Maizes vsture tradcijas fakti PIKC Kuldgas Trisma un

  • Slides: 35
Download presentation
Maizes vēsture, tradīcijas, fakti PIKC Kuldīgas Tūrisma un tehnoloģiju tehnikums Dace Šēna 2020

Maizes vēsture, tradīcijas, fakti PIKC Kuldīgas Tūrisma un tehnoloģiju tehnikums Dace Šēna 2020

Maize Termiski apstrādāts produkts, ko gatavo no miltiem, ūdens, sāls un dažreiz rauga. Maiznieka

Maize Termiski apstrādāts produkts, ko gatavo no miltiem, ūdens, sāls un dažreiz rauga. Maiznieka arods –viens no vecākajiem pasaulē Izplatītākā maize –baltmaize

Etimoloģija un citas valodas Maize –baltu pirmvaloda maiž Miež- –pirmbaltu valodā “mieži” Angļu valodā

Etimoloģija un citas valodas Maize –baltu pirmvaloda maiž Miež- –pirmbaltu valodā “mieži” Angļu valodā – bread Dāņu un norvēģu –brØd Skotu –breid Vācu –brot Nīderlandiešu- brood Zviedru -brÖd

Maizniecības vēsture

Maizniecības vēsture

Maizniecības vēsture Pirms 15 tūkst. gadiem sāka vākt un kultivēt graudzāles Pirms 5 -6

Maizniecības vēsture Pirms 15 tūkst. gadiem sāka vākt un kultivēt graudzāles Pirms 5 -6 tūkst. gadiem ēģiptieši mācēja irdināt mīklu, izmantojot sīkus organismus –maizes raugu un pienskābās baktērijas Ēģiptē tika radīta pirmā maizes krāsns Pirmsākumos maizi cepa mājās 14. -15. gs pirmās maizes ceptuves pilsētās, pirmās maiznieku biedrības -cunftes 1940. gadā maizi sāka ražot rūpnīcās 20. gs. 80 gados tika atjaunotas tradicionālās maizes cepšanas tradīcijas

Maizniecība Latvijā Maizes rūpniecība 20. gs 20. -30. gados maizes uzplaukums Alberts Blumbergs –

Maizniecība Latvijā Maizes rūpniecība 20. gs 20. -30. gados maizes uzplaukums Alberts Blumbergs – izceļami nopelni maizniecībā _saldsskābmaizes un rudzu maizes tehnoloģijā 2005. gadā Aglonā atklāts Aglonas maizes muzejs

Maizniecība Latvijā 2009. gadā rudzu rupjmaize iekļauta Latvijas kultūras kanonā starp 99 izcilākajām un

Maizniecība Latvijā 2009. gadā rudzu rupjmaize iekļauta Latvijas kultūras kanonā starp 99 izcilākajām un ievērojamākām latviešu tautas kultūras vērtībām 2014. gadā Eiropas Komisija apstiprināja ar cukuru vai miltu plaucēšanu saldināta rupjmaizes paveidasalinātas rudzu maizes iekļaušanu Eiropas Savienības pārtikas kvalitātes shēmā “Produkti ar garantētām tradicionālām vērtībām”

LLU pĀRTIKAS TEHNOLOĢIJAS FAKULTĀTES CEPTUVE

LLU pĀRTIKAS TEHNOLOĢIJAS FAKULTĀTES CEPTUVE

Interesanti fakti par maizi Kombains 9 sekundēs var ievākt kviešu daudzumu, ar kuru pietiktu

Interesanti fakti par maizi Kombains 9 sekundēs var ievākt kviešu daudzumu, ar kuru pietiktu 70 maizes kukuļiem. Maizes laušana ir vispārpieņemts miera un izlīguma žests. Maize ir vienīgais pārtikas produkts, ko ēd visā pasaulē un godā visu reliģiju pārstāvji. Sens ticējums vēsta, ka tam, kas apēd pēdējo maizes gabalu, jānobučo cepējs. Mērfija likums paredz, ka sviestmaize vienmēr kritīs ar sviestu uz leju. Sens ticējums vēsta: maize, kas uz galda novietota „kājām gaisā”, nes nelaimi. Sens ticējums vēsta: ieliekot mazuļa šūpulī maizes riku, slimības turēsies pa gabalu

Maizes ēšanas tradīcijas Rudzu maize vairāk nekā par 90% sastāv no rudzu miltiem. Kāpēc

Maizes ēšanas tradīcijas Rudzu maize vairāk nekā par 90% sastāv no rudzu miltiem. Kāpēc rudzu maize ir laba veselībai? Rudzu maizē, it īpaši pilngraudu, ir daudz veselībai nozīmīgu uzturvielu, kuras nav atrodamas citos pārtikas produktos. Rudzu maize ir diētisks produkts sirdij. Tā satur šķiedrvielas, kuras palīdz izvadīt lieko holesterīnu un samazina sirds - asinsvadu slimību rašanās risku. No rudzu maizes mēs iegūstam daudz šķiedrvielu, kuras veicina gremošanu un novērš aizcietējumus.

Maizes ēšanas tradīcijas Diētiskās šķiedras sasaista kaitīgās vielas barošanas traktā, izvada tās no organisma

Maizes ēšanas tradīcijas Diētiskās šķiedras sasaista kaitīgās vielas barošanas traktā, izvada tās no organisma un samazina risku saslimt ar resnās zarnas vēzi. Rudzu maize ir "lēno" ogļhidrātu avots. Tas nozīmē, ka, lietojot uzturā rudzu maizi, glikozes līmenis asinīs nostabilizējas uz ilgu laika periodu. Rudzu maize, kuras sastāvā nav cukura, ir vislabākais veids, kā diabēta slimniekiem uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs.

Maizes ēšanas tradīcijas Rudzu maize ir piepildīta ar vērtīgiem augu proteīniem, kas ir svarīgi

Maizes ēšanas tradīcijas Rudzu maize ir piepildīta ar vērtīgiem augu proteīniem, kas ir svarīgi vielmaiņu regulējoši fermenti. Rudzu maize satur taukskābes, kas ir nepieciešamas, lai organismā veiksmīgi uzsūktos taukos šķīstošie vitamīni A, D un E, kuri atbild par kaulu, zobu, matu, ādas un asinsvadu veselību. E vitamīns ir spēcīgs antioksidants, kas aizsargā organismu no brīvajiem radikāļiem un palīdz novērst nelabdabīgu audzēju veidošanos. Pilngraudu rudzu maize ir ūdenī šķīstošs B grupas vitamīnu avots. Šie vitamīni ir ļoti svarīgi nervu sistēmas un ādas veselībai.

Maizes ēšanas tradīcijas Rudzu maize satur lielu daudzumu minerālvielu, kas ir būtiskas organisma vielmaiņai.

Maizes ēšanas tradīcijas Rudzu maize satur lielu daudzumu minerālvielu, kas ir būtiskas organisma vielmaiņai. Tā ietekmē mūsu nervu sistēmu, muskuļu, kaulu un sirds un asinsvadu sistēmu, palīdz saglabāt imunitāti. Rudzu maize ir fosfora, magnija, cinka, selēna, kalcija, kālija un dzelzs avots. Rudzu maizē esošais dzelzs ir nepieciešams asinsradei pat vairāk nekā liellopa fileja.

Maizes uzturvērtība Maizes uzturvērtību nosaka tās sastāvs Kviešu maizē ir 45 - 55% ogļhidrāti,

Maizes uzturvērtība Maizes uzturvērtību nosaka tās sastāvs Kviešu maizē ir 45 - 55% ogļhidrāti, 6 - 10% olbaltumvielu un 1 - 2% tauku. Maizes uzturvērtību nosaka gan dažādu maluma kviešu, rudzu, kā arī citu graudaugu milti, gan produkti, ko maizei pievieno piena produkti, taukvielas, cukurs, olas, klijas, dažādu sēklu vai augļu maisījumu. Vērtīgāka ir maize no rupja maluma miltiem.

Maizes uzturvērtība

Maizes uzturvērtība

Maizes zīmes

Maizes zīmes

Vidzeme Vidzemnieki runā, ka setā visiem celiņiem esot jābūt tīriem un noslaucītiem, laimīte redz,

Vidzeme Vidzemnieki runā, ka setā visiem celiņiem esot jābūt tīriem un noslaucītiem, laimīte redz, kur staigāt un nepakluptu. Jo īpaši tīram jābūt celiņam uz klēti, kur parasti glabājas milti priekš maizes cepšanas. Tie tiek glabāti šķirstā ar vāku – vienā šķirstā putraimi, otrā milti, bīdeļmilti stāv maisiņā. Vidzemnieki parasti šos miltus izmantoja karašiņas cepšanai un to parasti cepa sestdienās. Izcepto rudzu maizi liek abriņā. un apklāj ar maizes drēbi.

Vidzeme Karašiņa tiek ēsta kopā ar sviestu, biezpienu un pienu. Ja maizīte nokrīt zemē

Vidzeme Karašiņa tiek ēsta kopā ar sviestu, biezpienu un pienu. Ja maizīte nokrīt zemē tā jānobučo. Sākot griezt kukuli tam pārvelk krustu, tad nogriež galu un noskūpsta to. Kad no jaunajiem rudziem izcepta pirmā maize, viens ''Laimes'' kukulis tiek ievilkts apcirknī Šī maize jāēd tikai saimniekam ar saimnieci, tad nekad netrūkšot maizes. Jauno maizi visi ēd lielā, bijīgā klusumā. Pirms maizes ēšanas parasti skaita pantiņu. ''Dievs, dod sātu un gausu! Lāča spēku, oda zarnu, apinīša vieglumiņu. . " Tad ēdāji būšot stipri kā lācis, ēdīšot maz - kā ods un būšot viegli kā apinis.

Kurzeme Kurzemnieki ir lepni ļaudis, skarbi un vārdos skopi. Kurzemnieki pirms maizes cepšanas istabā

Kurzeme Kurzemnieki ir lepni ļaudis, skarbi un vārdos skopi. Kurzemnieki pirms maizes cepšanas istabā ienesa abru, lai tā apsilst. Izdobta no vesela koka, to pāršķeļot uz pusēm un tad rūpīgi izgrebjot vidu. Abrai galos izgatavoti četri ''ragi'' jeb turekļi. Ne jau par velti ir mīkla - ''četri ragi, vidū liels vēders''. Tad, kad abra sagatavota, tad dodas pēc miltiem, tos arī apsilda tāpat kā abru, ja āra aukts laiks, tad milti esot kārtīgi jāizsijā.

Kurzeme Saimnieces stipri raudzījās, lai no mājām nekad nedotu lauka visu maizes kukuli, klaipa

Kurzeme Saimnieces stipri raudzījās, lai no mājām nekad nedotu lauka visu maizes kukuli, klaipa galiņš parasti palika mājās. Tas vislabāk garšo bērniem, runājot, ka tas kas ēdīs garozas, tam būs balti un stipri zobi. Kad maizes mīkla vairs pie rokām nelīp, veido kukuli un uz tā uzspiež lielu krustu, galos un sānos iespiež robiņus: Pirmo līniju iespiežot saka: ''Lai nesadeg!'' Otro veidojot: ''Lai jēla nepaliek!'' Ar rādītājpirkstu krusta galus pārkrusto, sakot: Būs nagagiem! Būs ceļa gājējiem! Būs maize bērniņiem! Būs pašiem ar! Runā, jo cepējai gludāks klaipiņš, jo cepējai glītāki bērni un labāka vīra māte.

Zemgale Šai pusē miežu maizi nepazina, te ēda tikai kviešu maizi un rudzu maizi.

Zemgale Šai pusē miežu maizi nepazina, te ēda tikai kviešu maizi un rudzu maizi. Kviešu maizi ēda sestdienās, tā tika cepta gan no rupjiem, gan smalkiem miltiem. Ikdienā ēda rudzu maizi. Zemgalē maizes krāsnis bija lielas, tajās līdz pat 18 kukuļiem varēja salikt. Kukuli veidoja uz lizes, apakšā pakaisot miltus. Kukulim viens gals bija tievāks un otrs platāks.

Zemgale Pirms maizes likšanas krāsnī tam uzspieda ar vienas rokas piecu pirkstu galiem ''kaķa

Zemgale Pirms maizes likšanas krāsnī tam uzspieda ar vienas rokas piecu pirkstu galiem ''kaķa pēdas'', lai garoza nesasprāgst. Pirmo kukuli ko iešāva krāsnī bija jāatstāj mājas, lai nezaudētu maizes svētību. Kad maize izcepusies to izvelk no krāsns un apsedz ar lielu baltu linu drēbi, ko lietoja tikai maizes apsegšanai. Kukuļa galiņu bija jāēd cepējai, lai arī nākošais cepiens labi izdotos. Uz maizes doniņām kāri skatījās neprecētas meitas, jo Zemgalē runāja - tā kura apēdīs 99 doniņas, apprecēs saimnieka dēlu. Kukuļus glabāja klētī uz plauktiem, vietā, kur maize ziemā nevar sasalt.

Latgale Latgalē mājās nesa labības dieviņa Jumīša vainagu, kurā iepītas divas kopa saaugušas vārpas.

Latgale Latgalē mājās nesa labības dieviņa Jumīša vainagu, kurā iepītas divas kopa saaugušas vārpas. Šo svētību nesošo vainagu parasti pakāra istabā virs maizes galda, jo tad maizes mājās netrūks. Uz kukulīšiem Latgalē liek savu svētības zīmi tas visbiežāk ir krusts.

Latgale Rupjmaizes mīklā ietin sagrieztu žāvētu gaļu ar sīpoliem. Latgalē ar tādu kukulīti sagaida

Latgale Rupjmaizes mīklā ietin sagrieztu žāvētu gaļu ar sīpoliem. Latgalē ar tādu kukulīti sagaida viesus vai arī iet ciemos. Uz svētku galda goda vietā liek lielo Jumja kukuli - to rotā Jumja zīme un vārpas, kas izveidotas uz kukuļa no kviešu miltu mīklas. No lielā kukuļa pirmo maizes riku saņem saimnieks, pēc tam - pārējie

Speciālistu ieteikumi Laila Meija, Anatolijs Danilāns, Daiga Kunkulberga, Aleksandrs Maslovskis, Karīna Vernere Rudzu maizes

Speciālistu ieteikumi Laila Meija, Anatolijs Danilāns, Daiga Kunkulberga, Aleksandrs Maslovskis, Karīna Vernere Rudzu maizes noslēpums - kādēļ rudzu maize palīdz samazināt svaru, stiprināt veselību? Ko par rudzu maizes vērtīgajām īpašībām saka Latvijas ārsti un uztura speciālisti? Esam veikuši intervijas ar speciālistiem un sagatavojuši izglītojošu materiālu par rudzu maizes vērtīgajām īpašībām, gan to - kāpēc ir vērts lietot rudzu maizi ikdienas uzturā.

Kas ir īsti laba maize?

Kas ir īsti laba maize?

Maizes kvalitātes zīmes

Maizes kvalitātes zīmes

Maizes kvalitātes zīmes

Maizes kvalitātes zīmes

Maizes kvalitātes zīmes

Maizes kvalitātes zīmes

Produktu kvalitātes zīmes pasaulē

Produktu kvalitātes zīmes pasaulē

Lielākie maizes ražotāji Hanzas Maiznīca Fazer Maiznīca Maizes ceptuve “Lāči” Latvijas Maiznieks Iļģuciema Maiznīca

Lielākie maizes ražotāji Hanzas Maiznīca Fazer Maiznīca Maizes ceptuve “Lāči” Latvijas Maiznieks Iļģuciema Maiznīca Lielezers Maiznīca Flora

Mājas darbs Sagatavot prezentāciju par kādu no iepriekš minētajām maizes ceptuvēm. 1. Kad dibināta

Mājas darbs Sagatavot prezentāciju par kādu no iepriekš minētajām maizes ceptuvēm. 1. Kad dibināta ceptuve? 2. 3. 4. 5. 6. Kur atrodas ceptuve? Cik liels ir gada apgrozījums? Cik plašs ir ražotais sortiments? Kāda popularitāte ir maizes ceptuves ražotajai maize? Kāda ir maizes pieejamība mūsu novada tirdzniecības objektos?

Mājas darbs 7. Vai ražotā produkcija ir masveida produkts jeb roku darbs? 8. Kādi

Mājas darbs 7. Vai ražotā produkcija ir masveida produkts jeb roku darbs? 8. Kādi apbalvojumi ir saņemti par maizes kvalitāti?

 uzmanību! Paldies par

uzmanību! Paldies par