GOSPODARSTVO EKONOMSKE PRAVICE Ustavna pravica do premoenja lastnine

  • Slides: 2
Download presentation
GOSPODARSTVO EKONOMSKE PRAVICE Ustavna pravica do premoženja (lastnine), dela in pravičnega plačila. Tržno gospodarstvo:

GOSPODARSTVO EKONOMSKE PRAVICE Ustavna pravica do premoženja (lastnine), dela in pravičnega plačila. Tržno gospodarstvo: podjetja pretežno v zasebni lasti, svobodni trg Dobiček – razlika med stroški za izdelavo Nekega izdelka in ceno po kateri se proda Podjetja kapital vlagajo v razvoj podjetja, plače zaposlenih, nakup surovin, trženje, davki… LASTNINA FINANCE, DELO IN GOSPODARSTVO JAVNA LASTNINA ZASEBNA LASTNINA INTELEKTUALNA LASTNINA DAVKI Delodajalci in delojemalci Pravične delovne razmere: varno in zdravo delovno okolje, pošteno plačilo, plačane proste dni, sprejemljiv delovni čas… Sindikati stavke Davčni zavezanci Pravne osebe – podjetja Fizične osebe – posamezniki davki od prihodkov (npr. davek od osebnih prejemkov, plačo, od iger na srečo, prispevki za socialno varnost…) davki od premoženja ( npr. davek na dediščino, davek na motorna vozila…) posredni davki vključeni v ceno izdelkov (DDV, trošarine, carine…) Sredstva ki državi omogočajo normalno delovanje PRORAČUN – načrt porabe državnih sredstev državne institucije, zdravstvo, šolstvo, kultura….

 • EKONOMSKE PRAVICE – med temeljne človekove pravice v Sloveniji spadajo tudi ekonomske

• EKONOMSKE PRAVICE – med temeljne človekove pravice v Sloveniji spadajo tudi ekonomske pravice. To so pravica do dela in poštenega plačila za delo. • LASTNINA je nekaj kar nekomu pripada, kar je njegovo. Stvari, ki pripadajo posamezniku (npr. bivališče, zemljišče, avto…) imenujemo zasebna lastnina. Lastnik lahko s svojo lastnino razpolaga na različne načine – lahko jo uporablja, posodi, da v najem, podari ali proda. Nekatere stvari so v lasti države (državna lastnina) ali v lasti neke občine (občinska lastnina). Pomemben del te lastnine je namenjen javni uporabi, zato ji pravimo javna lastnina. Vanjo spadajo ceste, športni parki, javne ustanove in še marsikaj. Intelektualna lastnina se nanaša na vrsto lastnine, ki izvira iz človekovega intelekta oz. razuma. Intelektualna stvaritev je kot takšna neopredmetena. Kadar je opredmetena, jo lahko imetnik pravice komercialno izkorišča. Sem spadajo umetniška dela (slike, knjige, glasba…) pa tudi izumi, znanstvena odkritja, patenti… • • DELO IN PLAČILO Pravico do dela in plačila imajo v Sloveniji vse osebe, ki so stare najmanj 15 let. Vendar pravica do dela še ne pomeni, da posameznik mora dobiti delo, če to ustreza njegovem znanju in sposobnostim. Pravica do dela mu zagotavlja, da mora biti pri dodelitvi dela enakopravno obravnavan enako kot drugi kandidati. Vsakdo, ki opravlja neko delo, je upravičen do plačila zanj. Plačilo mora biti čim bolj pravično – več in bolje opravljeno delo- večje plačilo. POMEN DELA ZA POSAMEZNIKA IN DRUŽBO Z delom ljudje proizvajamo dobrine pomembne za obstoj posameznika in družbe, kot so npr. hrana, oblačila, pohištvo, zgradbe, ceste, prevozna sredstva, različne storitve… Delo je bistvena sestavina človekovega življenja, saj prinaša osebno zadovoljstvo, neodvisnost, priznanje družbe in sredstva za preživetje. Slovenija je socialna država, kar pomeni, da brezposelnim državljanom praviloma pomaga pri iskanju zaposlitve in nasploh skrbi za državljane, ki so brez lastne krivde v socialni stiski.