Zemtesen a sopen innost Autorem materilu nenli uvedeno












- Slides: 12

Zemětřesení a sopečná činnost Autorem materiálu, není-li uvedeno jinak, je Bc. Jana Kloučková

Anotace: Materiál obsahuje základní informace o zemětřesení a sopečné činnosti. Dále obsahuje kontrolní otázky pro žáky. Autor: Bc. Jana Kloučková Datum vytvoření: Září 2013 Jazyk: Čeština Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Obor: Zeměpis Tematický okruh: Přírodní obraz Země Učivo: Zemětřesení a sopečná činnost Očekávaný výstup: Rozlišuje a porovnává složky přírodní sféry, jejich vzájemnou souvislost a podmíněnost, rozeznává, pojmenuje a klasifikuje tvary zemského povrchu. Speciální vzdělávací potřeby: žádné Klíčová slova: zemětřesení, sopečná činnost Druh učebního materiálu: Prezentace Cílová skupina: Žák II. stupně – 6. ročník Stupeň a typ vzdělávání: Základní vzdělání – druhý stupeň Typická věková skupina: 11 – 13 let

Zemětřesení Náhlý pohyb zemské kůry, vyvolaný uvolněním napětí. Vyskytuje se většinou v oblastech styku dvou litosférických desek.

Bod ve kterém vzniká zemětřesení. OHNISKO

Bod na zemském povrchu nad ohniskem zemětřesení. EPICENTRUM

Šíří se od ohniska všemi směry. SEISMICKÉ VLNY (ZEMĚTŘESNÉ VLNY)

Richterova stupnice (škála) Používá se k měření intenzity zemětřesení. 10 stupňů – od mikro až po masivní zemětřesení. Nejsilnější zemětřesení – Chile (1960), 9, 5° Richterovy škály. V ČR zejména Karlovarský kraj – Kraslicko a okolí.

Sopečná činnost - vulkanismus 1. magma 2. sopečný komín 3. kráter 4. láva 5. parazitický kráter

Magma – roztavená zemská hmota. Láva – magma vyvržené ze sopky na povrch. MAGMA X LÁVA

Otázky a úkoly 1) Co je to zemětřesení? 2) K čemu se používá Richterova stupnice? 3) Co je to ohnisko zemětřesení a epicentrum? 4) Nakresli a popiš jednotlivé části sopky.

Zdroje obrázků Autorem obrázků je Bc. Jana Kloučková.

Použité zdroje: Vypracovala, pokud není uvedeno jinak, Bc. Jana Kloučková V Obříství, září 2013