Zmyslov orgny CHU Chu je telesn zmysel prostrednctvom

  • Slides: 8
Download presentation
Zmyslové orgány

Zmyslové orgány

CHUŤ Chuť je telesný zmysel, prostredníctvom ktorého niektoré živočíchy vnímajú chemické látky v rozpustenej

CHUŤ Chuť je telesný zmysel, prostredníctvom ktorého niektoré živočíchy vnímajú chemické látky v rozpustenej podobe. Chuť je aj vlastnosť látok vnímaná týmto zmyslom.

Jazyk (orgán) Jazyk je svalový orgán nachádzajúci sa v ústnej dutine, ktorý pokrýva sliznica.

Jazyk (orgán) Jazyk je svalový orgán nachádzajúci sa v ústnej dutine, ktorý pokrýva sliznica. Nachádza sa na spodine úst. Slúži na príjem a spracovanie potravy, pomáha pri cicaní, príjma taktilné a termické podnety, je nosičom orgánu chuti. U živočíchov pomáha vytvárať zvuky, u ľudí reč. Jazyk je husto inervovaný a je veľmi citlivým hmatovým orgánom. Dokáže zistiť veľmi presne poškodenie zubov a prítomnosť cudzích telies v ústach (napr. zrnko piesku).

Chuť človeka n n Rozlišujeme päť základných chutí: sladkú, kyslú, horkú, slanú a umami.

Chuť človeka n n Rozlišujeme päť základných chutí: sladkú, kyslú, horkú, slanú a umami. Sladkú vnímame najmä na hrote jazyka, kyslú a slanú po stranách a horkú pri koreni jazyka. Cez chuťovú dráhu sa zapojuje aj reflexné vylučovanie slín. Analyzátorom sú chuťové bunky, ktoré vytvárajú chuťové poháriky v epiteli ústnej dutiny na jazyku, mäkkom podnebí a v hornej časti hltana a na zadnej strane hrtanovej príchlopky.

n Najviac chuťových pohárikov je po stranách, na hrote a pri koreni jazyka. Skladajú

n Najviac chuťových pohárikov je po stranách, na hrote a pri koreni jazyka. Skladajú sa z dvojakých buniek: chuťových a podporných. Podporné bunky sú v chuťovom poháriku usporiadané ako dieliky pomaranča. Medzi ne sú vsunuté chuťové bunky. Chuťové bunky sú vretenovité s veľkým okrúhlym jadrom. Z povrchu chuťových buniek vybiehajú jemné vlásky do chuťového póru (porus gustatorius). Bazálne časti chuťových buniek vytvárajú vo vnútri chuťových pohárikov synapsie s dendritmi bipolárnych buniek, ktoré sú uložene v ganglione kolienka (ganglion geniculi) a v gangliách IX. a X. hlavového nervu. Chuťová dráha pokračuje do talamu a do kôry laloka.

Svaly jazyka n Svaly jazyka tvoria najväčšiu časť tela, ktoré rozdeľuje väzivová priehradka (lat.

Svaly jazyka n Svaly jazyka tvoria najväčšiu časť tela, ktoré rozdeľuje väzivová priehradka (lat. septum linguae) pozdĺžne na dve symetrické polovice. Väčšina svalov sa upína do šľachoviny jazyka (lat. aponeurosis linguae), ktorá sa nachádza pod celou sliznicou chrbtu jazyka. Vďaka tomu je jazyk veľmi pohyblivý a môže meniť svoj tvar. Všetky svaly jazyka sú inervované hlavovým nervom XII. (lat. nervus hypoglossus)

Ostatné Chuťové orgány význam: ochrana pred škodlivinami a výber potravy adkevátny podnet: látky rozpustené

Ostatné Chuťové orgány význam: ochrana pred škodlivinami a výber potravy adkevátny podnet: látky rozpustené vo vode alebo v slinách u bezstavovcov sú umiestnené napr. na tykadlách alebo aj na končatinách u stavovcov sa nachádzajú hlavne v ústnej dutine, na jazyku a v hltanovej sliznici Čuch a chuť majú dobre vyvinuté kôrovce ahmyz na tykadlách, hmatadlách, nohác h a ústnej dutine.