Nitriansky kraj a jeho 10 naj naj Nitriansky

  • Slides: 15
Download presentation
Nitriansky kraj a jeho 10 naj naj Nitriansky kraj je nesmierne bohatým na kultúrnym

Nitriansky kraj a jeho 10 naj naj Nitriansky kraj je nesmierne bohatým na kultúrnym dedičstvom. Nachádza sa tu veľa hradov zámkov, kaštieľov, kultúrnych pamiatok a ďalších zaujímavostí. Viktor Tamaškovič 4. C 16. 02. 2014

Nitriansky kraj - hrady a zámky Levický hrad Nitriansky hrad patrí k najstarším dochovaným

Nitriansky kraj - hrady a zámky Levický hrad Nitriansky hrad patrí k najstarším dochovaným stavbám v Nitrianskom kraji. Strategická poloha hradného kopca, pôvodne obklopeného meandrovitým korytom rieky Nitry, bola osídlená od pradávnych čias. Najstaršou historickou architektonickou pamiatkou, ktorá je ozdobou mesta Levice, je kamenný hrad z konca 13. storočia. Prvá písomná správa o jeho existencii pochádza z roku 1274. Na jeho výstavbu bolo vybrané strategicky dobre chránené miesto na konci výbežku Štiavnického pohoria, odkiaľ bol výborný výhľad na široké okolie a močaristý terén sťažoval prístup k nemu. Prvým známym majiteľom Levického hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Hrad Hrušov Zrúcanina hradu Hrušov sa nachádza v pohorí Tribeč nad Topoľčiankami. Postavený bol pravdepodobne na konci 13. storočia ako súčasť panstva Matúša Čáka. Hrad kontroloval dôležitú cestu spájajúcu Požitiavie s horným Ponitrím. V 15. storočí sa hrad stáva majetkom šľachtického rodu z Topoľčianok. Po vymretí tohto rodu sa hrad dočasne stáva vlastníctvom rodiny Rákocziovej a zapája sa do protihabsburských stavovských bojov. Počas nich cisárska armáda hrad v roku 1708 dobyla a zničila. Od vtedy Hrušov začal chátrať, no najmasívnejšia stredná časť hradu sa zachovala dodnes.

Nitriansky kraj - kaštiele Kaštieľ v Šali Malý kaštieľ Oponice Malý kaštieľ bol postavený

Nitriansky kraj - kaštiele Kaštieľ v Šali Malý kaštieľ Oponice Malý kaštieľ bol postavený v 17. storočí v renesančnom slohu ako jedno z dvoch rodových sídiel Apponyiovcov v čase, keď sa hrad stal kvôli chátraniu neobývateľný. Kaštieľ prešiel dvomi stavebnými úpravami v 18. a 19. storočí. Renesančný opevnený kaštieľ bol postavený v druhej polovici 16. storočia ako protiturecká renesančná pevnosť. Má štyri nárožné okrúhle bašty a vchod pod menšou vežou. Na nádvorí sú zaujímavosťou polkruhové arkády. Na kaštieli prebiehali v 18. , 19. aj v 20. storočí rôzne úpravy. Dodnes si zachoval svoj renesančný vzhľad. V súčasnosti sa kaštieľ využíva na spoločenské akcie mesta. Kaštieľ rodiny Migazzi Budova je zapísaná v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. Je to jednoposchodová barokovoklasicistická budova s dvoma krídlami orientovanými do pôvodného parku - dnes je z neho zachovaná už len malá časť. Budova bola prestavaná Krištofom Migazzim, viedenským kardinálom a arcibiskupom v r. 1789. Jeho erb je na prednom štíte kaštieľa. Západné krídlo kaštieľa so zamurovanými arkádami má pravdepodobne neskoro renesančný pôvod z obdobia druhej polovice 17. storočia. Kaštieľ sa nachádza v meste, v dnešnej dobe je spojený s kinom.

Nitriansky kraj Mestský palác (Župný dom) v Nitre Táto pôvodne neskorobaroková palácová stavba vznikla

Nitriansky kraj Mestský palác (Župný dom) v Nitre Táto pôvodne neskorobaroková palácová stavba vznikla v r. 1777 ako dôstojné sídlo Nitrianskej župy a tiež v snahe ochrániť vstup do Horného mesta. Dnešnú podobu dostala počas rozsiahlej prestavby v r. 1903 -1908, kedy bola secesne upravená podľa projektu V. Cziglera. Budova je štvorkrídlová, na hlavnom priečelí trojpodlažná, rozšírená prístavbou s podjazdom, ktorá siaha až k Hornému Palánku (je pozostatkom protitureckého opevnenia). Priečelie fasády je zdobené a v strede nad hlavným vstupom do budovy je umiestnený erb bývalej Nitrianskej župy. Dnes v tejto budove sídli Nitrianska galéria, ktorá je odbornou kultúrnou inštitúciou.

Nitriansky kraj Mestská radnica v Komárne Najcharakteristickejšou neorenesančnou pamiatkou v Komárne je budova Radnice.

Nitriansky kraj Mestská radnica v Komárne Najcharakteristickejšou neorenesančnou pamiatkou v Komárne je budova Radnice. Pôvodná jednoposchodová budova bola postavená v rokoch 1718 -1719 v barokovom slohu. V roku 1725 bola prestavaná, ale zemetrasenie v roku 1763 ju úplne zničilo. Obnova budovy sa ukončila v roku 1766 a v roku 1767 sa pristavala aj veža, ale často sa opakujúce prírodné katastrofy ju opäť zničili. A tak v roku 1875 bola postavená opäť podľa projektov Gorstenbergena a Arvého. Dnešná budova Mestského úradu v Komárne sa nachádza na Nám. gen. Klapku č. 1. Budova radnice sa nachádza na severnej strane nám. gen. Klapku.

Nitriansky kraj Mestská radnica Topoľčany Dominantná secesná stavba postavená po r. 1912 v bloku

Nitriansky kraj Mestská radnica Topoľčany Dominantná secesná stavba postavená po r. 1912 v bloku zástavby južnej strany námestia, s vnútorným nádvorím. Bola postavená ako účelová stavba pre potreby mestskej samosprávy. Dominantná fasáda s mohutnou strechou, v strede s vežičkou, je jedným zo zachránených historických objektov mesta. Radnica, prezývaná aj mestský dom sa stala spolu s kostolom symbolom Panny Márie mesta Topoľčany.

Nitriansky kraj Plávajúci vodný mlyn v Kolárove Národná kultúrna pamiatka plávajúci vodný mlyn v

Nitriansky kraj Plávajúci vodný mlyn v Kolárove Národná kultúrna pamiatka plávajúci vodný mlyn v Kolárove je jedinečná technická pamiatka svojho druhu na Slovensku. Zakotvený je v prírodnom areáli na mŕtvom ramene Dunaja neďaleko mesta Kolárovo. K mlynu vedie drevený most dlhý 86 metrov, ktorý je považovaný za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe. V lodnom mlyne sa nachádza expozícia Múzea vodného mlynárstva. Okrem technologickej časti, môžete vidieť aj pôvodné zariadenie izby mlyna. Múzeum vodného mlynárstva je otvorené:

Nitriansky kraj Európske námestie v Komárne je európsky architektonický unikát. Fasády budov, ktoré ohraničujú

Nitriansky kraj Európske námestie v Komárne je európsky architektonický unikát. Fasády budov, ktoré ohraničujú toto námestie nesú znaky bohatej škály architektúr, typických pre jednotlivé európske národy. Návštevník môže preto na jednom mieste vidieť a porovnať zvláštnosti a odlišnosti napríklad fínskej, ukrajinskej či poľskej architektúry.

Nitriansky kraj Skalné obydlia v Brhlovciach sú do tufov vysekané obydlia, ktoré najskôr slúžili

Nitriansky kraj Skalné obydlia v Brhlovciach sú do tufov vysekané obydlia, ktoré najskôr slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. V súčasnosti sú skalné obydlia sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo expozíciu. Táto dokumentuje zvláštnu formu ľudového staviteľstva a bývania od konca 19. storočia po 50. roky 20. storočia. Expozícia je otvorená na požiadanie po telefonickej dohode za nízke vstupné.

Nitriansky kraj Rudniansky vodopád sa nachádza v Štiavnických vrchoch na Rudnianskom potoku. Asi štyri

Nitriansky kraj Rudniansky vodopád sa nachádza v Štiavnických vrchoch na Rudnianskom potoku. Asi štyri metre vysoký viacstupňovy vodopád je dobre ukrytý v rokline, zarastenej hustými listnatými stromami. Rudniansky vodopád ma dostatok vody najmä na jar a na jeseň, inak je pomerne tichý. Prístup k vodopádu je buď z obce Uhliská alebo z Rudna nad Hronom

Nitriansky kraj Čertova pec je jaskyňa vytvorená krasovatením dolomitického vápenca. Je dlhá 27 metrov

Nitriansky kraj Čertova pec je jaskyňa vytvorená krasovatením dolomitického vápenca. Je dlhá 27 metrov a obojstranne priechodná. Predstavuje vzácnu archeologickú a paleontologickú lokalitu s dokladmi o viacnásobnom paleolitickom, hallštatskom osídlení. Pri jaskyni sa nachádza rovnomenný motorest. Prístup je po vyznačenom chodníku 3 minúty od rovnomenného motorestu pri ceste medzi Piešťanmi a Radošinou. Vstup je voľný.

Nitriansky kraj Ranč pod Babicou v Bojnej na úpätí Považského Inovca leží iba 10

Nitriansky kraj Ranč pod Babicou v Bojnej na úpätí Považského Inovca leží iba 10 km od Topoľčian. Zaujímavosťou ranču sú dva rybníky s možnosťou športového rybolovu, po ktorom sa dá vlastnoručný úlovok aj pripraviť. Ako sa na správny ranč patrí, ani na tomto nechýbajú zvieratá. Pri návšteve Ranča si môžete pozrieť aj náš ZOO kútik. Nechýbajú samozrejme ani kone, na ktorých si môžete zajazdiť.

Nitriansky kraj Turistická rozhľadňa na vrchu Marhát bola vybudovaná v roku 2008, obcami združenými

Nitriansky kraj Turistická rozhľadňa na vrchu Marhát bola vybudovaná v roku 2008, obcami združenými v Mikroregióne pod Marhátom – predovšetkým starostami obcí a občanmi. Rozhľadňa je vysoká 17 m a ponúka impozantný výhľad tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n/Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. Je prístupná z viacerých strán, od obce Hubina (Piešťany, Moravany), Bojná, Vozokany, Lipovník, Nitrianska Blatnica, čo tvorí náučný chodník, riadne značený.

Nitriansky kraj Arborétum Mlyňany Nachádza sa tu vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Charakteristickou

Nitriansky kraj Arborétum Mlyňany Nachádza sa tu vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Charakteristickou črtou parku je rozsiahle zastúpenie stálozelených drevín. Tieto majú svoj pôvod v rôznych, klimaticky odlišných častiach sveta. Popri dendrozbierkach spravuje Arborétum Mlyňany SAV aj budovu novoklasicistického kaštieľa z roku 1894, v ktorom sa popri administratívnych priestoroch na poschodí nachádza aj knižnica, učebňa Svet stromov, Tvorivé dielne a Ambrózyho pamätná izba.

Nitriansky kraj ďakujem za vašu pozornosť http: //sk. wikipedia. org/ http: //sk. wikipedia. org

Nitriansky kraj ďakujem za vašu pozornosť http: //sk. wikipedia. org/ http: //sk. wikipedia. org http: //www. slovakregion. sk http: //www. nisys. sk/ Viktor Tamaškovič 4. C 16. 02. 2014