INTERNA REVIZIJA Dr edomir Gligoric prof Dr Milo

  • Slides: 4
Download presentation
(INTERNA) REVIZIJA Dr Čedomir Gligoric, prof. Dr Miloš Pavlović, prof. Predmet: Finansijska analiza i

(INTERNA) REVIZIJA Dr Čedomir Gligoric, prof. Dr Miloš Pavlović, prof. Predmet: Finansijska analiza i interna revizija Beogradska Akademija poslovnih i umetnickih strukovnih studija

5. PRINCIPI INTERNE REVIZIJE I ETIČKI KODEKS • ü ü ü ü Principi interne

5. PRINCIPI INTERNE REVIZIJE I ETIČKI KODEKS • ü ü ü ü Principi interne revizije: - načela koja interni revizori moraju da poštuju kako bi proces interne revizije dao pouzdane rezultate Integritet, objektivnost i nezavisnost – pošten, iskren i profesionalan. Mora biti oslobođen svih predrasuda, i da zaključci dobijeni procesom revizije moraju da pokazuju realno stanje. Nezavisan, kako u obavljanju svoje funkcije, tako i u pogledu činjenica. Oslobođen uticaja i aktivnosti internih kontrola i njenih aktivnosti. Mišljenja iznosi slobodno, bez pritiska. Profesionalna pažnja, stručnost, veštine i kompetentnost – Mora obaviti svoje aktivnosti uz dužnju profesionalnu pažnju. Mora ispoljavati razumni nivo brige za kvalitet izvršene revizije. Stručnost i kompetentnost se postiže ne samo sticanjem licence za obavljanje posla, već stalnim napredovanjem i sticanjem novih znanja i sticanjem iskustva, kroz obavljanje same revizije Poverljivost – Sve informacije koje dobije ne treba da otkriva trećoj strani, osim ako ne dobije ovlašćenje uprave i/ili rukovodioca ili je zakonski propisano da takve informacije mora obelodaniti. Zahtev za dobrim sistemo kontrole informacija. Poveravanje posla drugim licima – Delove posla interni revizor može poveriti svojim pomoćnicima i asistentima, i isto tako, može koristiti nalaze drugih revizora i stručnjaka. U oba slučaja, on je i dalje odgovoran za davanje sopstvenog mišljenja i nalaza interne revizije. 5. Dokumentovanje – Osnovni princip rada internog revizora je dokumentovanje svih pitanja koja su od značaja u pružanju dokaza da je revizija obavljena u skladu sa standardima interne revizije i da svoje stavove, nalaze i ubeđenja iznesena u revizorskom izveštaju potkrepi dokumentacijom. Planiranje – Plan obezbeđuje da se interna revizija obavlja na efikasan i efektivan način i ukazuje na najznačajnije oblasti revizije, i moguće probleme. Plan interne revizije zasniva se na poznavanju poslovanja preduzeća. Utvrditi kakva je efektivnost usvojenih procedura interne kontrole i obima i prirode. Plan je podložan korekciji, u zavisnosti od promena koje nastaju u toku revizije. Dokazivanje - svoja mišljenja, nalaze, preporuke, zaključke interni revizor bazira na prikupljenim dokazima. Svaka tvrdnja mora biti potkrepljena odgovarajućim dokazima. Usmerenost na poboljšanje sistema interne kontrole i sistema upravljanja rizikom – Uprava je odgovorna za utvrđivanje i funkcionisanje sistema interne kontrole i sistema upravljanja rizikom. Uloga internog revizora, u određenim situacijama, može se odnositi i na identifikovanje rizika i eventualno merenje, ali je osnovni zadatak da predloži poboljšanja tih sistema. Izveštavanje – Mora se pridržavati obaveze izdavanja revizorskog izveštaja. Na bazi prikupljenih dokaza i sprovedenih testova sistema kontrole i sistema upravljanja rizikom, nakon analize, interni revizor sastavlja konačni revizorski izveštaj.

5. PRINCIPI INTERNE REVIZIJE I ETIČKI KODEKS • Kodeks - zbir pravila i propisa

5. PRINCIPI INTERNE REVIZIJE I ETIČKI KODEKS • Kodeks - zbir pravila i propisa kojim se reguliše ponašanje ljudi u nekoj oblasti. Etički kodeks - pravila koja upućuju na moralnost, dobro ponašanje i dobru praksu. • Etički kodeks internih revizora - obavezni zahtevi kojih se interni revizori pridržavaju u obavljanju svoje delatnosti. Etički kodeks ili Kodeks profesionalne etike internih revizora izdat je od strane Instituta internih revizora. Cilj etičkog kodeksa je promocija etičke kulture u profesiji interne revizije. Aspekti Etičkog kodeksa: PRINCIPI PRAVILA Integritet - moraju da obavljaju poslove časno, odgovorno i pažljivo; - moraju da poštuju zakon i razotkrivaju nezakonite i neprofesionalne postupke ; - ne smeju svesno biti uključeni u bilo kakve ilegalne aktivnosti, kao i aktivnosti koje vređaju profesionalni ugled interne revizije ili ugled organizacije kojoj pripadaju. : - moraju poštovati i doprinositi moralnim ciljevima organizacije kojoj pripadaju Objektivnost - ne učestvuju u aktivnosti i ne učestvuju u odnosima koji bi mogli da utiču na njihovu nepristrasnost u ocenama i procenama ili da budu u konfilktu sa interesima organizacije kojoj pripadaju. ; - su dužni da razotkriju svaku činjenicu koja im je poznata, a koja bi, ako bi ostala skrivena, mogla da naruši objektivnost izveštavanja o predmetu reviziije. - ne smeju prihvatati bilo šta što bi umanjilo njihovu objektivnost i profesionalno zaključivanje ; Poverljivost - u korišćenju i zaštiti informacija do kojih su došli vršenjem svojih dužnosti, interni revizori se moraju voditi pravilom savesnosti. ; - informacije se ne smeju koristiti zarad lične koristi ili na način protivan zakonu ili štetan po moralane ciljeve organizacije kojoj piripadaju. Kompetentnost - interni revizori uzimaju učešće samo u aktivnostima za koje poseduju znanje, veštine i iskustvo. - internu reviziju sprovode u skladu sa medjunarodni standardima revizije. - moraju neprekidno raditi na unapređenju veština, efektivnosti i profesionalizmu.

5. PRINCIPI INTERNE REVIZIJE I ETIČKI KODEKS • Povelja interne revizije predstavlja ključni dokument

5. PRINCIPI INTERNE REVIZIJE I ETIČKI KODEKS • Povelja interne revizije predstavlja ključni dokument ili “vodilju” procesa interne revizije u organizaciji. ü Svodi se na Pravilnik interne revizije koji postoji u svakoj organizaciji koja je u obavezi da sprovodi internu reviziju. Povelja je usklađena sa medjunarodnim standardima interne revizije ü Obezbeđuje balans između uveravanja uprave, s jedne strane, i monitoringa, odnosno konsultantskih usluga, s druge strane. ü Povelju predlaže direktor interne revizije, a odobrava ga odgovorni organ. ü Povelja je podložna stalnim promenama i revidiranju. Promene predlaže rukovodilac interne revizije, a odobrava ih nadležni organ.