Yeni Koronavirs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virstr

  • Slides: 20
Download presentation

 Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla

Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireyler tarafından solunmasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle Yeni Koronavirüs enfeksiyonu bulaşmaktadır.

!Kuru öksürük, ateş, halsizlik dışında sık olmamakla beraber kas eklem ağrısı, boğaz ağrısı, burun

!Kuru öksürük, ateş, halsizlik dışında sık olmamakla beraber kas eklem ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık , tat ve koku kaybı gibi belirtileri olduğu gibi asemptomatik olarakda korona virüs geçirilmektedir.

UNUTMAYALIM Kİ Pek çok hastalık etkeni saçlar, giysiler, kirli eller gibi yollarla derideki yaralardan,

UNUTMAYALIM Kİ Pek çok hastalık etkeni saçlar, giysiler, kirli eller gibi yollarla derideki yaralardan, kesik ve çatlaklardan vücuda girerek hastalığın bireylere bulaşmasına yol açar. Kişisel temizliğe gereken özenin gösterilmesi birçok hastalığı engelleyebilir. Bu nedenle düzenli temizlik alışkanlığı Edinmemiz gerekir. Kişisel temizlik sağlığa zarar veren etmenlerden korunmak için yapılan öz bakım uygulamalarının tamamıdır. Bu uygulamalarda kullanılan diş fırçası, tarak, havlu, tırnak makası, tıraş bıçağı, lif, çorap, terlik ve kulaklık gibi araçlar kişiye özel olmalıdır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bu araçlar başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Bu pandemi sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak için lütfen hijyen kurallarına uyalım. Kalabalık ortamlarda

Bu pandemi sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmak için lütfen hijyen kurallarına uyalım. Kalabalık ortamlarda bulunmayalım. Sosyal mesafeye dikkat edelim. SEVGİLİ VELİLER Maske takalım. Evde çocuklarımızla sağlıklı iletişim kuralım ve uzaktan eğitim sürecinde onlara yardımcı olalım Uygun çalışma ortamları sağlayalım. Okul yüze eğitime başladığı zaman okula öğrencilerimizin ateşi var ise hastalık semptomları var ise okula yollamayınız ve okul idaresine bilgi veriniz.

OKULDA BULUNAN BİR KİŞİDE COVİD-19 HASTALIĞI ŞÜPHESİ OLUŞMASI DURUMUNDA YAPILACAKLAR Okul sınırları içindeki çalışan,

OKULDA BULUNAN BİR KİŞİDE COVİD-19 HASTALIĞI ŞÜPHESİ OLUŞMASI DURUMUNDA YAPILACAKLAR Okul sınırları içindeki çalışan, öğrenci ya da ziyaretçilerin birinde ateş, öksürük ya da solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa: • Durumu ilk gözleyen kişi, yetkili kişiyi haberdar eder. • Yetkili kişi bu belirtileri gösteren kişiyi belirlenmiş izolasyon alanına yönlendirir ve öğrenci ise velisine, erişkin ise kendisine bilgi verilerek T. C Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi 184 ile irtibata geçilmesi sağlanır. Buradaki yetkilinin verdiği talimatlara uymaları ve en kısa sürede okuldan ayrılmaları istenir. • Öğrenci ya da çalışan okuldan ayrılana kadar izolasyon alanında bekletilir. Kişisel koruyucular olsa da kapalı ortamda birlikte beklenmez. • İzolasyon alanı boşalınca havalandırılır ve dezenfekte edilir. • Çalışan ya da öğrencinin okul sınırları içinde bulunduğu mekanlar ve temas ettiği kişiler tutanak altına alınmalıdır. • Çalışan ya da öğrencinin Covid-19 tanısı alıp almadığı takip edilir. Tanı negatif olsa da sağlık kuruluşundan okula dönüşünde sakınca olmadığına dair hekim raporu okula teslim ettikten sonra okula tekrar dönüş yapabilir.

KENDİMİZİ VE SEVDİKLERİMİZ KORUMAK İÇİN SOSYAL MESAFE +MASKE + HİJYEN

KENDİMİZİ VE SEVDİKLERİMİZ KORUMAK İÇİN SOSYAL MESAFE +MASKE + HİJYEN

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER