2 Svetovna vojna DRAVLJANSKA VOJNA SPOPAD MED SLOVENCI

  • Slides: 9
Download presentation
2. Svetovna vojna DRŽAVLJANSKA VOJNA – SPOPAD MED SLOVENCI U 107 -109

2. Svetovna vojna DRŽAVLJANSKA VOJNA – SPOPAD MED SLOVENCI U 107 -109

UVOD Oglej si predstavitev o Slovencih v 2. svetovni vojni, ki jo je izdelal

UVOD Oglej si predstavitev o Slovencih v 2. svetovni vojni, ki jo je izdelal učenec Domen Drnovšek. https: //prezi. com/tniciptvpkb 9/slovenci-med-2 -svetovno-vojno/ Danes boš spoznal/a, kako so nasprotja med različnimi idejami med Slovenci v času 2. svetovne vojne zanetila DRŽAVLJANSKO VOJNO. NAVODILA ZA DELO 1. Odpri U 107 -109 2. (20 minut) Preberi besedilo. Posebno bodi pozoren/a na besedilo v okvirčkih, ključne (rdeče) besede, slikovno gradivo in odlomke iz zgodovinskih virov. (15 min) V zvezek si zapiši kratek povzetek prebranega. Uporabi besede: nasprotja idej/oborožen odpor/Lojalnost/VOS/Katoliška cerkev/ vaške straže (kdo, namen)/september 1943/Leon Rupnik/domobranstvo/ usoda kolaboracionistov po vojni. Pomagaj si z diapozitivi v nadaljevanju. ZAKLJUČEK: Ustno odgovori na vprašanja na strani 109.

1. Zakaj so se Slovenci spopadli med seboj Nasprotje med meščanskim in marksističnim taborom

1. Zakaj so se Slovenci spopadli med seboj Nasprotje med meščanskim in marksističnim taborom obstajalo že pred vojno – nasprotje zaradi različnih idej in političnih pogledov Komunistična stranka se je odločila za oborožen odpor Meščanski tabor se je odločil za lojalnost do okupatorja Septembra 1941 ustanovitev Varnostno obveščevalne službe - VOS „S smrtjo kaznovala“ številne protikomunistično usmerjene Slovence Nekateri sodelovali z okupatorji – kolaboranti ali izdajalci Vloga katoliške cerkve

2. Ustanovitev vaških straž Nestrpnost med obema taboroma je prerasla v oborožen spopad med

2. Ustanovitev vaških straž Nestrpnost med obema taboroma je prerasla v oborožen spopad med Slovenci – DRŽAVLJANSKO VOJNO Meščanski tabor je poleti 1942 v Ljubljanski pokrajini ustanovil oborožene skupine – VAŠKE STRAŽE Namen delovanja: - samoobramba podeželskega prebivalstva pred revolucionarnim nasiljem OF, - uničiti partizansko gibanje Italijani so jih priznali za svoje prostovoljne protikomunistične milice - MVAC

Z oboroženim sodelovanjem z okupatorjem so pripadniki vaških straž, četnikov in meščanski tabor zašli

Z oboroženim sodelovanjem z okupatorjem so pripadniki vaških straž, četnikov in meščanski tabor zašli v kolaboracijo oziroma izdajstvo. Ob kapitulaciji Italije so se z vaškimi stražami in četniki spopadli partizani in jih premagali. Turjak Ob vaških stražah je na Slovenskem delovalo tudi Četniško gibanje Povezani z voditeljem četniškega gibanja v Jugoslaviji Dražem Mihailovićem Grčarice Povezali z Italijani Napadali partizane Ilegalno ustanavljali oborožene oddelke

3. Za katere cilje so se borili slovenski domobranci Po kapitulaciji Italije so oblast

3. Za katere cilje so se borili slovenski domobranci Po kapitulaciji Italije so oblast nad Ljubljansko pokrajino prevzeli Nemci. Vodstvo so zaupali Leonu Rupniku.

Na pobudo Leona Rupnika je bilo ustanovljeno SLOVENSKO DOMOBRANSTVO, da bi Slovence branili pred

Na pobudo Leona Rupnika je bilo ustanovljeno SLOVENSKO DOMOBRANSTVO, da bi Slovence branili pred komunizmom - Delovali kot pomožne policijske sile pod nemškim poveljstvom. - Predvsem varovali prometne povezave in vasi. - Med nemškimi ofenzivami proti partizanom pomagali redni nemški vojski. Ob koncu vojne so se umaknili na avstrijsko Koroško in predali zaveznikom. Aprila 1944 prisegli Hitlerjevi Nemčiji. Od Nemcev dobivali orožje in plačilo. Delovali v Ljubljanski pokrajini, na Primorskem in Gorenjskem. Domobranstvo štelo okoli 13. 500 mož.

12. Domobranci so 20. aprila 1944 na veliki proslavi izrekli domobransko prisego. a) Skupaj

12. Domobranci so 20. aprila 1944 na veliki proslavi izrekli domobransko prisego. a) Skupaj s katero vojsko naj bi se borili? a) Za katere cilje naj bi se borili domobranci? a) Kdo so bili po tvojem mnenju v prisegi omenjeni „banditi“? Prisega …

PONOVIMO 1. Kateri dejavnik je najbolj vplival na izbruh spopadov med Slovenci? 2. Kako

PONOVIMO 1. Kateri dejavnik je najbolj vplival na izbruh spopadov med Slovenci? 2. Kako so se vaške straže bojevale proti komunizmu? 3. Zakaj prištevamo slovenske domobrance med sodelavce okupatorja? PREMISLI: 1. Zakaj poskusi, da bi se državljanska vojna končala, niso bili uspešni? B. M. , maj 2020 Interno gradivo za potrebe pouka na daljavo.