WPYW WSPARCIA RPO WKP 2014 2020 NA POPRAW

  • Slides: 24
Download presentation
WPŁYW WSPARCIA RPO WK-P 2014 -2020 NA POPRAWĘ JAKOŚCI I ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI USŁUG SPOŁECZNYCH

WPŁYW WSPARCIA RPO WK-P 2014 -2020 NA POPRAWĘ JAKOŚCI I ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI USŁUG SPOŁECZNYCH ORAZ AKTYWNEJ INTEGRACJI NA TERENIE WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 -2020 oraz środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego

CELE BADANIA

CELE BADANIA

CELE BADANIA

CELE BADANIA

METODOLOGIA

METODOLOGIA

METODY BADAWCZE Benchmarking Analiza desk research Metoda heurystyczna Wywiady FGI (n=4) Warsztat ewaluacyjny Wywiady

METODY BADAWCZE Benchmarking Analiza desk research Metoda heurystyczna Wywiady FGI (n=4) Warsztat ewaluacyjny Wywiady ITI (n=5) Ankiety CAWI/CATI (n=771) Wywiady indywidualne IDI (n=13)

ANALIZA I OCENA STOPNIA TRAFNOŚCI PROJEKTÓW W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI

ANALIZA I OCENA STOPNIA TRAFNOŚCI PROJEKTÓW W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI

DIAGNOZA SYTUACJI W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI W 2018 roku największe znaczenie

DIAGNOZA SYTUACJI W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI W 2018 roku największe znaczenie miały świadczenia z tytułu ubóstwa (64, 2% wszystkich świadczeń pomocy społecznej) i bezrobocia (49, 7%). Świadczenia wynikające z długotrwałej lub ciężkiej choroby, niepełnosprawności to odpowiednio 36, 8% i 34, 8% wszystkich świadczeń (2018 rok). Udział w populacji osób z niepełnosprawnościami w wieku 16+ (10, 5%) jest w woj. kujawskopomorskim nieco wyższy niż w całej Polsce (9, 3%). Udział osób w wieku poprodukcyjnym w latach 1995 -2018 w województwie kujawsko-pomorskim oraz prognoza dla lat 2025 i 2030 Rekomendacja: Zapewnienie w przyszłym okresie finansowania – w przypadku istnienia takiej możliwości – adekwatnego wsparcia dla osób w wieku senioralnym.

DIAGNOZA SYTUACJI W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Liczba dziennych domów pomocy /

DIAGNOZA SYTUACJI W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Liczba dziennych domów pomocy / pobytu w województwie kujawskopomorskim w latach 2014 -2018 Liczba środowiskowych domów samopomocy w przeliczeniu na 10 tys. ludności w latach 2014 -2018 r. Każdy powiat dysponuje dziennymi domami pomocy / pobytu, jednak ich rozmieszczenie jest równomierne - duże ośrodki miejskie nie oferują większej dostępności tych placówek niż mniejsze ośrodki.

DIAGNOZA SYTUACJI W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Struktura i dynamika liczby mieszkańców

DIAGNOZA SYTUACJI W OBSZARZE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Struktura i dynamika liczby mieszkańców placówek stacjonarnej opieki społecznej w województwie kujawsko-pomorskim W 10 powiatach występuje sytuacja braku mieszkań chronionych; w 14 powiatach nie funkcjonują ZAZ; w 13 powiatach nie działają mieszkania wspomagane; w przypadku 10 powiatów nie działają KIS. Liczba mieszkań chronionych w przeliczeniu na 10 tys. ludności w latach 2014 -2018 r. W okresie 2014 -2018 zwiększeniu uległa w regionie, w zauważalny sposób, liczba ZAZ oraz WTZ.

WSPARCIE AKTYWNEJ INTEGRACJI I USŁUG SPOŁECZNYCH

WSPARCIE AKTYWNEJ INTEGRACJI I USŁUG SPOŁECZNYCH

DOSTĘPNOŚĆ WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Działania w ramach EFRR, zawierają

DOSTĘPNOŚĆ WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Działania w ramach EFRR, zawierają głównie pomoc w postaci prowadzenia przebudów / wyposażenia budynków. Działania EFS, zawierają głównie integrację osób zagrożonych wykluczeniem, wsparcie osób na rynku pracy, zwiększenie dostępności usług społecznych, poprawę sytuacji osób niesamodzielnych i problematycznej młodzieży oraz poprawę dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej. Formy wsparcia będące według uczestników projektów przydatne, ale trudno dostępne Rekomendacja: Określenie kwoty alokacji przeznaczonej na włączenie społeczne i usługi społeczne w sposób uwzględniający aktualną sytuację społeczno-gospodarczą i bieżące potrzeby regionu.

ADEKWATNOŚĆ WSPARCIA RPO WK-P Ocena poziomu dopasowania wsparcia oferowanego w ramach RPO WK-P do

ADEKWATNOŚĆ WSPARCIA RPO WK-P Ocena poziomu dopasowania wsparcia oferowanego w ramach RPO WK-P do potrzeb uczestników projektów Występowanie w opinii uczestników wsparcia bardziej przydatnego niż otrzymane w ramach projektu Uczestnicy projektów głównie borykają się z problemami takimi jak stres, zły stan zdrowia czy problemy finansowe. Rekomendacja: Utrzymanie w przyszłym okresie finansowania szerokiego katalogu dostępnych typów projektów / działań, przy ewentualnym wprowadzeniu dodatkowych rozwiązań zorientowanych na zwiększenie skuteczności i adekwatności wsparcia.

ADEKWATNOŚĆ WSPARCIA DO POTRZEB

ADEKWATNOŚĆ WSPARCIA DO POTRZEB

REALIZACJA ZASAD HORYZONTALNYCH W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Podejmowanie działań związanych z

REALIZACJA ZASAD HORYZONTALNYCH W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Podejmowanie działań związanych z realizacją zasad horyzontalnych Rekomendacja: Wprowadzenie dodatkowych rozwiązań zorientowanych na zapewnienie dostępności w realizowanych projektach. Podczas przeprowadzania analizy obejmującej warunki naboru i oceny, w regulaminach konkursów oraz kryteriach wyboru projektów, nie zidentyfikowano istotnych problemów związanych z procesem wyboru projektów. Rekomendacja: Dostosowanie kryteriów wyboru projektów do specyfiki ocenianych projektów, przy jednoczesnym ograniczeniu dyskryminacyjnego charakteru niektórych kryteriów np. położenie nacisku na kryteria wyboru projektów dotyczące zwiększenia udziału podmiotów ekonomii społecznej w prowadzeniu usług społecznych oraz dotyczące kwalifikacji i doświadczenia osób świadczących usługi społeczne stanowiące element projektu.

OCENA WPŁYWU REALIZACJI PROJEKTÓW NA ZMNIEJSZENIE NIERÓWNOŚCI W DOSTĘPIE DO USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ

OCENA WPŁYWU REALIZACJI PROJEKTÓW NA ZMNIEJSZENIE NIERÓWNOŚCI W DOSTĘPIE DO USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI

NAJCZĘSTSZE EFEKTY WSPARCIA

NAJCZĘSTSZE EFEKTY WSPARCIA

EFEKTY WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Możliwość otrzymania przez uczestników podobnego

EFEKTY WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Możliwość otrzymania przez uczestników podobnego wsparcia bez udziału w projekcie Prawie 3/4 beneficjentów stwierdziło, iż bez uzyskanego dofinansowania, określone działania podejmowane w projektach nie byłyby możliwe (albo byłyby podejmowane w mniejszym zakresie / późniejszym terminie).

EFEKTY WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Efekty projektów w zakresie poprawy

EFEKTY WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Efekty projektów w zakresie poprawy jakości i dostępności usług społecznych W większości projektów możemy mówić o realizacji wsparcia w formule zdeinstytucjonalizowanej. Analiza wspieranych i realizowanych projektów pozwoliła stwierdzić, że ewaluowana interwencja pozytywnie oddziałuje na proces deinstytucjonalizacji - należy ocenić go jako postępujący dynamicznie oraz dający zauważalne efekty.

EFEKTY WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Efekty projektów w zakresie współpracy

EFEKTY WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Efekty projektów w zakresie współpracy pomiędzy instytucjami pomocy społecznej a trzecim sektorem W województwie kujawskopomorskim, w obszarze ewaluowanej interwencji, występuje problem niewystarczającego zaufania między instytucjami publicznymi, a podmiotami ekonomii społecznej i sektora pozarządowego. Wynika to często z niechęci do współpracy oraz różnic w sposobie funkcjonowania tych podmiotów. Problemem jest tutaj także zbyt mały potencjał finansowy i organizacyjny podmiotów ekonomii społecznej. Rekomendacja: Podjęcie działań zorientowanych na zniwelowanie bariery dotyczącej konieczności wniesienia wkładu własnego przez organizacje pozarządowe / podmioty ekonomii społecznej.

UWARUNKOWANIA SKUTECZNOŚCI WSPARCIA Powody preferowania większej swobody w wyborze sposobu świadczenia wsparcia Wśród realizatorów

UWARUNKOWANIA SKUTECZNOŚCI WSPARCIA Powody preferowania większej swobody w wyborze sposobu świadczenia wsparcia Wśród realizatorów projektów zdecydowanie preferowany jest model wsparcia, w którym zapewniona jest większa swoboda w wyborze sposobu świadczenia usług przy jednoczesnym rozliczaniu realizatora projektu z efektów osiągniętych przez uczestników nie zaś świadczenia usług w określony sposób. Analizując efekty projektów o największej skuteczności mówić można w przypadku działań związanych z aktywizacją zawodową, wsparciem osób z niepełnosprawnościami, działań związanych z usługami asystenckimi i opiekuńczymi oraz dotyczących tworzenia miejsc świadczenia usług społecznych. Ponadto, beneficjenci lepiej oceniali projekty dotyczące aktywizacji społecznej niż zawodowej. Rekomendacja: Dopuszczenie możliwości realizacji działań o charakterze informacyjno-promocyjnym na poziomie projektu ogólnowojewódzkiego.

OCENA TRWAŁOŚCI I KOMPLEMENTARNOŚCI

OCENA TRWAŁOŚCI I KOMPLEMENTARNOŚCI

KOMPLEMENTARNOŚĆ WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Wsparcie pochodzące z RPO WK-P

KOMPLEMENTARNOŚĆ WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Wsparcie pochodzące z RPO WK-P 2014 -2020 jest komplementarne z wieloma programami rządowymi i unijnymi, co wynika z rozległości i różnorodności ewaluowanej interwencji, a także wielości grup docelowych. Uzupełnianie działań podejmowanych o inne działania w celu uzyskania lepszych efektów Wsparcie infrastrukturalne najczęściej uzupełniane było o projekty „miękkie” współfinansowane z EFS w ramach RPO WK-P 2014 -2020 (65%). Działania z zakresu aktywnej integracji najczęściej uzupełniane były o działania o charakterze „miękkim” finansowane z innych źródeł (37, 5%) oraz działania w ramach POPŻ 2014 -2020 (33, 3%). W przypadku projektów z zakresu usług społecznych najczęstszymi przedsięwzięciami uzupełniającymi były działania o charakterze „miękkim” finansowane z innych źródeł niż RPO (44, 7%) oraz inwestycje w infrastrukturę finansowane z innych źródeł niż RPO (34, 2%). Rekomendacja: Koncentracja w ramach wsparcia dotyczącego włączenia społecznego na aktywizacji społecznej, nie zaś aktywizacji społecznej i zawodowej. Rekomendacja: Wprowadzenie rozwiązań zorientowanych na zapewnienie powiązań pomiędzy działaniami współfinansowanymi ze środków EFRR i EFS.

TRWAŁOŚĆ EFEKTÓW WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Ocena trwałości efektów uzyskanych

TRWAŁOŚĆ EFEKTÓW WSPARCIA W ZAKRESIE USŁUG SPOŁECZNYCH I AKTYWNEJ INTEGRACJI Ocena trwałości efektów uzyskanych przez uczestników projektów Rekomendacja: Wprowadzenie rozwiązań zorientowanych na zmniejszenie ryzyka ograniczonej trwałości efektów projektów dotyczących świadczenia usług społecznych poprzez m. in. dążenie do zwiększenia skali realizacji projektów partnerskich o charakterze międzysektorowym. Ocena trwałości efektów w projektach z zakresu usług społecznych i aktywnej integracji

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ