1 TYGODNIOWY ROZKAD ZAJ LEKCYJNYCH 2 Wanym elementem

  • Slides: 11
Download presentation
1 TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

1 TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

2 Ważnym elementem, który ma wpływ na jakość pracy ucznia jest tygodniowy rozkład zajęć

2 Ważnym elementem, który ma wpływ na jakość pracy ucznia jest tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych. Powinien być ułożony zgodnie z zasadami higieny.

3 Zagadnienie to ma uregulowanie prawne w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z

3 Zagadnienie to ma uregulowanie prawne w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm. )

UREGULOWANIA PRAWNE 4 § 4. Jeżeli specyfika programu nauczania nie sprzeciwia się temu, w

UREGULOWANIA PRAWNE 4 § 4. Jeżeli specyfika programu nauczania nie sprzeciwia się temu, w planie zajęć dydaktyczno-wychowawczych uwzględnia się: 1) Potrzebę równomiernego obciążenia zajęciami poszczególnych dniach tygodnia; w 2) Potrzebę różnicowania zajęć w każdym dniu; 3) Zasadę niełączenia w kilkugodzinne bloki zajęć z tego samego przedmiotu.

TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ 5 za przygotowanie rozkładu zajęć odpowiedzialny jest dyrektor szkoły; dla kierownictwa

TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ 5 za przygotowanie rozkładu zajęć odpowiedzialny jest dyrektor szkoły; dla kierownictwa szkoły najważniejsza sprawa – spełnienie wymogów programów nauczania; w drugiej kolejności – uwzględnienie postulatów higienicznych; zadanie stacji sanitarno-higienicznych – ocena przestrzegania zasad higieny w tygodniowych rozkładach lekcji.

DYSPOZYCJA DO NAUKI W POSZCZEGÓLNE DNI TYGODNIA poniedziałek – planuje się mniej godzin (wdrażanie),

DYSPOZYCJA DO NAUKI W POSZCZEGÓLNE DNI TYGODNIA poniedziałek – planuje się mniej godzin (wdrażanie), wtorek i środa – wzrasta dyspozycja do wysiłku, więc planuje się maksymalne obciążenie, czwartek, a przede wszystkim piątek – obniżanie dyspozycji do wysiłku, wskazane zmniejszenie obciążenia. 6

DYSPOZYCJA DO NAUKI W POSZCZEGÓLNE DNI TYGODNIA 7

DYSPOZYCJA DO NAUKI W POSZCZEGÓLNE DNI TYGODNIA 7

ZDOLNOŚĆ DO WYSIŁKU W ZALEŻNOŚCI OD PORY DNIA najkorzystniejsza pora 800 – 1200; szczyt

ZDOLNOŚĆ DO WYSIŁKU W ZALEŻNOŚCI OD PORY DNIA najkorzystniejsza pora 800 – 1200; szczyt możliwości najwłaściwsza pora do rozpoczynania zajęć – czas między godz. 800 a 900 – 1100; 8

PRAWIDŁOWY PLAN LEKCJI POWINIEN UWZGLĘDNIAĆ: ■ 9 normy obciążenia ucznia nauką: kl. I –

PRAWIDŁOWY PLAN LEKCJI POWINIEN UWZGLĘDNIAĆ: ■ 9 normy obciążenia ucznia nauką: kl. I – III - 5 godzin kl. IV-V – 6 godzin kl. VI – 7 godzin gimnazjum i wzwyż – 7 godzin ■ równomierne rozłożenie obciążenia nauką na przestrzeni tygodnia (wahania w poszczególnych dniach tygodnia nie powinny przekraczać 1 lekcji).

PRAWIDŁOWY PLAN LEKCJI POWINIEN UWZGLĘDNIAĆ: 10 ■ stałe godziny rozpoczynania zajęć w szkole przez

PRAWIDŁOWY PLAN LEKCJI POWINIEN UWZGLĘDNIAĆ: 10 ■ stałe godziny rozpoczynania zajęć w szkole przez dany oddział, ■ przerwy między lekcjami nie krótsze niż 10 minut, jedna przerwa dwudziestominutowa (lub dwie piętnastominutowe).

FUNKCJE PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH możliwość regeneracji sił fizycznych i psychicznych uczniów między lekcjami, możliwość załatwienia

FUNKCJE PRZERW MIĘDZYLEKCYJNYCH możliwość regeneracji sił fizycznych i psychicznych uczniów między lekcjami, możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, możliwość przemieszczania się z klasy do klasy, czas na spożycie posiłków między lekcjami. W praktyce w klasach edukacji wczesnoszkolnej o czasie i długości przerwy decyduje nauczyciel. 11