WADYSAW RAWICZ Wadysaw Rawicz urodzi si 2 wrzenia

  • Slides: 17
Download presentation
WŁADYSŁAW RAWICZ

WŁADYSŁAW RAWICZ

Władysław Rawicz urodził się 2 września 1832 roku w Warszawie. Był typowym przedstawicielem pokolenia,

Władysław Rawicz urodził się 2 września 1832 roku w Warszawie. Był typowym przedstawicielem pokolenia, któremu przyszło żyć w niewoli zaborów.

Wzrastał w rodzinie, w której dzieci wychowywano w duchu głębokiej miłości do Boga i

Wzrastał w rodzinie, w której dzieci wychowywano w duchu głębokiej miłości do Boga i Ojczyzny, w zapale do pracy i nauki. Ojciec Rawicza był bankierem, pochodził z ziemiańskiej rodziny. Matkę - Marię Annę z Gutmanów - wyróżniały niepospolite zalety serca i umysłu oraz gorący patriotyzm.

W 1850 r. ukończył z listem pochwalnym IV Gimnazjum Realne w Warszawie, a następnie

W 1850 r. ukończył z listem pochwalnym IV Gimnazjum Realne w Warszawie, a następnie w ciągu jednego roku odbył dwuletni kurs rolniczo - agronomiczny w Akademii Rolniczej w Niemczech. Po zakończeniu nauki podróżował po Europie.

W roku 1853 wrócił do Polski i osiadł w nabytym przez ojca majątku Grochów

W roku 1853 wrócił do Polski i osiadł w nabytym przez ojca majątku Grochów pod Węgrowem. Wykorzystując wiedzę zdobytą podczas nauki i podróży, a także nakładem ogromnej pracy, w ciągu 9 lat doprowadził swoje gospodarstwo do kwitnącego stanu.

Władysław Rawicz był uważany w całej okolicy za świetnego gospodarza. Dzielił się sercem i

Władysław Rawicz był uważany w całej okolicy za świetnego gospodarza. Dzielił się sercem i majątkiem. Oczynszował chłopów, założył szkołę zimową dla dzieci, a w czasie epidemii cholery w swoim majątku w Grochowie urządził szpital. Osobiście doglądał chorych.

Chciał być dobrym człowiekiem i dobrym Polakiem. Chciał, by jego dom stał się miejscem,

Chciał być dobrym człowiekiem i dobrym Polakiem. Chciał, by jego dom stał się miejscem, gdzie rozmawia się o polskiej ziemi i o pracy, która tę ziemię miała wzbogacać. Rawicz należał do czołowych działaczy organizacji patriotycznych na Podlasiu.

W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Władysław Rawicz nie wierzył w jego powodzenie, ale

W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Władysław Rawicz nie wierzył w jego powodzenie, ale z chwilą wybuchu, jako prawy Polak i prawdziwy patriota, stanął w szeregach powstańczych.

Rawicz przystąpił do powstania w maju 1863 roku. Zaraz też został mianowany naczelnikiem cywilnym

Rawicz przystąpił do powstania w maju 1863 roku. Zaraz też został mianowany naczelnikiem cywilnym powiatu, a następnie naczelnikiem cywilnym województwa podlaskiego.

27 września 1863 roku Władysław Rawicz został aresztowany i poddany długiemu, okrutnemu śledztwu oraz

27 września 1863 roku Władysław Rawicz został aresztowany i poddany długiemu, okrutnemu śledztwu oraz torturom. 7 listopada przekazano go do dyspozycji Komisji Polskiego Wojennego Sądu Karnego w Siedlcach. Sąd wojenny skazał Władysława na śmierć, utratę dóbr, pozbawienie praw szlacheckich i obywatelskich.

Ostatnie słowa Władysława Rawicza brzmiały: „Powiedzcie moim rodzicom, że umieram szczęśliwy i spokojny, bo

Ostatnie słowa Władysława Rawicza brzmiały: „Powiedzcie moim rodzicom, że umieram szczęśliwy i spokojny, bo za najświętszą sprawę i nikogo nie zdradziwszy. Proszę, aby mój syn w tych samych co ja wyrósł zasadach. Żegnam Was, a Bogu oddaję”.

„Został przez wrogów zatrzymany, Torturowany i więziony… Na śmierć przez obcych był skazany! W

„Został przez wrogów zatrzymany, Torturowany i więziony… Na śmierć przez obcych był skazany! W Siedlcach publicznie był stracony! Szedł z głową dumnie podniesioną, Bo imię Polak wiele znaczy. Kiedy go życia pozbawiono, Rozległ się w mieście jęk rozpaczy!”

Egzekucja odbyła się 21 listopada 1863 roku na terenie, który obecnie należy do naszej

Egzekucja odbyła się 21 listopada 1863 roku na terenie, który obecnie należy do naszej szkoły. Po egzekucji ciało Rawicza złożono do grobu i zalano wapnem. Mogiłę zrównano z gruntem, zakazując jej upamiętnienia i składania kwiatów.

W 1925 roku na miejscu kaźni odsłonięto pomnik Władysława Rawicza, a w 1932 roku

W 1925 roku na miejscu kaźni odsłonięto pomnik Władysława Rawicza, a w 1932 roku przed pomnikiem wybudowano szkołę, która nosi Jego imię.

Dziś, w wolnej Polsce postawa patriotyczna oznacza codzienną, uczciwą pracę dla Ojczyzny. Drogowskazem moralnym

Dziś, w wolnej Polsce postawa patriotyczna oznacza codzienną, uczciwą pracę dla Ojczyzny. Drogowskazem moralnym w czasach wolności może być dla nas życie i działalność Władysława Rawicza.

Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny. Poświęcamy go Władysławowi Rawiczowi, który jest patronem naszej

Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególny. Poświęcamy go Władysławowi Rawiczowi, który jest patronem naszej szkoły. Święto patrona to wielka uroczystość dla uczniów i pracowników szkoły.

Dziękujemy

Dziękujemy