Julian Tuwim to towarzysz dziecistwa wielu pokole ktre

  • Slides: 10
Download presentation

 Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością

Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze. Wiersze dla dzieci to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy i z którą najbardziej kojarzy nam się ów poeta. Wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

Napisał: v „Lokomotywa” v „Bambo” v „Pstryk” v „Rzepka” v „Okulary” v „Ptasie radio”

Napisał: v „Lokomotywa” v „Bambo” v „Pstryk” v „Rzepka” v „Okulary” v „Ptasie radio” v „Kotek” v „Abecadło” I wiele, wiele innych…

 Poeta i satyryk, z zawodu adwokat, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Do literatury

Poeta i satyryk, z zawodu adwokat, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. Do literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci, które przyniosły mu ogromną popularność i zdobyły wielu naśladowców. Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Wierszowane historyjki poety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiersze Jana Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny.

Napisał: v „Na straganie” v „Kaczka dziwaczka” v „Kwoka” v „Entliczek-pentliczek” v „Mucha” v

Napisał: v „Na straganie” v „Kaczka dziwaczka” v „Kwoka” v „Entliczek-pentliczek” v „Mucha” v „Katar” v „Samochwała” v „Leń” I wiele, wiele innych…

 Wanda Chotomska jest poetką, dziennikarką, współpracowniczką czasopism dziecięcych, autorką wielu książek dla dzieci,

Wanda Chotomska jest poetką, dziennikarką, współpracowniczką czasopism dziecięcych, autorką wielu książek dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest laureatką wielu konkursów literackich i Damą Orderu Uśmiechu. W swoich utworach kontynuuje najlepsze tradycje Tuwima i Brzechwy. Główną rolę gra tu zabawa słowem, trawestacja przysłów, konkretne ujmowanie przenośni, nieoczekiwane i pełne fantazji skojarzenia. W klimacie życzliwości podkreśla wagę przyjaźni, kształtuje kulturę uczuć i obyczaje.

Napisała: v „Brązowa piosenka” v „Czy tutaj mieszka Królewna Śnieżka ? ” v „Dzień

Napisała: v „Brązowa piosenka” v „Czy tutaj mieszka Królewna Śnieżka ? ” v „Dzień dobry, panie Andersenie” v „I to jest to!” v „Kabaret na jednej nodze” v „Kolęda” v „Motyle” I wiele, wiele innych…

 Konopnicka była pierwszą autorką, która podniosła rangę i znaczenie twórczości dla dzieci w

Konopnicka była pierwszą autorką, która podniosła rangę i znaczenie twórczości dla dzieci w kontekście innych rodzajów literatury. Wprowadziła do niej elementy tradycyjnych opowieści i pieśni ludowych, . Jej utwory zmieniły nieco moralizatorski charakter dotychczas pisanych opowieści i wierszyków. Konopnicka wzbogaciła twórczość dla dzieci o elementy liryczne, kształtujące wrażliwość na piękno i przyrodę, poczucie estetyczne młodych odbiorców. Ukazuje ona codzienne życie małych dzieci, ich zabawy oraz otaczający ich świat.

Napisała: v „O Janku Wędrowniczku” v „O krasnoludkach i sierotce Marysi” v „Nasza szkapa”

Napisała: v „O Janku Wędrowniczku” v „O krasnoludkach i sierotce Marysi” v „Nasza szkapa” v „ Dym” v „Na jagody” v „Stefek burczymucha” v „Bocian” I wiele, wiele innych…