Wyznaczanie trasy Czyli sw klika o celach i

  • Slides: 17
Download presentation
Wyznaczanie trasy Czyli słów klika o celach i planowaniu

Wyznaczanie trasy Czyli słów klika o celach i planowaniu

„Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości” Alan Lakein Znacie to uczucie, kiedy bardzo

„Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości” Alan Lakein Znacie to uczucie, kiedy bardzo byśmy czegoś chcieli, ale nie chcę nam się działać i tego nie dostajemy? Też go nie lubicie? Czasami można machnąć ręką, czasami pluć sobie w brodę, ale może jednak czasami warto byłoby zrobić coś, żeby jednak nam się zachciało działać i żebyśmy dostali to, czego tak bardzo pragnęliśmy. To wszystko to kwestia (auto)motywacji, a kiedy coś wymaga czasu, to i wytrwałości. Gdy przychodzą trudności, zwątpienia, słabsze dni, podtrzymać postanowienie pomagają nam odpowiednio wypracowane nawyki, dobrze dobrane otoczenie i efektywna organizacja. Kiedy mamy jakieś zadanie lub marzenie, którego spełnienie wymaga od nas pracy przez dłuższy czas, w tych wszystkich aspektach pomaga nam sporządzenie dobrego planu. No i oczywiście jasno ustalony cel, do którego ten plan ma prowadzić, żebyśmy odpowiednio kierowali swoją energię. Ta prezentacja pomoże Wam rozwinąć umiejętność skutecznego wyznaczania celów i planowanie drogi do ich osiągania.

„Tylko ten, kto na swój cel, znajdzie też swoją drogę” Lao Tse Wyznaczanie sobie

„Tylko ten, kto na swój cel, znajdzie też swoją drogę” Lao Tse Wyznaczanie sobie celów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pobudzanie swojej motywacji. Brakuje im umiejętności Dlaczego większość sportowców nie wyznacza sobie osobiście celów? Boją się porażki (nieosiągnięcia celu) Nie wiedzą jak działają cele Cele są nie po to, aby je osiągać za wszelką cenę, ale po to, by kanalizować energię do działania w określonym kierunku.

„Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie dokąd zmierza” Steve Jobs Aby

„Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie dokąd zmierza” Steve Jobs Aby skutecznie wyznaczać cele, trzeba poprawnie je formułować. Jak wygląda poprawnie sformułowany cel? (model „SMART”) (konkretny) (mierzalny) (osiągalny) Kto? Co? Gdzie? Ilość, Jakość, miara Rozsądny, Kontrolowalny, realny (istotny, ambitny) (określony w czasie) Dlaczego ten? Dlaczego teraz? Do kiedy?

„Od życia zawsze dostaniesz tyle, o ile je precyzyjnie poprosisz” Robbins T. Rada 1.

„Od życia zawsze dostaniesz tyle, o ile je precyzyjnie poprosisz” Robbins T. Rada 1. Wyznaczając cel sformułuj go w czasie teraźniejszym i 1 osobie np. Zamiast: Gra w Ekstraklasie do końca 2023 roku. Lepiej: Jestem zawodnikiem klubu z Ekstraklasy do końca 2023 roku. Rada 2. formułuj cel pozytywny, pomyśl co chcesz robić, a nie czego chcesz uniknąć. Zamiast: W tym miesiącu nie opuszczę żadnego treningu. Lepiej: W tym miesiącu pojawię się na każdym treningu. A teraz poćwicz i spróbuj określić swój własny cel. S M A R T

„Gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery” ZACZNIJ PLANOWAĆ

„Gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery” ZACZNIJ PLANOWAĆ DROGĘ DO CELU! A. Lincoln Rada 3: Skuteczność osiągania wyznaczonych poprawnie celów rośnie gdy, wzmocnisz je następującymi działaniami Zapisz swój cel Wiele rzeczy mówimy i myślimy. Dzisiaj jedno, jutro drugie. Zapisanie słów utrwala nasz cel w pamięci i w czasie. Umacnia nasze postanowienie. Zamień na etapy Moment startu i cel główny są jak pierwszy i ostatni szczebel w drabinie, cele etapowe są jak szczeble wypełniające drabinę. Zdobywając je kolejno, cieszysz się postępami i zwiększasz pewność siebie i motywację. Z Każdy etap (szczebel) wymaga wysiłku i pracy, dopiero cele zadaniowe, czyli konkretne czynności do wykonania skupiają uwagę na działaniu i umożliwiają apełnij działaniami postęp. Zakorzeń w podświadomości Umysł programujemy Obrazami, one wywołują emocje, które tworzą motywację. Zwizualizuj więc cel. Niektórzy nawet tworzą fotomontaż swoich zdjęć w wymarzonej drużynie i umieszczają go w widocznym miejscu.

„Przegrana nie jest moim wrogiem, lęk przed przegraną jest moim wrogiem” R. Nadal Obawa

„Przegrana nie jest moim wrogiem, lęk przed przegraną jest moim wrogiem” R. Nadal Obawa przed porażką często blokuje drogę na szczyt, a większość ludzi widzi porażkę, jako przeciwieństwo osiągnięcia sukcesu, jednak przecież każdy mistrz przegrał w życiu wiele razy. Droga do sukcesu według przeciętnego człowieka

„Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 gier. 26 razy

„Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 gier. 26 razy nie trafiłem decydujących piłek w meczu. Ponosiłem porażki raz po raz przez całe moje życie. I właśnie dlatego osiągnąłem sukces. ” Michael Jordan Mistrz, mimo iż przegrał w życiu wiele razy, wytrwał w swoim postanowieniu – dlatego został mistrzem. Porażka to przystanek w drodze do sukcesu. Droga do sukcesu według tych, którym się udało Tylko silni mentalnie wiedzą, że porażka to kolejny etap w drodze do celu.

„Gdy na twojej drodze pojawia się wiele przeszkód, nie pozwól, byś Ty sam był

„Gdy na twojej drodze pojawia się wiele przeszkód, nie pozwól, byś Ty sam był jedną z nich” R. Marston Rada 4: Nie przesadzaj. SMART PLAN NEGATYWNY PERFEKCJONIZM Wyznaczam ambitne cele, ale w granicach moich możliwości (na ogół stać Was na więcej, niż Wam się wydaje). Wyznaczam niemożliwe do osiągnięcia cele, czasami irracjonalne Czerpię radość z dochodzenia do celu i osiągania możliwie najlepszego. Cieszy mnie wyłącznie wygrywanie. Nie wracam uwagi na wysiłek włożony w przygotowanie. Szybko podnoszę się po niepowodzeniu. Mam tendencję do stanów depresyjnych po przegranej. Czuję obawy, ale na poziomie, który nie ogranicza mnie w działaniu. Doświadczam paraliżującego strachu przed porażką i odrzuceniem. Postrzegam błędy jako okazję do uczenia się. Postrzegam błędy jako dowody na bycie bezwartościowym. Oddzielam krytykę własnego działania od krytyki własnej osoby. Krytykę moich działań traktuję personalnie.

„Jeśli możesz sobie coś wyobrazić, możesz też to osiągnąć” W. Disney Marzenie jest wyobrażeniem

„Jeśli możesz sobie coś wyobrazić, możesz też to osiągnąć” W. Disney Marzenie jest wyobrażeniem własnych dążeń i pragnień. Cel jest „ze. SMARTowanym” marzeniem, czyli takim które ma termin realizacji, jest mierzalne, ambitne i realne. A zatem do dzieła!

FORMULARZE DO WYZNACZANIA CELÓW CEL GŁÓWNY OPIS: (tu opisz krótko swój cel główny wg

FORMULARZE DO WYZNACZANIA CELÓW CEL GŁÓWNY OPIS: (tu opisz krótko swój cel główny wg poznanych wcześniej zasad) OBRAZ: (tu umieść obraz pokazujący Twój cel główny)

„Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień” R. Collier CELE ETAPOWE

„Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień” R. Collier CELE ETAPOWE PRZYKŁAD: Jeżeli Twój cel główny brzmi: a) Otrzymuję świadectwo z paskiem w roku szkolnym 2020/2021. b) Jestem zawodnikiem zespołu Ekstraklasy do sezonu 2023/2024 roku. To przykładowe cele etapowe mogą wyglądać w następujący sposób: CEL GŁÓWNY: Otrzymuję świadectwo z paskiem w roku szkolnym 2020/2021. Etap 3: Przed klasyfikacją końcową mam wymaganą średnią i zachowanie Etap 2: Kończę I semestr roku 2020/2021 ze średnią 4, 5 Etap 1: Do końca tego roku szkolnego wyciągam oceny na 4, 0 START (co robię dziś): Moja średnia ocen wynosi 3, 75 CEL GŁÓWNY: Jestem zawodnikiem zespołu Ekstraklasy do sezonu 2023/2024 roku. Etap 4: Jestem graczem zespołu I -ligowego do końca roku 2023 Etap 3: Jestem graczem zespołu II-ligowego do końca roku 2022 Etap 2: Jestem graczem zespołu III-ligowego do końca roku 2021 Etap 1: Jestem graczem pierwszego zespołu do końca roku 2020 START (co robię dziś): Jestem graczem juniorów w drużynie z okręgówki

Teraz ty CEL GŁÓWNY: Etap 4: Etap 2: Etap 1: START (co robię dziś):

Teraz ty CEL GŁÓWNY: Etap 4: Etap 2: Etap 1: START (co robię dziś):

„Sukces przychodzi nie dlatego, że go pragniesz, ale dlatego, że na niego zapracowałeś” P.

„Sukces przychodzi nie dlatego, że go pragniesz, ale dlatego, że na niego zapracowałeś” P. Jackson Cele zadaniowe to konkretne czynności, które trzeba wykonać, aby osiągnąć cel główny i cele etapowe. Rada 5: Zaczynaj wyznaczanie celów zadaniowych od pierwszego celu etapowego. Po jego osiągnięciu, przystąp dopiero do planowania zadań do drugiego celu etapowego itd. W ten sposób unikniesz przemęczenia planowaniem : ) PRZYKŁADY: Cel a), Etap 1: Do końca tego roku szkolnego wyciągam oceny na 4, 0 Cel b), Etap 1: Jestem graczem pierwszego zespołu do końca roku 2020 Zadanie 1: Od początku maja 2 razy w tygodniu poświęcam dodatkowo 45 minut na naukę najtrudniejszych przedmiotów w domu w każdy wtorek i czwartek wieczorem. Zadanie 1: Od maja w poniedziałki i środy trenuję o 19: 00 na siłowni wg specjalnie przygotowanego programu. Zadanie 2: Do końca maja przygotowuję dodatkowy projekt z geografii / historii, aby poprawić ocenę z tego przedmiotu. Zadanie 2: Od następnego tygodnia przychodzę 30 minut wcześniej na boisko i doskonalę wykonywanie rzutów wolnych przynajmniej przed jednym treningiem. Zadanie 3: Od powrotu do szkoły na języku niemieckim siadam w pierwszej ławce, żeby więcej wynosić z lekcji Zadanie 3: Do końca maja nawiązuję współpracę z trenerem mentalnym i odbywam z nim jeden trening w tygodniu. Zadanie 4: W najbliższy weekend zaczynam wykonywać dodatkowy indywidualny trening techniczny w każdą sobotę lub niedzielę.

Wypisz poniżej swoje własne cele zadaniowe do Twojego pierwszego celu etapowego: Mój cel -

Wypisz poniżej swoje własne cele zadaniowe do Twojego pierwszego celu etapowego: Mój cel - Etap 1: Zadanie 2: Zadanie 3: Zadanie 4:

„Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas

„Nigdy nie rezygnuj z osiągnięcia celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie” E. Nightingale Rada 6: Po wyznaczeniu celów zadaniowych możesz nanieść je na harmonogram działań, który ułatwia monitoring postępu: Harmonogram działań Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Styczeń Luty Marzec Kwiecień

Pomyślnego planowania!

Pomyślnego planowania!