YEAR 4 DECIMALS Money 4 multiplication money problems

  • Slides: 9
Download presentation
YEAR 4 DECIMALS Money #4 multiplication money problems. Note: children learn to multiply decimals

YEAR 4 DECIMALS Money #4 multiplication money problems. Note: children learn to multiply decimals in upper key stage 2.

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples £ 2. 00 Bananas £ 3. 00 Cherries £ 3. 20 Pears £ 1. 50 Strawberries £ 4. 10 Pineapple £ 2. 60 I buy 8 apples. How much does it cost. For this question, we can use our multiplication facts to help us. 8 x £ 2. 00 = £ 16. 00 I buy 3 bananas. How much does it cost? For this question, we can use our multiplication facts to help us. 3 x £ 3. 00 = £ 9. 00

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples £ 2. 00 Bananas £ 3. 00 Cherries £ 3. 20 Pears £ 1. 50 Strawberries £ 4. 10 Pineapple £ 2. 60 I buy 2 packs of cherries. How much does it cost. This question is different because I am not multiplying a whole number. I am multiplying a decimal. We haven’t learnt to multiply decimals yet (we do when we get to Year 6) so how do we answer this question? 3. 20 x 2

I am going to break this question up by multiplying the pounds and the

I am going to break this question up by multiplying the pounds and the pence separately then adding them together to find a total. 3. 20 x 2 £ 3 x 2 = £ 6 20 p x 2 = 40 p Altogether : £ 6. 40

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples £ 2. 00 Bananas £ 3. 00 Cherries £ 3. 20 Pears £ 1. 50 Strawberries £ 4. 10 Pineapple £ 2. 60 I buy 5 pears. How much does it cost? 1. 50 x 5 £ 1 x 5 = £ 5 50 p x 5 = 250 p £ 2. 50 Altogether: £ 5 + £ 2. 50 = £ 7. 50

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples £ 2. 00 Bananas £ 3. 00 Cherries £ 3. 20 Pears £ 1. 50 Strawberries £ 4. 10 Pineapple £ 2. 60 I buy 3 packs of strawberries 4. 10 x 3 = £ 4 x 3 = £ 12 Altogether: £ 12 + 30 p = £ 12. 30 10 p x 3 = 30 p

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples

The table below shows the cost of different types of fruits. Fruit Cost Apples £ 2. 00 Bananas £ 3. 00 Cherries £ 3. 20 Pears £ 1. 50 Strawberries £ 4. 10 Pineapple £ 2. 60 I buy 4 pineapples 2. 60 x 4 = £ 2 x 4 = £ 8 60 p x 4 = 240 p £ 2. 40 Altogether : £ 10. 40

I buy three pars of socks. Each pair costs £ 5. 90. How much

I buy three pars of socks. Each pair costs £ 5. 90. How much does it cost altogether? 5. 90 x 3 £ 5 x 3 = £ 15 90 p x 3 = 270 p £ 2. 70 Altogether : £ 17. 70

A school buy 4 text books. Each book costs £ 12. 80. How much

A school buy 4 text books. Each book costs £ 12. 80. How much did they spend? 12. 80 £ 12 x 4 = £ 48 80 p x 4 = 320 p £ 3. 20 Altogether : £ 51. 20