VZDUCH Dostupn z Metodickho portlu www rvp cz

  • Slides: 13
Download presentation
VZDUCH Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF

VZDUCH Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

SLOŽENÍ VZDUCHU Vzduch je směs Tato směs je tvořena: Dusíkem Kyslíkem Ostatními plyny dusík

SLOŽENÍ VZDUCHU Vzduch je směs Tato směs je tvořena: Dusíkem Kyslíkem Ostatními plyny dusík kyslík (vodní páry, vzácné plyny, oxid uhličitý…) + prach a mikroorganizmy

VZDUCH Vzduch je důležitá surovina pro výrobu některých plynů: • Kyslík • Dusík •

VZDUCH Vzduch je důležitá surovina pro výrobu některých plynů: • Kyslík • Dusík • Argon, Neon, Helium Dělení probíhá destilací kapalného vzduchu při -196 °C. Tyto plyny se uchovávají v tlakových nádobách označených konkrétním barevným pruhem.

KYSLÍK Kyslík = O • Kyslík je obsažen ve vzduchu v množství asi 21

KYSLÍK Kyslík = O • Kyslík je obsažen ve vzduchu v množství asi 21 %. • Je bez zápachu, nehořlavý, ale nezbytný k hoření. • Nesnadno hořlavé látky a některé nehořlavé látky se v kyslíku stanou hořlavými. • Nádoby s kyslíkem jsou označené modrým pruhem.

KYSLÍK Pro život člověka je kyslík nejdůležitější chemickou látkou. Bez vody vydržíme několik dní,

KYSLÍK Pro život člověka je kyslík nejdůležitější chemickou látkou. Bez vody vydržíme několik dní, bez potravy několik týdnů, ale bez kyslíku jen několik minut. Nejvíce kyslíku se spotřebuje v průmyslu (např. při výrobě železa, ke spalování paliv, při sváření kovů. Kapalný slouží jako raketové palivo).

DUSÍK Dusík (N) • Plyn lehčí než vzduch, nehořlavý, nedýchatelný, bezbarvý, bez chuti a

DUSÍK Dusík (N) • Plyn lehčí než vzduch, nehořlavý, nedýchatelný, bezbarvý, bez chuti a zápachu, nepodporuje hoření. • Tvoří asi 78 % vzduchu. • Nádoby s dusíkem jsou označené zeleným pruhem. Tekutý dusík

VZÁCNÉ PLYNY HELIUM - nejznámější vzácný plyn, lehčí než vzduch, nehořlavý, nedýchatelný, bezbarvý, bez

VZÁCNÉ PLYNY HELIUM - nejznámější vzácný plyn, lehčí než vzduch, nehořlavý, nedýchatelný, bezbarvý, bez chuti a zápachu, nepodporuje hoření, má obdobné vlastnosti jako dusík. Využívá se při výrobě výbojek, k plnění balonů a vzducholodí. Září intenzivně žlutě. Helium známe z poutí – plní se jím balonky. ARGON, NEON - bezbarvé plyny, bez chuti a zápachu. Využívají se v osvětlovací technice. Argon září při větší koncentraci červeně, při nižší přechází přes fialovou a modrou až k bílé barvě. Neon má ve výbojkách šarlatovou barvu.

Oxid uhličitý (CO 2) • Plyn těžší než vzduch, nedýchatelný, nehořlavý, zamezuje hoření, je

Oxid uhličitý (CO 2) • Plyn těžší než vzduch, nedýchatelný, nehořlavý, zamezuje hoření, je bez barvy a zápachu, slabě nakyslé chuti. Nebezpečí: 1. možnost udušení 2. možnost omrzlin (prudký únik je provázen silným podchlazením a vytvářením pevného skupenství suchý led) • Používá se do hasičských přístrojů, v chemickém a potravinářském průmyslu.

ČISTOTA OVZDUŠÍ Rozvoj průmyslu, dopravy, zvyšování životní úrovně způsobuje vzrůstající znečišťování ovzduší! SMOG: směs

ČISTOTA OVZDUŠÍ Rozvoj průmyslu, dopravy, zvyšování životní úrovně způsobuje vzrůstající znečišťování ovzduší! SMOG: směs mlhy, prachu a kouřových zplodin

SKLENÍKOVÝ EFEKT Příčiny: • ničení tropických pralesů, spalování nejrůznějších látek, rostoucí průmyslová výroba, zvyšující

SKLENÍKOVÝ EFEKT Příčiny: • ničení tropických pralesů, spalování nejrůznějších látek, rostoucí průmyslová výroba, zvyšující se doprava. Z těchto příčin roste obsah CO 2 ve vzduchu – to působí jako sklo ve skleníku = skleníkový efekt. Následky: • tání ledovců na pólech i ve vysokých nadmořských výškách, rozmary a výkyvy počasí, oteplování moří a změny mořských proudů.

ZAPAMATUJ SI Kyslík – výroba železa, spalování paliv, sváření kovů Dusík – ochranná atmosféra

ZAPAMATUJ SI Kyslík – výroba železa, spalování paliv, sváření kovů Dusík – ochranná atmosféra při sváření a řezání (nehořlavý), v hasičských přístrojích skladování hořlavin a potravin Vzácné plyny – náplně do neonových trubic, žárovky, zářivky

ZAJÍMAVOST NA ZÁVĚR Podle statistiky se člověk za 70 let života nadechne 600 milionkrát.

ZAJÍMAVOST NA ZÁVĚR Podle statistiky se člověk za 70 let života nadechne 600 milionkrát. Každou minutu člověk vdechne a vydechne asi šest litrů vzduchu. Lidské plíce rozložené na plochu by pokryly jeden celý tenisový kurt. K životu člověku stačí jedna fungující plíce.

Použité zdroje: [cit. 2010 -06 -03] Dostupné pod licencí Creative Commons – na http:

Použité zdroje: [cit. 2010 -06 -03] Dostupné pod licencí Creative Commons – na http: //www. clker. com/ snímek 1: [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Clker. com na http: //www. clker. com/clipart-15755. html. [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Clker. com na http: //www. clker. com/clipart-4264. html. snímek 2: autor obrázků ©Jarmila Hájková snímek 3: [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Wikimedia Commons na http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Air_Liquide 2. jpg. snímek 4: autor obrázků ©Jarmila Hájková snímek 5: [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Wikimedia Commons na http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Chaparral_Supercell_2. JPG. [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Wikimedia Commons na http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: SMAW. welding. af. ncs. jpg. snímek 6: [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Wikimedia Commons na http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Nitrogen_ice_cream_0020. jpg. snímek 7: [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Clker. com na http: //www. clker. com/clipart-13473. html. [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Wikimedia Commons na http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Edelgase_in_Entladungsroehren. jpg. snímek 8: [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Clker. com na http: //www. clker. com/clipart-10270. html. [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Clker. com na http: //www. clker. com/clipart-6888. html. [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Clker. com na http: //www. clker. com/clipart-13499. html. [cit. 2010 -6 -3] Dostupné pod licencí Wikimedia Commons na http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Air_. pollution_1. jpg. Použitá literatura: Graigová, A. ; Rosney, C. : USBORNE Dětská encyklopedie vědy a techniky. Bratislava : Obzor, 1993, 127 s. ISBN 80 -215 -0228 -2. Doc. RNDr. Beneš, P. , Cs. C. ; Ph. Dr. Pumpr, V. , CSc. : CHEMIE pro 9. ročník zvláštní školy. Praha : PARTA, 1995. ISBN 80 -901709 -8 -6. RNDr. Blažek, J. ; RNDr. Fabini, J. : CHEMIE pro studijní obory SOŠ a SOU nechemického zaměření. Praha : SPN, 1988. Farndon, J. : ENCYKLOPEDIE DO KAPSY. Praha : OTTOVO nakladatelství, 1999. ISBN 80 -7181 -345 -1. Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.