VIOLONELO VIOLONELO Violonelo spada u gudake instrumente Izgled

  • Slides: 18
Download presentation
VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO Violončelo spada u gudačke instrumente. Izgled violončela podseća na izgled violine i viole,

VIOLONČELO Violončelo spada u gudačke instrumente. Izgled violončela podseća na izgled violine i viole, ali je ono znatno veće i svira se tako što stoji uspravljeno, oslonjeno tankom nožicom o pod. Izuzetno je mekog i prefinjenog zvuka pa se često susreće kao solistički instrument, a svakako je neizostavan deo velikog simfonijskog orkestra.

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO Pri sviranju se drži među kolenima. Na kraju trupa ima šiljasti klin (nogu)

VIOLONČELO Pri sviranju se drži među kolenima. Na kraju trupa ima šiljasti klin (nogu) kojim ga svirač oslanja o pod. Note za violončelo najčešće se pišu u F-ključu, ali se upotrebljavaju još dva ključa, G i C (tenor kljucevi). Najsavršenija gudačka glazbala izrađivali su u XVII. stoljeću talijanski majstori Stradivali, Guarneri I Amati. Gudački instrumenti mogu sačinjavati i manje (komorne) sastave, kao što su gudački trio, gudački kvartet i komorni gudački orkerstar.

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO DELOVI Žice Čelo ima četiri žice : C, G, D, A. C je

VIOLONČELO DELOVI Žice Čelo ima četiri žice : C, G, D, A. C je najdublja, a A najviša. Na čelu postoje čivije, (one su na vrhu violončela i izgledaju kao vijci) pomoću kojih zatežemo žice. Tim zatezanjem štimamo čelo i žicu tako da bi imali odgovarajući zvuk. Kada gudalo stavimo na žicu, i povučemo žica proizvodi vibracije, a zvuk izlazi kroz otvore na čelu koji liče malom slovu f. Hvataljka i kobilica Hvataljka je mjesto iznad kojeg stoje žice. Kada se prst stavi na žicu i pritisne, žica dobije obostrani pritisak i proizvodi odgovarajući zvuk. Kobilica je jedan od dijelova čela koji kad se pomakne malo više, čelo se raspada. Malo ispod nje se nalaze i druga četiri vijka koji služe za štimanje.

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO Glazbenici Među najvećim violončelistima svakako su Pablo Casals, Mstislav Rostropovič, Antonio Janigro, Pierre

VIOLONČELO Glazbenici Među najvećim violončelistima svakako su Pablo Casals, Mstislav Rostropovič, Antonio Janigro, Pierre Fournier, Grigorij Pjatigorski, Paul Tortelier, Enrico Mainardi, Jaquline du Pre, Mischa Maisky, Yoyo Ma. , Gudalo ima strune napravljene od dlake iz konjskog repa. Da bi mogle proizvoditi zvuk strune se mažu kalafonijem. Kalafonij je stvrdnuti prah.

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO Violončelo je gudački instrument nastao u XVI veku Tehnika sviranja na violončelu zasnovana

VIOLONČELO Violončelo je gudački instrument nastao u XVI veku Tehnika sviranja na violončelu zasnovana je na svim načelima kao i na violini. Ton se proizvodi prevlačenjem struna gudalom ili "trzanjem" žica prstima. Zbog veličine instrumenta neki hvatovi, koji su mogući na violini ili violi, nemogući su za izvođenje na violončelu. Ton na violončelu je sonoran i voluminozan, u visokim položajima sličan tenoru, u dubljim baritonu i basu. U prvo vreme violončelo se isključivo koristilo kao prateći instrument. Krajem XVII veka nastaju prve solističke kompozicije za ovaj instrument. Od tog vremena violončelo je jedan od najznačajnijih instrumenata orkestarskog, kamernog i solističkog muziciranja.

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

VIOLONČELO

V I O L O N Č E L O

V I O L O N Č E L O

https: //www. youtube. com/watch? v=Qga. TQ 5 -Xf. MM www. youtube. com/watch? v=w. Ztf.

https: //www. youtube. com/watch? v=Qga. TQ 5 -Xf. MM www. youtube. com/watch? v=w. Ztf. Dxx. Yxn. M https: //www. youtube. com/watch? v=m. GQLXRTl 3 Z 0

KRAJ Pravila Afrodita Berberović Razred 7/2

KRAJ Pravila Afrodita Berberović Razred 7/2