Wykonali Micha Dawid Sta Mielec Spis treci Informacje

  • Slides: 8
Download presentation
Wykonali: Michał Dawid Staś Mielec

Wykonali: Michał Dawid Staś Mielec

Spis treści: • Informacje turystyczne • Historia Mielca • Zabytki • Budynek naszej szkoły

Spis treści: • Informacje turystyczne • Historia Mielca • Zabytki • Budynek naszej szkoły • Mielec miastem przemysłowym

Informacje turystyczne Miasto powiatowe nad rzeką Wisłoką - prawym dopływem Wisły, leżące w odległości

Informacje turystyczne Miasto powiatowe nad rzeką Wisłoką - prawym dopływem Wisły, leżące w odległości 60 km od Rzeszowa - miasta wojewódzkiego - oraz ok. 30 km od planowanego przebiegu przez południową Polskę autostrady A 4 Wschód-Zachód. Mielec chlubi się ponad 500 letnią historią. Od połowy XIX wieku stał się regionalnym centrum społecznogospodarczym. Miasto liczy 61 178 mieszkańców i ma powierzchnię 46, 89 km² (stan na 30 czerwca 2010)

Historia Pierwsze wzmianki o Mielcu pochodzą z 1229 roku. W 1457 roku król Kazimierz

Historia Pierwsze wzmianki o Mielcu pochodzą z 1229 roku. W 1457 roku król Kazimierz Jagiellończyk wydał zgodę na lokację miasta. Nastąpiła ona w 1470 roku na prawie magdeburskim. W wyniku I rozbioru Polski Mielec znalazł się pod zaborem austriackim. Stolicą powiatu Mielec stał się w 1853 roku. Wówczas nastąpił dynamiczny rozwój miasta, co najlepiej odzwierciedla doprowadzenie w 1878 roku do Mielca linii kolejowej oraz wybudowanie dworca. Rok 1900 tragicznie zapisał się na kartach historii miasta. W największym w dziejach Mielca pożarze spłonęło 3/4 miasta. W ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w Mielcu (w 1938 roku) powstały Państwowe Zakłady Lotnicze. Powojenna historia miasta ściśle związana jest z losami tej fabryki. Przemiany ustrojowe końca XX wieku oraz afery gospodarcze związane z przedsiębiorstwem prowadziły ją do upadku, co niekorzystnie odbijało się na kondycji miasta. W 1995 roku w Mielcu został utworzony najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny województwa podkarpackiego Specjalna Strefa Ekonomiczna "EURO-PARK MIELEC".

Zabytki Kościół parafialny p. w. św. Mateusza. Wzniesiony pod koniec XVII wieku, odnawiany przed

Zabytki Kościół parafialny p. w. św. Mateusza. Wzniesiony pod koniec XVII wieku, odnawiany przed 1762 rokiem oraz w czasach współczesnych, częściowo poddawany licznym przebudowom Dom przy ulicy Jedernego z 1900 r. obecnie muzeum. Przy ulicy Jadernego, wznosi się wybudowany około 1900 roku dom, będący obecnie własnością Muzeum. Na tyłach budynku, stanowił pierwotnie zakład fotograficzny Augusta Jadernego. Pałac Oborskich. Eklektyczny pałacyk wznoszono w dwóch etapach. Z roku 1860 pochodzi zachodnia część obiektu. W 1890 roku, budynek wzbogacił się o część wschodnią. Dworek Suchorzewskiego. Wybudowany około 1830 roku, dawny dworek Suchorzewskiego, mieści obecnie w swoich wnętrzach aptekę. I wiele innych

Budynek naszej szkoły Historia gmachu szkoły sięga 1898 roku, kiedy to Rada Gminna podjęła

Budynek naszej szkoły Historia gmachu szkoły sięga 1898 roku, kiedy to Rada Gminna podjęła starania o zorganizowanie szkoły średniej w Mielcu. Do budowy gmachu gimnazjum wg projektu Tadeusza Tekielskiego przystąpiono w 1910 roku. Na budowę zużyto 2 miliony cegieł.

Przemysł Mielec jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych na mapie województwa podkarpackiego. Miasto kojarzone

Przemysł Mielec jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych na mapie województwa podkarpackiego. Miasto kojarzone jest w głównej mierze z przemysłem lotniczym. Tu zlokalizowane są Polskie Zakłady Lotnicze, największe przedsiębiorstwo tej branży w Polsce. Ta i kilka innych mieleckich firm wchodzi w skład Doliny Lotniczej. W Mielcu swoją siedzibę ma Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, która w głównej mierze przyczyniła się do dywersyfikacji przemysłu w mieście i ustabilizowania się sytuacji gospodarczej. Wewnątrz strefy ulokowanych jest wiele firm prywatnych, głównie przemysłu lekkiego. Obecnie tworzony jest też Mielecki Park Przemysłowy.

Dziękujemy za obejrzenie prezentacji

Dziękujemy za obejrzenie prezentacji