DDICK PRVO Ddick prvo souhrn prvnch norem kter

  • Slides: 9
Download presentation
DĚDICKÉ PRÁVO Dědické právo = souhrn právních norem, které upravují přechod majetku zemřelé osoby

DĚDICKÉ PRÁVO Dědické právo = souhrn právních norem, které upravují přechod majetku zemřelé osoby na její právní nástupce, dědice. Dědit mohou osoby: • Fyzické • Právnické Nabytí vlastnictví zděděného majetku potvrzuje soud.

DĚDICKÉ PRÁVO VLASTNICKÉ PRÁVO Pojmy: q ZŮSTAVITEL = zemřelá osoba, po které se dědí

DĚDICKÉ PRÁVO VLASTNICKÉ PRÁVO Pojmy: q ZŮSTAVITEL = zemřelá osoba, po které se dědí q POZŮSTALOST = majetek, který zůstane po zůstaviteli § VLASTNICKÉ PRÁVO PŘECHÁZÍ NA DĚDICE JIŽ V DEN SMRTI ZŮSTAVITELE § Není-li žádný dědic pozůstalost připadá státu.

ZPŮSOBY DĚDĚNÍ MAJETKU Majetek se dědí: 1. Ze závěti (způsoby zřízení závěti jsou uvedeny

ZPŮSOBY DĚDĚNÍ MAJETKU Majetek se dědí: 1. Ze závěti (způsoby zřízení závěti jsou uvedeny v zákoně: o o Formou notářského zápisu Pořízením zůstavitele vlastnoručním napsáním a podepsáním 2. Ze zákona 3. Z závěti + ze zákona (část majetku ze závěti a část ze zákona)

DĚDĚNÍ MAJETKU ZE ZÁKONA Pokud nenabývá dědictví dědic ze závěti, pak dědí ZE ZÁKONA

DĚDĚNÍ MAJETKU ZE ZÁKONA Pokud nenabývá dědictví dědic ze závěti, pak dědí ZE ZÁKONA příbuzní a blízké osoby, podle zákonem stanoveného pořadí dědických skupin. První skupina: stejným dílem manžel a zůstavitelovy děti (manželské i nemanželské). Nedědí-li některé z dětí, jeho podíl připadá jeho dětem.

DĚDĚNÍ MAJETKU ZE ZÁKONA Nedědí-li potomci → Druhá skupina: dědí manžel (vždy nejméně polovinu

DĚDĚNÍ MAJETKU ZE ZÁKONA Nedědí-li potomci → Druhá skupina: dědí manžel (vždy nejméně polovinu dědictví) + zůstavitelovi rodiče a osoby, které žily se zůstavitelem ve společné domácnosti nejméně 1 rok před zůstavitelovou smrtí a z toho důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly na zůstavitele odkázány výživou. Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, ale manžel nejméně polovinu dědictví.

DĚDĚNÍ MAJETKU ZE ZÁKONA Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů → Třetí skupina: dědí

DĚDĚNÍ MAJETKU ZE ZÁKONA Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů → Třetí skupina: dědí stejným dílem zůstavitelovy sourozenci a osoby spolužijící za stejných podmínek jako ve druhé skupině. Nedědí-li některý ze sourozenců, připadá jeho dědický podíl jeho dětem. Nedědí-li nikdo z dědiců ve třetí skupině Čtvrtá skupina: dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele, a nedědí-li žádný z nich, připadá dědictví stejným dílem jejich dětem, tj. ve vztahu k zůstaviteli jeho tetám a strýcům.

DĚDĚNÍ ZE ZÁVĚTI Dědí-li se ze závěti, musí: • Nezletilí potomci dostat alespoň tolik,

DĚDĚNÍ ZE ZÁVĚTI Dědí-li se ze závěti, musí: • Nezletilí potomci dostat alespoň tolik, kolik by dědili ze zákona • Zletilí potomci alespoň polovinu dědického podílu ze zákona Závěť by byla neplatná, kdyby toto pravidlo nerespektovala.

VYDĚDĚNÍ ZE ZÁVĚTI Zůstavitel může své potomky vydědit ze závažných důvodů uvedených v občanském

VYDĚDĚNÍ ZE ZÁVĚTI Zůstavitel může své potomky vydědit ze závažných důvodů uvedených v občanském zákoníku. Důvody vydědění: - Potomek v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli pomoc v nemoci nebo stáří - Neprojevuje-li o zůstavitele opravdový zájem - Vede-li trvale nezřízený život

NEOPOMENUTELNÍ DĚDICOVÉ + DĚDĚNÍ DLUHŮ S MAJETKEM Potomci = neopomenutelní dědicové q Se zděděným

NEOPOMENUTELNÍ DĚDICOVÉ + DĚDĚNÍ DLUHŮ S MAJETKEM Potomci = neopomenutelní dědicové q Se zděděným majetkem přejímají dědici i zůstavitelovy dluhy do výše zděděného majetku. q Dědic může dědictví odmítnout, ale pouze celé. q Z důvodu dědické nezpůsobilosti nedědí, kdo spáchal trestný čin proti zůstaviteli, členům jeho rodiny nebo jeho rodičům, pokud mu zůstavitel neodpustil.