CHARAKTERISTIKA Charakteristika znaky Ukzka Osnova pro charakteristiku Tmata

  • Slides: 5
Download presentation
CHARAKTERISTIKA Charakteristika – znaky Ukázka Osnova pro charakteristiku Témata pro slohovou práci

CHARAKTERISTIKA Charakteristika – znaky Ukázka Osnova pro charakteristiku Témata pro slohovou práci

CHARAKTERISTIKA (ZÁPIS DO SEŠITU) Popis – zachycuje vnější podobu člověka Charakteristika – souhrn vnitřních

CHARAKTERISTIKA (ZÁPIS DO SEŠITU) Popis – zachycuje vnější podobu člověka Charakteristika – souhrn vnitřních povahových vlastností člověka Charakteristika přímá – duševní (povahové vlastnosti vyjadřujeme přímo přídavnými jmény – chytrý, nebojácný, veselý podstatnými jmény – dobrák, chytrák, nebojsa přirovnáními – čilý jako ryba ve vodě, vypadá jako hromádka neštěstí Charakteristika nepřímá – zachyceno jednání a chování člověka v určité situaci, kdy se projevily jeho povahové vlastnosti

UKÁZKA V. PÁRAL: MUKA OBRAZNOSTI V čele stolu ve tvaru T na svém černém

UKÁZKA V. PÁRAL: MUKA OBRAZNOSTI V čele stolu ve tvaru T na svém černém koženém trůně podnikový ředitel inženýr Tomáš Salivar s šedým věncem vlasů, vševědoucí a všemohoucí, uznáván a ctěn, zachmuřený, obáván… Po jeho levici blahobytně vypasený Vlastimil Ryvola, něfachčenko a yes-man, vydržovaný Salivarem jako pouhá výplň křesla „výrobně-technického náměstka“… protože Salivar výrobě a technice osobně vládne sám. Vlastík Ryvola udělá denně dvanáct piv a jinak už jen přitakává (samozřejmě jen Salivarovi a Tittelbachovi) … zrána (pivo určitě i ke snídani) propotí svou hnědou košili armádního střihu, chce vypadat velitelsky a v tomto stylu duní jeho pivní bas: „Myslet si to by bylo nebezpečné!“ Za nebezpečné považuje už samo myšlení a sám se jej nikdy nedopouští, čímž jsou jeho povinnosti u Salivarova dvora vyčerpány.

CHARAKTERISTIKA – OSNOVA: (ZÁPIS DO SEŠITU) 1. 2. 3. 4. 5. O koho se

CHARAKTERISTIKA – OSNOVA: (ZÁPIS DO SEŠITU) 1. 2. 3. 4. 5. O koho se jedná – sourozenec, kamarád, známý apod. – jméno, věk atd. Charakteristika vnější – popis zevnějšku (výška, postava, obličej, vlasy, výrazné rysy, hlas, zvyky, oblíbené oblečení, barva aj. ) Charakteristika vnitřní – duševní vlastnosti, povaha, vztah k okolí, k ostatním lidem (užijte i charakteristiku nepřímou ) Zájmy, záliby, oblíbená činnost Které vlastnosti dotyčného oceňuji, kterých si vážím, co se mi na jeho chování (povaze) nelíbí (záporné vlastnosti)

TÉMATA SLOHOVÉ PRÁCE 1. 2. 3. Můj sourozenec Člověk, kterého si vážím Je mým

TÉMATA SLOHOVÉ PRÁCE 1. 2. 3. Můj sourozenec Člověk, kterého si vážím Je mým vzorem Vyberte si jedno ze zadaných témat a napište slohovou práci. Vycházejte ze zadané osnovy. Využijte i charakteristiku nepřímou.