GOJENJE POTONIKE PAEONIA OFFICINALIS L OKRASNE RASTLINE Sandra

  • Slides: 11
Download presentation
GOJENJE POTONIKE (PAEONIA OFFICINALIS L. ) OKRASNE RASTLINE Sandra ZAGORC Ljubljana, 2014

GOJENJE POTONIKE (PAEONIA OFFICINALIS L. ) OKRASNE RASTLINE Sandra ZAGORC Ljubljana, 2014

UVOD q. Potonika je znana kot grmovnata trajnica, ki krasi naš vrt z ogromnimi,

UVOD q. Potonika je znana kot grmovnata trajnica, ki krasi naš vrt z ogromnimi, škrlatnimi in rožnatimi cvetovi od maja do junija q. Cvetovi so lahko vrstnati, polvrstnati, nevrstnati in anemonasti v različnih odtenkih bele, rožnate, rdeče in rumene barve. q. IZVOR: Iz Kitajske, kjer je pogosto omenjena in je simbol za Kitajsko, Mongolijo in Japonsko. • Rod potonik je dobil ime po Paeonu, študentu Asclepiusa, grškega boga medicine in zdravilstva. Bog Asclepius je postal ljubosumen na Paeona, bog Zeus pa je rešil Paeona pred Asclepiusa tako, da ga je spremenil v potoniko. q. V Sloveniji navadna potonika (P. officinalis L. ) uspeva divje, na kraških tleh in je eden od simbolov kraške flore Občina Sežana je z občinskim odlokom potoniko uvrstila me zavarovane vrste v svoji občini.

Potonika Paeonia officinalis L. q. DRUŽINA potonikovk – Paeoniaceae q. V NARAVI razširjenih 25

Potonika Paeonia officinalis L. q. DRUŽINA potonikovk – Paeoniaceae q. V NARAVI razširjenih 25 - 45 vrst; rastejo po travnikih, na obronkih gozdov, ter po stepah Azije in Evrope. q. V Sloveniji uspevajo v polsenci gozdnih robov in jasah ter kraških travnikih. q. CVETOVI so veliki, škrlatno rdeči, 5 do 8 venčnih listov, z živo rumenimi prašniki. (Cvetovi so veliki, zato v vrtu največkrat potrebujejo oporo - privezovanje) omamen vonj. q. PLOD je mešiček, v katerem dozorijo črna semena. q. LISTI so veliki in pernato deljeni. q. ODEBELJENE korenine, ki služijo kot založno tkivo (preživetje v neugodnih razmerah; občutljivost na zastajanje vode v tleh – gnitje!) q. RAZMOŽEVANJE: generativno (s semeni) in vegetativno (z delitvijo) največ v uporabi: delimo v septembru (se korenine oprimejo tal in na spomlad normalno začno z rastjo), saditi ne smemo pregloboko in vedno na stalno mesto (ne mara presajanja). q. V vrtu uspevajo potonike v rahlo kisli, srednje težki in propustni zemlji.

SKUPINE POTONIK; DELITEV: Dve skupini: 1. zelnate in 2. olesenele (lesnate) q. ZELNATE (delimo

SKUPINE POTONIK; DELITEV: Dve skupini: 1. zelnate in 2. olesenele (lesnate) q. ZELNATE (delimo v štiri skupine): 1. ) Skupina Officinalis ali binkoštne potonike: razširjene in znane potonike na vrtovih, cvetijo rdeče barve (maj-junij), visoke: 60 in 80 cm. 2. ) Skupina Wittmanniana: rumeno cvetoče (maj-junij), visoka do 90 cm. 3. ) Skupina Anomala: pomembna P. tenuifolia, v naravi raste na suhih rastičnih, rdeče barve (maj), visoka do 50 cm. 4. ) Skupina žlahtnih potonik: najbolj razširjene in znane potonike, t. i. kitajske potonike; medsebojni križanci – nastalo mnogo sort P. lactiflora najbolj znana: - enojnocvetne: » Pink Delight « - japonske: » Hinode Sekai « - vrstnate: » Reine Hortense « - anemonam podobne: : » Mme. de Pompadour «

1. ) Paeonia officinalis „Rubra Plena“ 2. ) Paeonia Wittmanniana 4. ) Paeonia lactiflora

1. ) Paeonia officinalis „Rubra Plena“ 2. ) Paeonia Wittmanniana 4. ) Paeonia lactiflora 3. ) Paeonia tenuifolia

q OLESENELE POTONIKE (grmičaste potonike): Najbolj znane so tri glavne vrste: 1. ) Paeonia

q OLESENELE POTONIKE (grmičaste potonike): Najbolj znane so tri glavne vrste: 1. ) Paeonia delavayi (cveti rdeče) 2. ) Paeonia lutea (cveti rumeno) 3. ) Paeonia suffruticosa (P. arborea; najpomembnejša vrsta, je pa za gojenje težavna, ker jo je potrebno cepiti. P. suffruticosa P. delavayi in P. lutea

RAZMNOŽEVANJE IN GOJENJE q Delitev (zelnate) in cepljenje (lesnate) q DELITEV: preden se lotimo

RAZMNOŽEVANJE IN GOJENJE q Delitev (zelnate) in cepljenje (lesnate) q DELITEV: preden se lotimo delitve, je potrebnih 3 -5 let, da se zelnate potonike dovolj razrasejo in razvijejo očesa. q. V jeseni matično rastlino izkopljemo iz zemlje, odstranimo odvečno zemljo, koreninski šop razrežemo na več delov – vsak naj ima vsaj od 3 -5 očes (brstov) in posamezne dele posadimo v lonec (kontejner), ne pregloboko – 5 cm! kot take so že na voljo za prodajo. Izkopani koreninski šopi matične r.

OSKRBA POTONIK DO PRODAJE q. Tako v loncih (kontejnerjih) potonike prezimijo zunaj (niso občutljive)

OSKRBA POTONIK DO PRODAJE q. Tako v loncih (kontejnerjih) potonike prezimijo zunaj (niso občutljive) q. Na spomlad začnejo v loncu odganjat (zaželjeno je gnojenje, organski briketi- Bioorganic (dušik, fosfor, kalij, magnezij in mikroelementi), nato na vsakih 6 mesecev ponovno, vmes dodamo še fosfor (za cvetenje) in železo (za liste). q. Presajene mlade rastline potrebujejo 2 do 3. leta do prvega cvetenja q. Na jesen potonike v loncih porežemo čisto do osnove (tako preprečimo sivi plesni in škodljivcem, da bi se naselili). q. Vzgoja in nega potonik do prodaje ni zahtevna, potrebno je paziti, da imajo deljeni korenin. deli dovolj brstov (očes) ter da ne sadimo pregloboko.

UPORABA POTONIK • V vrtu: na sončnem delu in tla morajo biti dobro prepustna,

UPORABA POTONIK • V vrtu: na sončnem delu in tla morajo biti dobro prepustna, rahlo kisla. (če niso, jih izboljšamo s kompostom, listovko ali šoto in jo vdelamo v tla. • Sadimo jih vedno na stalno mesto in ne pregloboko; v času cvetenja potrebuje oporo Nekaj primerov zasaditve potonik pri gospodu Petru Mejaku, ki ima največji vrt potonik na Slovenskem v kraju Koper:

HVALA ZA POZORNOST

HVALA ZA POZORNOST