), preto sa veľa astronómov prikláňa k druhej teórii, podľa ktorej v priebehu záchytu Chárona Plutom došlo k ich dotykovej kolízii, pričom energia zrážky spôsobila ich čiastočné ochudobnenie o tekuté látky.

Mimochodom Kuiperov pás - Kuiperov pás je oblasť za hranicou Pluta - bohatá na

Mimochodom Kuiperov pás - Kuiperov pás je oblasť za hranicou Pluta - bohatá na malé kamenisté telesá veľkosti niekoľko desiatok kilometrov. Podľa vedcov ide o zvyšok materiálu, z ktorého sa pred piatimi miliardami rokov tvorila slnečná sústava. V Kuiperovom páse sa podľa astronómov nachádzajú státisíce rôznych objektov, mnohokrát aj tak veľkých ako planéta Pluto. 1951 – Gerard P. Kuiper vyslovil predpoklad, že časť komét sa mohla sformovať aj za obežnou dráhou Pluta Pluto je jedinou planétou Slnečnej sústavy, ktorá ešte nebola navštívená žiadnou pozemskou sondou – v prípravnom štádiu je sonda k Plutu s názvom Pluto Express (zatiaľ je veľa problémov s jej financovaním)

Zhrnutie Fyzikálne charakteristiky planéty Pluto: Planéta Priemer Hustota Hmotnosť (Zem = 1) Objem (Zem

Zhrnutie Fyzikálne charakteristiky planéty Pluto: Planéta Priemer Hustota Hmotnosť (Zem = 1) Objem (Zem = 1) Perióda rotácie (retrográdna) Úniková rýchlosť Hustota povrchu (Zem = 1) 2300 km 2000 kg/m 3 0, 0021 0, 0058 6, 387 dňa 1, 1 km/s 0, 03 Priem. Teplota povrchu 45 K = -220°C Tiažové zrýchlenie na povrchu 0, 66 m/s 2, t. j. 0, 067 g

Zhrnutie Obežná dráha Perihélium Afélium Veľká polos Excentricita Sklon dráhy Doba obehu okolo Slnka

Zhrnutie Obežná dráha Perihélium Afélium Veľká polos Excentricita Sklon dráhy Doba obehu okolo Slnka Priem. Obežná rýchlosť Mesiace 29, 6587 AU = 4436, 9 mil. km 49, 3047 AU = 7375, 9 mil. km 39, 53 AU = 5914. 10 6 km 0, 248 17 ° 09´ 248, 54 roka 4, 74 km/s 1 ( Cháron) (3 = + P 1 a P 2)

Zdroje www. wikipedia. cz www. nasm. edu www. windows. ucar. edu www. bleskovky. sk

Zdroje www. wikipedia. cz www. nasm. edu www. windows. ucar. edu www. bleskovky. sk www. astroportal. sk www. vesmir. sk

Ďakujem za pozornosť

Ďakujem za pozornosť