ZEMLJEVIDI Kako je lahko upodobljeno Zemljino povrje GLOBUS
ZEMLJEVIDI
Kako je lahko upodobljeno Zemljino površje? GLOBUS
RELIEF
ZEMLJEVID
1. Zemljevid ali karta je pomanjšan prikaz Zemljinega površja na ravni ploskvi.
2. Veda, ki se ukvarja s proučevanjem in izdelavo zemljevidov, se imenuje kartografija. Kartografi izdelujejo zemljevide na podlagi letalskih in satelitskih posnetkov ter podatkov s terena.
3. Sestavni deli zemljevida so: Ø naslov zemljevida, Ø merilo zemljevida, Ø stopinjska mreža vzporednikov in poldnevnikov, Ø legenda s kartografskimi znaki, Ø barvna višinska in globinska lestvica.
4. Merilo zemljevida nam pove, kolikokrat je neka razdalja v naravi pomanjšana prikazu na zemljevidu. Merilo je lahko prikazano: ü številčno ( 1 : 500 000), ü opisno (1 cm = 5 km), ü grafično.
Grafično, opisno in številčno merilo
3 načini merjenja razdalje na zemljevidu
5. Legenda je seznam kartografskih znakov, ki so uporabljeni na zemljevidu in razlaga njihovih pomenov.
Pogosto uporabljeni kartografski znaki
6. Izoblikovanost površja Zemlje na zemljevidu prikažemo na 3 načine: Ø s senčenjem, Ø s plastnicami / izohipsami, Ø z barvami. Plastnice = črte, ki povezujejo točke z enako nadmorsko višino.
Prikaz reliefa s plastnicami
Prikaz reliefa z barvami
Prikaz reliefa s senčenjem
7. Zemljevidi se razlikujejo po vsebini in po merilu. a) Po vsebini so zemljevidi: 1. splošni (npr. zemljevid sveta ali Slovenije), 2. tematski (npr. gostota poselitve Slovenije, podnebni tipi Evrope), 3. posebni (npr. planinska karta, avto karta, turistična karta, mestni načrt).
b) Glede na merilo so zemljevidi: Ø velikega merila (1: 500 – 1: 100 000), Ø srednje velikega merila (1: 100 000 – 1: 1 000), Ø majhnega merila ( nad 1: 000). Manjša kot je številka, večje je merilo oziroma zemljevid prikazuje manjše območje bolj natančno!!!
Kolikšno razdaljo v naravi predstavlja 1 cm na zemljevidu?
Težava pri izdelavi zemljevidov: Kako ukrivljeno površje Zemlje prenesti na ravno ploskev? Z različnimi PROJEKCIJAMI.
- Slides: 20