DZIE WITEGO PATRYKA Zielona tradycja ze Szmaragdowej Wyspy

  • Slides: 11
Download presentation
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA Zielona tradycja ze „Szmaragdowej Wyspy”

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA Zielona tradycja ze „Szmaragdowej Wyspy”

Irlandia jest drugą pod względem wielkości wyspą w archipelagu Wysp Brytyjskich. Politycznie należy do

Irlandia jest drugą pod względem wielkości wyspą w archipelagu Wysp Brytyjskich. Politycznie należy do dwóch krajów – Republiki Irlandii, oraz Wielkiej Brytanii, poprzez niewielki obszar Irlandii Północnej. Irlandia Północna Republika Irlandii

Poetycko określana jako Zielona lub Szmaragdowa Wyspa, Irlandia zawdzięcza swoje miano rozległym obszarom pól

Poetycko określana jako Zielona lub Szmaragdowa Wyspa, Irlandia zawdzięcza swoje miano rozległym obszarom pól i łąk, pokrywających większość jej obszaru. Krajobraz wyspy jest jednak bardzo zróżnicowany, przez co wydaje się jeszcze bardziej malowniczy.

Dawniej mieszkańcami Irlandii byli głównie przedstawiciele plemion Celtów. Choć zakres wpływów tej grupy etnicznej

Dawniej mieszkańcami Irlandii byli głównie przedstawiciele plemion Celtów. Choć zakres wpływów tej grupy etnicznej sięga od Wysp Brytyjskich aż po Azję Mniejszą, to właśnie Irlandia jest miejscem, gdzie najdłużej utrzymywały się ich wpływy kulturowe. Religia Celtów wiązała ich silnie z siłami natury, ale była również bogata w zjawiska i istoty magiczne. Zaliczały się do nich duchy drzew, jezior, rzek oraz inne mitologiczne stworzenia.

W V wieku n. e. , Irlandia znajdowała się pod wpływami Chrześcijaństwa. Zasługę temu

W V wieku n. e. , Irlandia znajdowała się pod wpływami Chrześcijaństwa. Zasługę temu przypisuje się postaci misjonarza Świętego Patryka. Zgodnie z tradycją, postać Świętego Patryka przedstawiana jest często z trójlistną koniczyną (shamrock), która miała symbolizować Trójcę Świętą.

Święty Patryk zwalczał dawne wierzenia Celtów. Legendy dotyczące jego postaci mówią, że dzięki cudom

Święty Patryk zwalczał dawne wierzenia Celtów. Legendy dotyczące jego postaci mówią, że dzięki cudom był w stanie przeciwstawić się druidom – celtyckim kapłanom i nadzorcom życia społecznokulturowego. Jednym z najbardziej znanych cudów przypisywanych Świętemu Patrykowi, jest pozbycie się z Irlandii wszystkich węży.

Z czasem misjonarz został uznany świętym i ogłoszony patronem Irlandii. Dzień jego śmierci –

Z czasem misjonarz został uznany świętym i ogłoszony patronem Irlandii. Dzień jego śmierci – 17 marca, obchodzony jest nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach, w których żyją Irlandczycy.

Przyjęcie Chrześcijaństwa nie odwróciło Irlandczyków od dawnych legend i folkloru. Nie dziwi zatem, że

Przyjęcie Chrześcijaństwa nie odwróciło Irlandczyków od dawnych legend i folkloru. Nie dziwi zatem, że symbolami Dnia Świętego Patryka są nie tylko koniczyna, ale również Leprechaun – karzeł z Irlandzkich legend oraz jego atrybut – kocioł złota, kolejny symbol szczęścia.

Załącznik do prezentacji – szablony do wycinania i kolorowania. Nacinamy linie przerywane Tutaj sklejamy

Załącznik do prezentacji – szablony do wycinania i kolorowania. Nacinamy linie przerywane Tutaj sklejamy Składamy zgodnie ze wskazaną linią Mini kapelusz Leprechaun’a Nacinamy linie przerywane Szczyt kapelusza Rondo kapelusza

Źródła: bbc. co. uk britannica. com catholic. org earthandstarryheaven. com enchantedlearning. com eupedia. com

Źródła: bbc. co. uk britannica. com catholic. org earthandstarryheaven. com enchantedlearning. com eupedia. com gaia. com irisharcheology. ie needpix. com oczamiduszy. pl pixabay. com