Vzdlvac materil vytvoen v projektu OP VK Nzev

  • Slides: 15
Download presentation
Vzdělávací materiál vytvořený v projektu OP VK Název školy: Gymnázium, Zábřeh, náměstí Osvobození 20

Vzdělávací materiál vytvořený v projektu OP VK Název školy: Gymnázium, Zábřeh, náměstí Osvobození 20 Číslo projektu: CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0211 Název projektu: Zlepšení podmínek pro výuku na gymnáziu Číslo a název klíčové aktivity: III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Anotace Název tematické oblasti: Filozofie Název učebního materiálu: Základní filozofická otázka Číslo učebního materiálu:

Anotace Název tematické oblasti: Filozofie Název učebního materiálu: Základní filozofická otázka Číslo učebního materiálu: VY_32_INOVACE_ZSV 0302 Vyučovací předmět: Základy společenských věd Ročník: 4. ročník čtyřletého gymnázia, oktáva osmiletého gymnázia Autor: Radka Strašilová Datum vytvoření: 15. 9. 2012 Datum ověření ve výuce: 17. 9. 2012 Druh učebního materiálu: Prezentace Očekávaný výstup: Student objasní, jaké je postavení filozofie v rámci ostatních věd, jaká je základní filozofická otázka a jaké okruhy problémů řeší; rozumí základním termínům v oblasti okruhů metafyzických a gnoseologických otázek, dokáže identifikovat svůj filozofický názor. Metodické poznámky: Červeně jsou vyznačené otázky, na které by měli studenti sami hledat odpověď, tzn. je potřeba jim poskytnout prostor k přemýšlení. Prezentaci je možné rozdělit do dvou vyučovacích hodin.

Základní filozofická otázka

Základní filozofická otázka

Postavení filozofie v systému věd Filozofie = „matka“ tzv. speciálních věd Speciální vědy –

Postavení filozofie v systému věd Filozofie = „matka“ tzv. speciálních věd Speciální vědy – zkoumají jen „výsek“ reality X filozofie – zkoumá podstatu skutečnosti, možnosti jejího zkoumání Filozofie i reálné vědy předpokládají stejné východisko – předvědeckou, každodenní zkušenost

Klasifikace speciálních věd A) Reálné vědy: 1. Přírodní vědy (fyzika, chemie, astronomie, teoretická medicína,

Klasifikace speciálních věd A) Reálné vědy: 1. Přírodní vědy (fyzika, chemie, astronomie, teoretická medicína, biologie) 2. Kulturní vědy: duchovní (např. historické, jazykové, náboženské, o umění) sociální a ekonomické B) Formální vědy (formální logika, matematika)

Úkol: Rozděl otázky na filozofické a empirické: 1. Co je život? 2. Jak nebezpečné

Úkol: Rozděl otázky na filozofické a empirické: 1. Co je život? 2. Jak nebezpečné jsou atomové elektrárny? 3. Kolik kostí má lidská ruka? 4. Existuje absolutní pravda? 5. Co je národ?

Základní filozofická otázka: Co je prvotní? Bytí nebo vědomí? ↓↓↓ • řeší vztah bytí

Základní filozofická otázka: Co je prvotní? Bytí nebo vědomí? ↓↓↓ • řeší vztah bytí a vědomí • odpovědět „pomáhají“ ontologie a gnozeologie

A. Ontologie Dva okruhy ontologických otázek: 1) • Kde je pravá skutečnost = bytí?

A. Ontologie Dva okruhy ontologických otázek: 1) • Kde je pravá skutečnost = bytí? • Jak věci jsou? • Proč věci jsou?

Odpovědi: Monistické: Materialismus (materialis = hmotný) Ve starověku: Thales, Anaximandros, Anaximénés, Herakleitos Odnože materialismu:

Odpovědi: Monistické: Materialismus (materialis = hmotný) Ve starověku: Thales, Anaximandros, Anaximénés, Herakleitos Odnože materialismu: ateismus marxistický ateismus Idealismus Řec. idea = pojem, představa, myšlenka, přání 2 formy: subjektivní objektivní (Platón)

Dualistické: Základ světa je tvořen dvěma neslučitelnými a na sebe nepřevoditelnými principy (např. René

Dualistické: Základ světa je tvořen dvěma neslučitelnými a na sebe nepřevoditelnými principy (např. René Descartes) Pluralistické: Hovoří o více principech (např. G. W. Leibniz)

2) • Jaké jsou příčiny dění? • Jaké jsou následky dění? • Co je

2) • Jaké jsou příčiny dění? • Jaké jsou následky dění? • Co je cílem dění? Odpovědi: Teleologie Budoucnost je předurčena, svět má předem daný cíl. Determinismus Z každé příčiny lze odvodit jednoznačný následek. Indeterminismus Vývoj není ovlivněn předchozím stavem.

B. Gnozeologie Typy poznání: Empirismus: Poznáváme zkušeností (i vnitřní – vzpomínky, emoce, prožitky) Racionalismus:

B. Gnozeologie Typy poznání: Empirismus: Poznáváme zkušeností (i vnitřní – vzpomínky, emoce, prožitky) Racionalismus: Poznáváme rozumem. Senzualismus: Poznáváme smysly.

Názory na poznatelnost světa: Naivní realismus: Víra, že věci jsou takové, jak je vidíme.

Názory na poznatelnost světa: Naivní realismus: Víra, že věci jsou takové, jak je vidíme. Skepticismus: Pochybování, že věci jsou takové, jak je vidíme. Agnosticismus: Přesvědčení, že objektivní poznání není možné. Která z odpovědí na základní filozofickou otázku odpovídá tvému názoru na podstatu a poznatelnost světa?

Co je cílem poznání? Cílem poznání je dosažení pravdy. Co je pravda? Např. Aristoteles:

Co je cílem poznání? Cílem poznání je dosažení pravdy. Co je pravda? Např. Aristoteles: “Pravda je shoda rozumu a věci” = představ s realitou. Z gnozeologického hlediska absolutní pravda neexistuje. Existují jen pravdy relativní.

Zdroje: Archiv autorky.

Zdroje: Archiv autorky.