wito Konstytucji 3 maja Amelia Lipiska KONSTYTUCJA 3

  • Slides: 12
Download presentation
Święto Konstytucji 3 maja Amelia Lipińska

Święto Konstytucji 3 maja Amelia Lipińska

KONSTYTUCJA 3 MAJA Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku była pierwszą polską konstytucją.

KONSTYTUCJA 3 MAJA Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku była pierwszą polską konstytucją. Wcześniej od niej powstały uchwały: Królestwa Anglo-Korsykańskiego (1755 r. ), szwedzka (1772 r. ) oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki (1787 r. )

KIEDY UCHWALONO KONSTYTUCJE? Konstytucja 3 maja jest jednym z najważniejszych dokonań polskiego parlamentu. Uchwalono

KIEDY UCHWALONO KONSTYTUCJE? Konstytucja 3 maja jest jednym z najważniejszych dokonań polskiego parlamentu. Uchwalono ją w 1791 r. , w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego. Zreformowała system polityczny kraju, wprowadzając trójpodział władzy. Zniosła konfederację, liberum veto i wolną elekcje.

ŚWIĘTOWANIE KONSTYTUCJI Dwa dni po wprowadzeniu konstytucji przez Sejm Wielki, uznano, że 3 -go

ŚWIĘTOWANIE KONSTYTUCJI Dwa dni po wprowadzeniu konstytucji przez Sejm Wielki, uznano, że 3 -go maja obchodzone będzie na pamiątkę tego wydarzenia święto narodowe. Z powodu niewoli zostało ono zniesione i przwrocone w 1918 roku. Władza nie zawsze zgadzała się na świętowanie rocznicy uchwalenia konstytucji. Takie obchody nie odbywały się w latach 1946 - 1990, a w roku 1951 zostały całkowicie zniesione. Od 1990 roku wprowadzono w Polsce oficjalne uroczystości państwowe, a od 2007 r. - również na Litwie.

ANONIMOWY PISARZ Tekst Konstytucji spisał w kancelarii sejmowej anonimowy pisarz, na czterech bifoliach, pismem

ANONIMOWY PISARZ Tekst Konstytucji spisał w kancelarii sejmowej anonimowy pisarz, na czterech bifoliach, pismem kaligraficznym, używając brunatnego atramentu, stosowanego wówczas do pisania na papierze czerpanym.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Warszawie 1919 r.

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Warszawie 1919 r.

Afisz gminy żydowskiej w Drohobyczu wzywający do obchodów Święta Konstytucji 3 maja w 1939

Afisz gminy żydowskiej w Drohobyczu wzywający do obchodów Święta Konstytucji 3 maja w 1939 r.

WYWIEZIENIE DOKUMENTU DO SAKSONII Ignacy Potocki oraz Stanisław Małachowski (współtwórcy Konstytucji) postanowili wywieźć dokumenty

WYWIEZIENIE DOKUMENTU DO SAKSONII Ignacy Potocki oraz Stanisław Małachowski (współtwórcy Konstytucji) postanowili wywieźć dokumenty Sejmu Wielkiego do Saksonii, aby uchronić je przed zniszczeniem przez zaborów. Dzięki temu ocalone materiały znalazły się jako depozyt w zbiorach wilanowskich. Po II wojnie światowej dokument trafił do zespołu Archiwum Publicznego Potockich.

IGNACY POTOCKI I STANISŁAW MAŁACHOWSKI

IGNACY POTOCKI I STANISŁAW MAŁACHOWSKI

CIEKAWOSTKA W Pałacu prezydenckim znajduje się księga, która zawiera rękopis Konstytucji o wymiarach 40

CIEKAWOSTKA W Pałacu prezydenckim znajduje się księga, która zawiera rękopis Konstytucji o wymiarach 40 cm × 25 cm. Oprawiono ją w czerwony safian, zdobiony na przedniej i tylnej okładce geometrycznymi bordiurami, wykonanymi w technice tłoku ślepego. Grzbiet ozdobiony jest złotymi tłoczeniami, a na szyldzik z czarnej skóry umieszczono złoty tytuł.