Vvoj predstv o vesmre Galileo Kopernk Kepler Platn

  • Slides: 12
Download presentation
Vývoj predstáv o vesmíre Galileo, Koperník, Kepler, Platón, Ptolemaios, Aristarchos

Vývoj predstáv o vesmíre Galileo, Koperník, Kepler, Platón, Ptolemaios, Aristarchos

Platón n Považoval Zem za nehybnú guľu obklopenú priezračnými guľovými sférami, ktorých stredy sú

Platón n Považoval Zem za nehybnú guľu obklopenú priezračnými guľovými sférami, ktorých stredy sú totožné so stredom Zeme. Slnko, Mesiac a jednotlivé planéty umiestnili na samostatné sféry. Všetky hviezdy umiestnili na poslednú a najvzdialenejšiu sféru. Z pozorovania vedeli, že hviezdna sféra sa otočí raz za deň. Predpokladali, že ťahá za sebou a otáča sféry, na ktorých sú Slnko, Mesiac a planéty.

Aristarchos zo Samu n Vynašiel metódu, pomocou ktorej zmeral n n n vzdialenosť Slnka

Aristarchos zo Samu n Vynašiel metódu, pomocou ktorej zmeral n n n vzdialenosť Slnka a určil aj pomer veľkosti Slnka od Zeme. Zistil, že Slnko je 18 až 20 -krát ďalej ako Mesiac od Zeme, a že má asi 1000 -krát väčší objem ako Zem Prvá myšlienka toho že Zem obieha okolo Slnka Koperník staroveku Domnieval sa, že sféra hviezd je aspoň 1000 -krát ďalej ako Slnko. Dielo: O veľkostiach a vzdialenostiach Slnka a Mesiaca.

Klaudios Ptolemaios n zaviedol 48 súhvezdí n zaviedol výrazy minúta a sekunda n Geocentricky

Klaudios Ptolemaios n zaviedol 48 súhvezdí n zaviedol výrazy minúta a sekunda n Geocentricky pohlad na svet n autorom Almagestu (Na vysvetlenie všetkých pozorovaných pohybov a nepravidelností v pohybe planét musel Ptolemaios zaviesť až 40 epicyklov. Ptolemaiova geocentrická sústava až do 16. storočia. )

Základné tvrdenia Ptolemaiovej geocentrickej sústavy: n 1. Zem je guľa 2. Zem je v

Základné tvrdenia Ptolemaiovej geocentrickej sústavy: n 1. Zem je guľa 2. Zem je v strede nebeskej sféry 3. Zem nevykonáva žiadny postupný pohyb 4. Všetky telesá sa pohybujú tak, že ich pohyb je možné vysvetliť radom kruhových pohybov 5. Planéty sa pohybujú po epicykloch, ktorých stredy obiehajú po deferentoch 6. Stredy obežných epicyklov Merkúra a Venuše sa pohybujú vždy v smere Slnka, pričom obehnú okolo Zeme po deferentoch za rovnaký čas ako Slnko 7. Mars, Jupiter a Saturn vykonajú obeh po svojich epicykloch práve za 1 rok. 8. Dráha Slnka a Mesiaca je vzhľadom na stred Zeme položená excentricky.

Mikuláš Koperník n Vyrastal v bohatej rodine n Stratil otca a strýko ich viedol

Mikuláš Koperník n Vyrastal v bohatej rodine n Stratil otca a strýko ich viedol k n n n vzdelaniu Ovplyvnený Navarrom Vyštudoval aj medicínu a právo Patril ku najvzdelanejším ľuďom svojej doby. Myšlienkou o obehoch planét sa zaoberal 36 rokov Heliocentrizmus

Heliocentrický pohľad na svet n Základné dielo takticky venoval pápežovi. n De Revolutionibus Orbium

Heliocentrický pohľad na svet n Základné dielo takticky venoval pápežovi. n De Revolutionibus Orbium Coelestium Libri VI (Šesť kníh o obehoch nebeských svetov). n Komentárik - 1510 formuluje v ňom základné tézy heliocentrickej sústavy n Axiómy Mikuláša Kopernika

Koperníkov systém môžeme zhrnúť do nasledovných téz: n 1. Zem vykonáva denný pohyb okolo

Koperníkov systém môžeme zhrnúť do nasledovných téz: n 1. Zem vykonáva denný pohyb okolo svojej osi od západu na východ, čomu zodpovedá zdanlivý pohyb nebeskej sféry od východu na západ. 2. Zem vykonáva ročný pohyb okolo Slnka v smere od západu na východ, čomu zodpovedá zdanlivý pohyb Slnka v tom istom smere. 3. zemská os vykonáva ročný kónický posun okolo kolmice k ekliptike v smere od východu na západ, čomu zodpovedá pozorovaný precesný pohyb. 4. všetky planéty sa pohybujú okolo Slnka tým istým smerom, zhodným so smerom pohybu Zeme okolo Slnka. 5. všetky planéty sa pohybujú celkom rovnomerne po kružniciach, ktorých stredy sú mierne excentricky položené vzhľadom na stred Slnka. 6. stredy excentrických kruhových dráh planét vykonávajú okolo stredu Slnka epicyklické pohyby.

Galileo n Presvedčil sa o pravdivosti n n n Kopernikovho Názoru Svojim spôsobom vynašiel

Galileo n Presvedčil sa o pravdivosti n n n Kopernikovho Názoru Svojim spôsobom vynašiel ďalekohľad Potvrdil nesprávnosť Ptolemaiovho modelu Argumenty, na ktorých spočíval geocentrický vesmír, padli. Mnoho rozporov medzi Galileim a cirkvou Nútený vzdať sa svojich výrokov neskôr aj domáce vezenie. Dielo: Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo, tolamaico e copernicano

Johannes Kepler n Osobný život nebol najšťastnejší n n poznamenaný mnohými stratami blízkych a

Johannes Kepler n Osobný život nebol najšťastnejší n n poznamenaný mnohými stratami blízkych a problémami Kráľovský matematik v Prahe Pod vedením Michaela Maestlina vyštudoval astronómiu Určil elipsovitú dráhu planéty Mars. Po celý svoj život bol Kepler veľmi silne náboženskyzaložený. Vo svojich dielach sa často odvoláva na Boha.

Keplerove zákony n Planéty obiehajú okolo Slnka po eliptickej dráhe, pričom Slnko je v

Keplerove zákony n Planéty obiehajú okolo Slnka po eliptickej dráhe, pričom Slnko je v jednom z ich spoločných ohnísk. n Sprievodič spájajúci Slnko s planétou opíše za rovnaký čas rovnako veľkú plochu. n Pomer druhých mocnín obežných dôb ľubovoľných dvoch planét sa rovná pomeru tretích mocnín hlavných poloosí ich obežných dráh. n Spočiatku jeho objavy nerešpektoval ani Galileo ale Kepler sa s tým zmieril a v navale radosti napisal: n „Oddávam sa božskej extáze. . . Moja kniha je napísaná. Budú ju čítať buď moji súčasníci, alebo ich potomstvo – na tom mi nezáleží. Hoci bude na čitateľov čakať 100 rokov, tak ako Boh čakal 6000 rokov, kým niekto jeho dielo pochopí. “

Čerpala som z. . . n www. wikipedia. sk n http: //referaty-seminarky. sk/ n

Čerpala som z. . . n www. wikipedia. sk n http: //referaty-seminarky. sk/ n http: //www. fodor. sk/Spectrum/asn_hel. htm n http: //www. astronomiaonline. org/ Alexandra Sýkorová, 1. B