XVIII sesja SEJMU DZIECI I MODZIEY Szkoa demokracji

  • Slides: 15
Download presentation
XVIII sesja SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY „Szkoła demokracji” Szkolna debata pt. : „Wybory do

XVIII sesja SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY „Szkoła demokracji” Szkolna debata pt. : „Wybory do Samorządu Uczniowskiego świętem demokracji w naszej szkole”

JAK ZORGANIZOWAĆ WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO? ? ?

JAK ZORGANIZOWAĆ WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO? ? ?

Zgłaszanie kandydatur 1. Kandydatury powinny być składane do Opiekuna Samorządu w ciągu tygodnia przed

Zgłaszanie kandydatur 1. Kandydatury powinny być składane do Opiekuna Samorządu w ciągu tygodnia przed datą wyborów. 2. Zgłaszający swoją kandydaturę powinien mieć przy sobie: Ø kartę zgłoszenia ( imię, nazwisko i klasa), Ø własny program wyborczy, Ø podpisy 30 uczniów szkoły popierających jego kandydaturę.

Kampania wyborcza • Kampania trwa od zamknięcia listy kandydatów do ostatniego dzwonka w dniu

Kampania wyborcza • Kampania trwa od zamknięcia listy kandydatów do ostatniego dzwonka w dniu poprzedzającym głosowanie. • Za prawidłowy przebieg kampanii wyborczej odpowiada Opiekun Samorządu. • Za kampanię wyborczą kandydatów odpowiadają ich komitety wyborcze – (maksymalnie 5 osób z klasy.

Zasady realizacji kampanii wyborczej § § § DOZWOLONE SĄ: spotkania z wyborcami, rozdawanie ulotek

Zasady realizacji kampanii wyborczej § § § DOZWOLONE SĄ: spotkania z wyborcami, rozdawanie ulotek rozwieszanie plakatów heppeningi wymyślanie chwytliwych haseł (jednakże nie mogą one obrażać pozostałych kandydatów)

Zasady realizacji kampanii wyborczej § § NIE DOZWOLONE JEST: obrażanie kandydatów, korzystanie z obraźliwych

Zasady realizacji kampanii wyborczej § § NIE DOZWOLONE JEST: obrażanie kandydatów, korzystanie z obraźliwych haseł, zmuszanie do głosowania na kandydata jakikolwiek sposób), i inne łamanie przepisów ordynacji wyborczej. (w

JEŻELI KANDYDAT BĘDZIE ŁAMAŁ PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEBIEGU KAMPANII WYBORCZEJ AUTOMATYCZNIE ZOSTANIE WYKREŚLONY Z LISTY

JEŻELI KANDYDAT BĘDZIE ŁAMAŁ PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEBIEGU KAMPANII WYBORCZEJ AUTOMATYCZNIE ZOSTANIE WYKREŚLONY Z LISTY KANDYDATÓW W WYBORACH.

Działanie komisji wyborczej SKŁAD: § w skład komisji wyborczej wchodzi jako przewodniczący Opiekun Samorządu

Działanie komisji wyborczej SKŁAD: § w skład komisji wyborczej wchodzi jako przewodniczący Opiekun Samorządu i sześciu przedstawicieli każdej z klas oraz ewentualnie wskazani przez kandydatów mężowie zaufania nadzorujący głosowanie. § zabronione jest jakiekolwiek ingerowanie w prace komisji wyborczej. Jest ona bezstronna.

Przebieg głosowania § Każdy z głosujących odbiera kartę do głosowania, której odbiór jest zaznaczany

Przebieg głosowania § Każdy z głosujących odbiera kartę do głosowania, której odbiór jest zaznaczany znakiem + przy nazwisku osoby, która pobrała kartę. Osoba ta podpisuje się również na liście uprawnionych do głosowania. § Karta do głosowania jest podstemplowana pieczątką Samorządu Uczniowskiego.

Przebieg głosowania • Oddany głos jest ważny jeżeli wyborca zagłosował stawiając znak x w

Przebieg głosowania • Oddany głos jest ważny jeżeli wyborca zagłosował stawiając znak x w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Po zakreśleniu nazwiska głosujący: Ø składa kartę podwójnie po jej szerokości, Ø wrzuca ją do urny wyborczej.

Głos jest nieważny, gdy: Ø wyborca nie zagłosował na nikogo, Ø oddał głos na

Głos jest nieważny, gdy: Ø wyborca nie zagłosował na nikogo, Ø oddał głos na więcej niż jednego kandydata, Ø głosujący dokonał innych zapisów na karcie do głosowania, Ø wyborca zagłosował w inny sposób niż postawienie krzyżyka w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata, Ø na karcie głosowania są skreślenia lub poprawki.

Zliczanie głosów • Z liczenia głosów sporządza się protokół, który zatwierdza podpisami komisja skrutacyjna

Zliczanie głosów • Z liczenia głosów sporządza się protokół, który zatwierdza podpisami komisja skrutacyjna i Opiekun Samorządu. • W razie potrzeby zliczanie głosów może być fotografowane bądź filmowane, aby uniknąć fałszerstw wyborczych. • Wyniki wyborów ogłasza się najpóźniej 2 dni po zakończeniu głosowania.

Stanowiska obsadzane po wyborach Ø przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – kandydat z największym poparciem Ø

Stanowiska obsadzane po wyborach Ø przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – kandydat z największym poparciem Ø zastępca przewodniczącego Samorządu – kandydat z drugim poparciem Ø dwóch sekretarzy Samorządu Ø dwóch skarbników Samorządu Ø przewodniczący sekcji (ilość sekcji jest dowolna)

Tryb wnoszenia skarg wyborczych • Uwagi na temat nieprawidłowego przebiegu wyborów mogą być składane

Tryb wnoszenia skarg wyborczych • Uwagi na temat nieprawidłowego przebiegu wyborów mogą być składane do komisji wyborczej w terminie dwóch dni po ogłoszeniu wyników, lecz tylko w uzasadnionym przypadku. • Komisja wyborcza rozpatruje zgłoszone uwagi i w przypadku słuszności skarg może unieważnić wybory w terminie tygodnia od wpłynięcia skargi. • Decyzję o unieważnieniu wyborów podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii opiekuna Samorządu Uczniowskiego i komisji wyborczej.

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!