Zagaivanje voda Voda u prirodi i njen znaaj

  • Slides: 13
Download presentation
Zagađivanje voda

Zagađivanje voda

Voda u prirodi i njen značaj -Voda je veoma važan uslov života čoveka, biljaka

Voda u prirodi i njen značaj -Voda je veoma važan uslov života čoveka, biljaka i životinja. Voda je najzastupljenija supstanca u prirodi. -Voda na Zemlji moze biti u tečnom agregatnom stanj(slane i slatke vode), čvrstom agregatnom stanju(polrni lednici) i kao vodena para u atmosferi. -U našoj zemlji se koriste podzemne, površinske i atmosferske vode.

-Voda je: -osnov života i sredina odakle je život potekao -neophodna namernica za svaku

-Voda je: -osnov života i sredina odakle je život potekao -neophodna namernica za svaku biocenozu i za čoveka -nezamenljiva supstanca -univerzalan rastvarač -izvor hrane i minerala -životna sredina na mnoge žive organizme -bitan klimacki faktor -prirodan estetski element -predmet rada i sredstvo za rad -izvor energije -mesto rekeracije -opštedruštveno dobro

-Voda u tečnom stanju pokriva 71% ukupne površine Zemlje. Raspodela ukupne vode na Zemlji

-Voda u tečnom stanju pokriva 71% ukupne površine Zemlje. Raspodela ukupne vode na Zemlji VODA KOLIČINA (km 3) UDEO (%) 1. 348, 000 97, 39 led(polarni, lednici) 27, 820. 000 2, 01 podzemne vode 8, 062. 000 0, 58 jezera, reke i bare 225. 000 0, 02 atmosfera 130. 000 0, 001 UKUPNO 1. 384, 120. 000 100, 00 morska voda

-Od ukupne količine slatke vode preko 77% je zamrznuta u večitom ledu na polovima

-Od ukupne količine slatke vode preko 77% je zamrznuta u večitom ledu na polovima i u planinskim glečerima. Podzemna voda predstavlja oko 22%, a za korišćenje ostaje svega oko 1% od čega je veći deo zagađen i nije za piće. -Zemlja kao planeta ima velike rezerve voda, računajući i vodu koja se nalazi u atmosferi, ali ne i dovoljo pitke vode. -Stanovnik SAD prosečno troši devno 270 l čiste vode, stanovnike Evrope 150 l, a stanovnik zemlja u razvoju 12 l. -Za fiziološke potrebe organima čoveka neophodno je najmanje 2 -3 l vode dnevno.

Kružni tok vode -Bilans vode je stalan. Voda neprekidno kruži iz jedne sredine u

Kružni tok vode -Bilans vode je stalan. Voda neprekidno kruži iz jedne sredine u drugu(vazduh-voda-zemljište-vazduh. . . ) i iz jednog agregatnoh stanja u drugo. -Voda iz mora i okeana, kopna i atmosfere se usled uticaja sunčeve energije nalazi u stalnom kruženju. Zbog isparavaja vode iz vodenih površina(mora, okeani, jezera, reke) u atmosferu prelazi dosta vode. U gornjim slojevima atmosfere vodena para se kondezuje u sitne kapljice i stvaraju se oblaci, i onda se iz oblaka voda vraca na zemlju u vidu padavine.

Iz kružnok toka vode vidi se da voda: - neposredno isparava u atmosferu sa

Iz kružnok toka vode vidi se da voda: - neposredno isparava u atmosferu sa zemljine površine, mora i vodotoka -isparava putem životnih aktivnosti biljaka i životinja (evapotranspiracija) -prolazi kroz Zemljinu koru i zadržava sekao podzemna voda -prelazi u vodotokove-reke, jezera, mora i okeana -zamrzava se u obliku leda i trajno zadržava kao polarni led i sneg -Zahvaljujući kruženju vode, količina vode na Zemlji se ne smanjuje pa se čini da je neiscrpna.

-Čovek uzima vodu iz hidroloskog ciklusa, koristi je za razne svrhe i ponovo vraća

-Čovek uzima vodu iz hidroloskog ciklusa, koristi je za razne svrhe i ponovo vraća vodu u hidrološki ciklus u obliku otpdne vode, sa izmenjenim fizičko-hemijskim i biološkim karakteristikama. -Prirodne vode imaju sposobnost da donekle neutrališu zagađenje jer teže da uspostave prvobitnu ravnotežu. Ta spospbnost je poznata kao samoprečišćenje vodotoka. -Ako je zagađenje veliko, potrebno je pristupiti prečišćavanju posebnim uređajima i postrojenjima.

Vrste prirodnih voda -Voda u prirodi nije “hemijski čista”, jer apsorbuje rezličite neorganse i

Vrste prirodnih voda -Voda u prirodi nije “hemijski čista”, jer apsorbuje rezličite neorganse i organse supstance, čija količina znatno varira. -Voda po mestu pojavljivanja može biti: -atmosferska -površinska -podzemna -Atmosferska voda potiče od padavina kao što su kiša, sneg, led, inje i rosa. Ova voda sadrži rastvorene gasove iz atmosfere sa kojima dolazi u dodir: N 2, O 2, CO 2, H 2 S, SO 2. Amosferska voda ne sadrži rastvorene soli, ali sadrži čvrste supstance kao što su čestice prašine, čađi, a u blizini mora i soli.

-Površinska voda je voda koja se nalazi na površini zemljišta (potoci, jezera, reke, bare,

-Površinska voda je voda koja se nalazi na površini zemljišta (potoci, jezera, reke, bare, mora, okeani). Nastaje od atmosferske vode koja neporedno pada na površinu i delom od voda koje se silivaju sa površine zemlje. -Podzemne vode nastaju prodiranjem atmosferskih padavina i površinskih voda do vodootpornog sloja gline, gde se nastavlja lagano kretanje vode u smeru pada terena. Podzemni slojevi zasićeni vodom nazivaju se donosi. -Podzemne vode se sporo kreću i pri filtraciji kroz sloj zemlje smanjuje se količina supstanci koje daju boju, i smanjuje se količina mikroogranizama a povećava se sadržaj mineralnih materija rastvorenih soli i voda postaje mineralizovana.

-Podzemna voda je obogaćena solima magnezijuma, kalcijuma, natrijuma ima konstantan sastav, nižu temperaturu, bistra

-Podzemna voda je obogaćena solima magnezijuma, kalcijuma, natrijuma ima konstantan sastav, nižu temperaturu, bistra je i bezbojna, bez postojećih mikroorganizama, pa je pogodna za piće i ne zahteva prečišćenje. -Konstatovano je da podzemne vode sadrže peko 60 elemenata. -Atmosferske, podzemne i površinske vode su složeni višekomponentni sistemi koji sadrže neogranse i organse supstance obrazujući jednofazne rastvore sa dimenzijama čestica od 0, 1 -1 nm.