Wyspy joskie oferuj najbardziej spokojne eglowanie w caej

  • Slides: 54
Download presentation

Wyspy jońskie oferują najbardziej spokojne żeglowanie w całej Grecji. Wiecznie zielone cyprysy , sosny,

Wyspy jońskie oferują najbardziej spokojne żeglowanie w całej Grecji. Wiecznie zielone cyprysy , sosny, zielone pola i kwiaty nawet w środku lata charakteryzują niższe regiony kraju.

Wyspy jońskie – położone w zachodniej części Grecji kontynentalnej , to siedem głównych wysp

Wyspy jońskie – położone w zachodniej części Grecji kontynentalnej , to siedem głównych wysp , pokrytych gajami oliwnymi i posiadających najpiękniejsze plaże morza śródziemnego. Wyróżniamy : Kefalonia , Korfu , Zakinthos , Lefkada , Kithira , Itaka , Paksos , a także pomniejszy wysepek u zachodnich wybrzeży Grecji , m. in. Kalamos , Skorpios , Kastos , Antipaksos i Meganissi.

Kefalonia – największa spośród wysp jońskich o powierzchni ok. 780 km 2. Wyspa została

Kefalonia – największa spośród wysp jońskich o powierzchni ok. 780 km 2. Wyspa została zasiedlona w II tys. p. n. e. co potwierdza odkrycie nekropoli z epoki mykeńskiej 1160 -1100 p. n. e. W 189 r. p. n. e. Kefalonia została opanowana przez Rzymian. Największa miejscowość a zarazem stolica Kefalonii to Argostoli , które zamieszkuje zaledwie 9 tyś. mieszkańców. Wyspa słynie z licznych , przepięknych zatoczek i przylądków. Najbardziej znaną jest zatoka przy której znajduje się najsłynniejsza plaża Myrtos.

Korfu (Kerkira) – to górzysta wyspa na Morzu Jońskim , położona tuż przy wybrzeżach

Korfu (Kerkira) – to górzysta wyspa na Morzu Jońskim , położona tuż przy wybrzeżach Albanii. Wyspę zamieszkuje ponad 100 tyś. mieszkańców a sama wyspa ma 592 km 2 powierzchni. Korfu jest nazywane „zieloną wyspą” , nazwa pochodzi od licznych gajów oliwnych, plantacji cytryn i pomarańczy oraz cyprysów , porastających wyspę.

Główną atrakcją wyspy jest Stare Miasto , umieszczone jest na wysuniętym cyplu wyspy ,

Główną atrakcją wyspy jest Stare Miasto , umieszczone jest na wysuniętym cyplu wyspy , zakończone starą fortecą , oddzieloną od stałego lądu fosą.

Zakynthos – trzecia co do wielkości wyspa , o powierzchni 402 km 2 oraz

Zakynthos – trzecia co do wielkości wyspa , o powierzchni 402 km 2 oraz 40 tyś. mieszkańców. Głównymi atrakcjami turystycznymi są : „błękitne groty” i „zatoka wraku” oraz słynne na cały świat żółwie Caretta-Caretta.

Błękitne groty

Błękitne groty

Navagio

Navagio

żółwie caretta

żółwie caretta

Błękitne Groty- to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. To sieć jaskiń z krystalicznie

Błękitne Groty- to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. To sieć jaskiń z krystalicznie błękitną wodą , dostępne są jedynie od strony morza. Zatoka Wraku - to plaża , która stała się nie tylko wizytówką wyspy ale i całej Grecji. Ogromne białe skały kontrastują z błękitnym morzem i wrakiem statku na plaży.

Lefkada – jest wyspą na , którą można dojechać również samochodem , 30 metrowym

Lefkada – jest wyspą na , którą można dojechać również samochodem , 30 metrowym mostem łączącym wyspę z resztą Grecji. Jest to górzysta i żyzna wyspa , najwyższy szczyt to Elati – 1158 m n. p. m. Rosną tam liczne gatunki dębów , sosen , cyprysów , winorośli , drzew oliwnych , rzadkie kwiaty oraz aromatyczne zioła. Wyspa popularność zdobyła głównie dzięki wspaniałym widokom oraz bajecznym plażom m. in. Porto Katsiki

Kithira – turystycznym miejscem jest Kapsalion , niewielki port w głębi zatoki Kapsali ,

Kithira – turystycznym miejscem jest Kapsalion , niewielki port w głębi zatoki Kapsali , tuż obok znajduje się Chora , stolica wyspy. Wielkość wyspy to około 279 km 2 i 3300 mieszkańców , w szczytowym okresie (1864 r. ) liczba ludności wynosiła 14 tyś. Zmniejszyła się ze względu na emigracje ludności do innych krajów i centralnej Grecji. Wyspa posiada swój własny port w Diakofti , oraz lotnisko niedaleko stolicy

Itaka-położona jest na zachód od wybrzeży Peloponezu. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie uprawą oliwek

Itaka-położona jest na zachód od wybrzeży Peloponezu. Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie uprawą oliwek , winorośli , pasterstwem i rolnictwem. Itaka nie należy do popularnych celów turystycznych ze względu na skaliste plaże, dzięki temu zachowała spokój i sporo autentyzmu.

Paksos - powierzchnia ok. 19 km², ok. 3 tys. mieszkańców. Powierzchnia górzysta (wysokość do

Paksos - powierzchnia ok. 19 km², ok. 3 tys. mieszkańców. Powierzchnia górzysta (wysokość do 248 m n. p. m. ) Na wschód od wyspy znajduje się miasteczko portowe Pargas nad zatoką o tej samej nazwie. Z portu Gaios wyspa dysponuje połączeniem promowym z Korfu i portem w Igumienicy. W odległości niecałych trzech kilometrów na południe od Paksos leży mała wyspa Antipaksos zamieszkana przez 40 stałych mieszkańców.

Kalamos – ludność wyspy to ok. 600 osób, ale w trakcie sezonu populacja wzrasta

Kalamos – ludność wyspy to ok. 600 osób, ale w trakcie sezonu populacja wzrasta przez odwiedzających turystów. Powierzchnia wyspy wynosi 25 km². Najwyższa góra wyspy , wznosi się 754 m n. p. m. Głównym miejscem zamieszkania mieszkańców jest portowe miasto Kalamos. Z portu odpływają promy łączące wyspę z Mytikas. Miejscowość Kefali została zniszczona podczas trzęsienia ziemi z 1953 roku. W mieście przetrwał jedynie kościół, który nadal jest użytkowany.

Skorpios - w pobliżu znajdują się dwie mniejsze wysepki: Skorpidi i Tsokari. Posiada łagodny

Skorpios - w pobliżu znajdują się dwie mniejsze wysepki: Skorpidi i Tsokari. Posiada łagodny klimat. Od zachodu osłonięta jest od wiatrów przez wyspę Lefkadę a od południa przez wyspę Meganisi. Od 1965 była własnością rodziny Arystotelesa Onasisa. Sam Arystoteles Onasis spoczął tu po śmierci w wybudowanym dla niego mauzoleum. W kwietniu 2013 rodzina Onasisów sprzedała wyspę.

Kastos - populacja wyspy wynosi 120 osób. Najbliżej położoną wyspą jest Kalamos oddalona od

Kastos - populacja wyspy wynosi 120 osób. Najbliżej położoną wyspą jest Kalamos oddalona od wyspy o 5 km. Głównym zajęciem większości mieszkańców jest rybołówstwo. Długość wyspy Kastos wynosi 7 km, powierzchnia 5, 90 km². Najwyższy szczyt na wyspie wznosi się na 142 m n. p. m.

Antipaxos – to mała malownicza grecka wyspa (5 km 2), położona w odległości około

Antipaxos – to mała malownicza grecka wyspa (5 km 2), położona w odległości około 3 km od Paxos w archipelagu Wysp Jońskich. Antipaxos to jedna wielka winnica – wytwarza się tu najwyższej jakości wina i zamieszkuje ją obecnie około 60 osób. Znajduje się tu jeden port (Agrapidia) do którego kursują regularnie promy z sąsiadujących wysp Paxos oraz Korfu. Na wyspie , na turystów czekają jedne z najpiękniejszych plaż w tej części Grecji. Największe i najpopularniejsze z nich to Vrika, Mesovrika i Voutoumi.

Vrika

Vrika

Mesovrika

Mesovrika

Voutoumi

Voutoumi

Port Agrapidia

Port Agrapidia

Meganissi - grecka wyspa na Morzu Jońskim, w archipelagu Wysp Jońskich. Leży na południowy

Meganissi - grecka wyspa na Morzu Jońskim, w archipelagu Wysp Jońskich. Leży na południowy wschód od Lefkady. Populacja wyspy wynosi 1092 mieszkańców (2001) a powierzchnia 22, 4 km². Do Meganisi należą oprócz tego dwie inne wyspy Skorpios oraz Sparli. Na wyspie znajdują się trzy miasteczka Katomeri , Vathy oraz Spartochori. Wyspa jest połączona z Lefkadą promem, który odpływa z Vathy oraz Spartochori. Na Meganissi znajdują się m. in. szkoły, banki oraz kościoły.

Katomeri

Katomeri

Vathy

Vathy

Spartochori

Spartochori

Bibliografia http: //pl. wikipedia. org/wiki/Wyspy_Jo%C 5%84 skie http: //pl. wikipedia. org/wiki/Kefalinia http: //pl. wikipedia.

Bibliografia http: //pl. wikipedia. org/wiki/Wyspy_Jo%C 5%84 skie http: //pl. wikipedia. org/wiki/Kefalinia http: //pl. wikipedia. org/wiki/Korfu http: //pl. wikipedia. org/wiki/Zakintos http: //pl. wikipedia. org/wiki/Leukada http: //pl. wikipedia. org/wiki/Kithira http: //pl. wikipedia. org/wiki/Itaka http: //pl. wikipedia. org/wiki/Paksos http: //pl. wikipedia. org/wiki/Kalamos http: //pl. wikipedia. org/wiki/Skorpios http: //pl. wikipedia. org/wiki/Kastos http: //pl. wikipedia. org/wiki/Antipaksos http: //pl. wikipedia. org/wiki/Meganisi https: //grecja. home. pl/maps/grekomapa 8. htm http: //www. gregnieruchomosci. pl/txt. php? idx=sun_doc 1145972686&lang=pl http: //www. mierzyn 24. pl/news. php? extend. 259

Gabriela Mrozowska kl. VI b

Gabriela Mrozowska kl. VI b