wito Flagi2 maja wito Flagi2 maja Polskie wito

  • Slides: 12
Download presentation
Święto Flagi-2 maja

Święto Flagi-2 maja

Święto Flagi-2 maja Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone

Święto Flagi-2 maja Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Początki święta 20 lutego 2004 - to dzień, w którym do laski marszałkowskiej wpłynął

Początki święta 20 lutego 2004 - to dzień, w którym do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt. Zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie, ustanawiający m. in. Dzień Flagi. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Obchody • Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu

Obchody • Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. • W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.

Historia Flagi Od początków państwa Piastów nasze ojczyste symbole pomagają rodakom określić swoją narodowość.

Historia Flagi Od początków państwa Piastów nasze ojczyste symbole pomagają rodakom określić swoją narodowość. Pierwsze wzmianki o naszej fladze są zapisane w kronikach Galla Anonima z początków XII wieku, kiedy to w bitwie polskoczeskiej pod wodzą Bolesława Krzywoustego nasze oddziały walczyły pod chorągwiami poświęconymi świętemu Wojciechowi. Do roku 1295 flagi nie były jednolite, co znaczy, że każdy rycerz miał swój własny proporzec przedstawiający inny symbol. W 1295 roku, kiedy to odbyła się koronacja Przemysła II, obraz flagi został ujednolicony na znak zjednoczenia ziem. Chorągiew królewska przedstawiała białego orła w koronie na czerwonym tle. Proces tworzenia flagi państwowej zakończył swą koronacją Władysław Łokietek w 1320 roku. Utrwalił on wizerunek orła białego jako godło i flagę państwa. Pod symbolami narodowymi rycerstwo polskie przystąpiło do zwycięskiej bitwy z Krzyżakami pod Płowcami. Chorągiew z orłem towarzyszyła wszystkim ważniejszym wydarzeniom w dziejach państwa pierwszych Jagiellonów.

Barwy Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą

Barwy Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Zatwierdzenie flagi Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3

Zatwierdzenie flagi Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.

Wymiary flagi Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i

Wymiary flagi Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5: 8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Święto flagi na świecie Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.

Święto flagi na świecie Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m. in. : - Stany Zjednoczone, - Meksyk, - Argentyna, - Finlandia, - Turkmenistan, - Litwa, - Ukraina, - Chiny.

Hierarchia umieszczania flag: 1) Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. 2) Flaga innego państwa. 3) Flaga województwa.

Hierarchia umieszczania flag: 1) Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. 2) Flaga innego państwa. 3) Flaga województwa. 4) Flaga powiatu. 5) Flaga gminy. 6) Flaga Unii Europejskiej. 7) Flaga organizacji ogólnopolskiej. 8) Flaga organizacji międzynarodowej. 9) Flaga służbowa (policji, straży miejskiej, straży pożarnej, poczty itp. ) 10) Flaga firmowa (instytucji, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp. ) 11) Flaga okolicznościowa (związana z rocznicą lub imprezą).

Źródła: • • • https: //pl. wikipedia. org/wiki/Dzie%C 5%84_Flagi_Rzeczypospolitej_Polskiej https: //pl. wikipedia. org/wiki/Plik: Flaga_polski_przy_domu.

Źródła: • • • https: //pl. wikipedia. org/wiki/Dzie%C 5%84_Flagi_Rzeczypospolitej_Polskiej https: //pl. wikipedia. org/wiki/Plik: Flaga_polski_przy_domu. jpg https: //www. gov. pl/web/dyplomacja/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej https: //www. gov. pl/web/uw-warminsko-mazurski/2 -maja-dzien-flagi-rp https: //tipy. interia. pl/artykul_5074, jak-wieszac-flage-polski. html https: //www. google. de/search? q=flaga%20 polska&tbm=isch

Dziękuję za uwagę Jessica Nadia Strauch kl. VIA

Dziękuję za uwagę Jessica Nadia Strauch kl. VIA