Zapamitywanie Pami to czynnoci i procesy zezwalajce na

  • Slides: 19
Download presentation
Zapamiętywanie

Zapamiętywanie

Pamięć to czynności i procesy zezwalające na gromadzenie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Pamięć jest

Pamięć to czynności i procesy zezwalające na gromadzenie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Pamięć jest ważna we wszystkich typach pracy umysłowej czyli: poznawaniu, myśleniu, komunikowaniu się i uczeniu się.

Zapamiętywanie to proces i czynność, w wyniku której powstaje doświadczenie i wiedza. Jeżeli zapamiętywanie

Zapamiętywanie to proces i czynność, w wyniku której powstaje doświadczenie i wiedza. Jeżeli zapamiętywanie ma charakter zorganizowany to zachodzi typowa wyłącznie dla człowieka postać zapamiętywania – uczenie się.

Zapamiętywanie Jedna z zasad skutecznego zapamiętywania głosi, że im materiał trudniejszy, tym bardziej aktywnie

Zapamiętywanie Jedna z zasad skutecznego zapamiętywania głosi, że im materiał trudniejszy, tym bardziej aktywnie należy go przyswajać. Dzięki temu zapamiętujemy go na dłużej oraz łatwiej go sobie przypominamy i lepiej wykorzystujemy naszą wiedzę

Zapamiętywanie - Dlatego warto uczyć się w sposób „polisensoryczny”, czyli za pomocą wielu zmysłów:

Zapamiętywanie - Dlatego warto uczyć się w sposób „polisensoryczny”, czyli za pomocą wielu zmysłów: patrząc, słuchając, dotykając, notując, rysując, chodząc (ruch sprzyja lepszej pracy mózgu), tłumacząc komuś to, czego się uczymy.

Zapamiętywanie Na skuteczność zapamiętywania wpływają: - częstotliwość powtarzania, - nastawienie wobec treści i koncentracja

Zapamiętywanie Na skuteczność zapamiętywania wpływają: - częstotliwość powtarzania, - nastawienie wobec treści i koncentracja uwagi, - warunki przyswajania informacji, - posiadana dotychczasowa wiedza.

Zapamiętywanie Trzy zasady zapamiętywania: - zapamiętując powinniśmy utrzymywać dużą aktywność myślową, - zapamiętywane treści

Zapamiętywanie Trzy zasady zapamiętywania: - zapamiętując powinniśmy utrzymywać dużą aktywność myślową, - zapamiętywane treści powinniśmy jak najwcześniej zacząć powtarzać, - do świadomego zapamiętywania przystępujemy dopiero wtedy, gdy materiał został przez nas logicznie opracowany.

Zapamiętywanie

Zapamiętywanie

Zapamiętywanie Pamięć jest dla mózgu tym, czym siła dla mięśni. Rzadko zdarza się dar

Zapamiętywanie Pamięć jest dla mózgu tym, czym siła dla mięśni. Rzadko zdarza się dar wyjątkowej pamięci. Dlatego należy ją ćwiczyć tak samo jak siłę mięśni, czyli według odpowiednich metod treningu.

Ćwiczenia dla mózgu Czytanie jest pokarmem dla twojego umysłu. Jest to najlepsza rzecz jaką

Ćwiczenia dla mózgu Czytanie jest pokarmem dla twojego umysłu. Jest to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla siebie i dla twojego mózgu. Zacznij od czytania jednej książki miesięcznie, potem zwiększ liczbę do dwóch itd.

Ćwiczenia dla mózgu Ćwiczenia. Wysiłek fizyczny wyzwala różnego rodzaju substancje chemiczne, takie jak endorfiny

Ćwiczenia dla mózgu Ćwiczenia. Wysiłek fizyczny wyzwala różnego rodzaju substancje chemiczne, takie jak endorfiny i hormony wzrostu. Gdy ćwiczysz, hormony wzrostu rozchodzą się po całym ciele pomagając odbudować i wzmocnić mięśnie. Wiedziałeś, że mózg to też mięsień?

Ćwiczenia dla mózgu Sudoku. Granie w sudoku zwiększa sprawność umysłową i rozwija lewą półkulę

Ćwiczenia dla mózgu Sudoku. Granie w sudoku zwiększa sprawność umysłową i rozwija lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za myślenie logiczne. Sudoku zwiększa twoją inteligencję i czujność sprawiając, że nawet na stare lata będziesz w doskonałej kondycji umysłowej.

Ćwiczenia dla mózgu Krzyżówki. Rozwiązywanie krzyżówek, podobnie jak gra w sudoku, rozwija inteligencję i

Ćwiczenia dla mózgu Krzyżówki. Rozwiązywanie krzyżówek, podobnie jak gra w sudoku, rozwija inteligencję i pomaga szybciej przywołać i zapamiętać pewne rzeczy. Rozwiązuj co najmniej jedną krzyżówkę tygodniowo.

Ćwiczenia dla mózgu Muzyka stymuluje mózg na wiele sposobów. Nauka gry na jakimś instrumencie

Ćwiczenia dla mózgu Muzyka stymuluje mózg na wiele sposobów. Nauka gry na jakimś instrumencie stymuluje całą prawą półkulę mózgu. Podobno najbardziej stymulująca jest nauka gry na fortepianie. Z tego powodu wielu rodziców puszcza swoim dzieciom za młodu muzykę klasyczną.

Ćwiczenia dla mózgu Języki obce. Z bycia wielojęzycznym płynie wiele korzyści. Nie tylko możesz

Ćwiczenia dla mózgu Języki obce. Z bycia wielojęzycznym płynie wiele korzyści. Nie tylko możesz się porozumieć z większą liczbą osób i zrozumieć ich kulturę, nauka języków obcych ma również doskonały wpływ na twój mózg! Stymuluje większą część prawej półkuli i część półkuli lewej. Nauka języka, który nie ma wspólnych korzeni z twoim językiem ojczystym ma odrobinę lepszy wpływ na lewą półkulę mózgu. Nauka języka, który ma wspólne korzenie z naszym (języki słowiańskie) wspomaga z kolei w większym stopniu półkulę prawą. Wyobraź sobie efekt, jeśli uczysz się obu tych języków naraz.

Ćwiczenia dla mózgu Dieta. Kondycję umysłową możesz również wspomagać dzięki witaminom i białku. Białko

Ćwiczenia dla mózgu Dieta. Kondycję umysłową możesz również wspomagać dzięki witaminom i białku. Białko to najlepszy składnik odżywczy dla twojego mózgu.

Ćwiczenia dla mózgu Bardzo ważne! Pamiętaj, że mózg potrzebuje CO NAJMNIEJ 8 godzin snu.

Ćwiczenia dla mózgu Bardzo ważne! Pamiętaj, że mózg potrzebuje CO NAJMNIEJ 8 godzin snu.

Dziękuję za uwagę

Dziękuję za uwagę