KUULMINE Looduspetus 4 klassile Heli Pundonen 2011 KUULMISELUND

  • Slides: 6
Download presentation
KUULMINE Loodusõpetus 4. klassile Heli Pundonen 2011

KUULMINE Loodusõpetus 4. klassile Heli Pundonen 2011

KUULMISELUND - KÕRV � Kõrva osad: � Väliskõrv (kõrvalest, kuulmekäik, trummikile) � Keskkõrv (sepikoda

KUULMISELUND - KÕRV � Kõrva osad: � Väliskõrv (kõrvalest, kuulmekäik, trummikile) � Keskkõrv (sepikoda - vasar, alasi, jalus) � Sisekõrv (tasakaaluelund – tigu, poolringkanalid) Kõrvale st SISEKÕRV VÄLISKÕRV KESKKÕRV

KUIDAS ME KUULEME? � � Heli, mida me kuuleme, liigub väliskõrvast sisse, mööda kuulmekäiku

KUIDAS ME KUULEME? � � Heli, mida me kuuleme, liigub väliskõrvast sisse, mööda kuulmekäiku trumminahani. Trumminahk hakkab võnkuma ja paneb omakorda võnkuma sisekõrvas oleva vedeliku.

KUIDAS ME KUULEME? � � � Heli on õhu võnkumine. Heli levib seal, kus

KUIDAS ME KUULEME? � � � Heli on õhu võnkumine. Heli levib seal, kus on aine, mida võnkuma panna. Harilikult ei ole võimalik näha, kuidas heli levib.

MIS KAHJUSTAB KUULMIST? MÜRA on inimesele ebameeldiv heli (liiga tugev või liiga kõrge). �

MIS KAHJUSTAB KUULMIST? MÜRA on inimesele ebameeldiv heli (liiga tugev või liiga kõrge). � See kahjustab meie tervist. � Sageli inimene ise seda ei märka. Pidev müra kahjustab kuulmist. � � � Müra põhjustab närvirakkude ülepingutust, soodustab mao- ja soolekatarride ja haavandite teket, aeglustab südametegevust ja madaldab vererõhku. Mürakahjustuse tulemuseks on kuulmise järkjärguline vähenemine ja lõpuks kurtus. Näiteks traktoristid ei kuule enam linnulaulu jt. nõrku helisid.

KAS TEADSID, ET. . . � � Kosmoses heli ei levi. Miks? � Heli

KAS TEADSID, ET. . . � � Kosmoses heli ei levi. Miks? � Heli levib seal, kus on aine, mida võnkuma panna. Kosmoses pole ainet, mida võnkuma panna.