Valoda k nesapraans avots Dalm grups izmantojot sagatavotas

  • Slides: 29
Download presentation
Valoda kā nesaprašanās avots

Valoda kā nesaprašanās avots

Dalām grupās, izmantojot sagatavotas zīmītes ar uzrakstiem: Parakalo! (grieķu val. ) Porfavor! (spāņu Dhanavad!

Dalām grupās, izmantojot sagatavotas zīmītes ar uzrakstiem: Parakalo! (grieķu val. ) Porfavor! (spāņu Dhanavad! (hindu val. )

Mērķis - rosināt pārdomas par valodu kā nesaprašanos avotu Uzdodam grupām jautājumus: • Kādas

Mērķis - rosināt pārdomas par valodu kā nesaprašanos avotu Uzdodam grupām jautājumus: • Kādas domas raisās, skatoties fragmentu no S. Beketa lugas ‘’Gaidot Godo’’?

1. grupai Nosaukt 3 argumentus, kas pierāda, ka valoda ir nesaprašanās avots.

1. grupai Nosaukt 3 argumentus, kas pierāda, ka valoda ir nesaprašanās avots.

2. grupai Nosaukt 3 argumentus, kas pierāda , ka valoda ir saprašanās avots.

2. grupai Nosaukt 3 argumentus, kas pierāda , ka valoda ir saprašanās avots.

3. grupa Strādā ar konkrētiem piemēriem, lai pierādītu, kā dažādi valodas līdzekļi, to pielietojums,

3. grupa Strādā ar konkrētiem piemēriem, lai pierādītu, kā dažādi valodas līdzekļi, to pielietojums, intonācija var mainīt teikuma jēgu.

Teikumi: 1. Meitenes govis palaidiet 2. Meitenes lētās konfektes negribat 3. Pakārt nedrīkst apžēlot

Teikumi: 1. Meitenes govis palaidiet 2. Meitenes lētās konfektes negribat 3. Pakārt nedrīkst apžēlot Pēc pieturzīmju lietojuma teikumā skolēni secina, ka mainās teikumu jēga , saturs.

Uzdevums Skolēniem jāizspēlē etīdē situācija, kas atklāj teikuma dažādās satura nianses, izmantojot piedāvātos rekvizītus.

Uzdevums Skolēniem jāizspēlē etīdē situācija, kas atklāj teikuma dažādās satura nianses, izmantojot piedāvātos rekvizītus.

Skolēni secina: 1. Valoda nereti ir nesaprašanās avots. 2. Svarīgs ir runātāja komunikatīvais nolūks.

Skolēni secina: 1. Valoda nereti ir nesaprašanās avots. 2. Svarīgs ir runātāja komunikatīvais nolūks. 3. Ne mazāk svarīga ir teksta uztvere un izpratne.

Uzdevums Senā indiešu leģendā stāstīts, ka šaha spēles izgudrotājs kā atlīdzību par savu izgudrojumu

Uzdevums Senā indiešu leģendā stāstīts, ka šaha spēles izgudrotājs kā atlīdzību par savu izgudrojumu esot prasījis tik daudz kviešu graudu, cik pavisam to būtu, ja uz šaha galdiņa pirmā lauciņa noliktu 1 graudu, uz otrā lauciņa – 2 reizes vairāk graudu, t. i. , 2 graudus, uz trešā lauciņa – vēl 2 reizes vairāk graudu, t. i. , 4 graudus utt. līdz 64 lauciņam. Valdnieks sākumā nopriecājās, bet pēc tam ļoti noskuma. Kāpēc? Cik pavisam graudu tādā gadījumā saņemtu šaha izgudrotājs?

 • Aprēķini par atlīdzību saņemto graudu masu! Lai šo uzdevumu veiktu Tev: –

• Aprēķini par atlīdzību saņemto graudu masu! Lai šo uzdevumu veiktu Tev: – jānoskaidro cik sver kviešu grauds, izmantojot piedāvātos graudus un svarus. • Cik lielu platību iespējams apsēt ar šiem graudiem, ja zināms, ka optimālā izsējas norma ir 500 dīgstošu graudu uz m². • Salīdzini Latvijas teritoriju (64 589 km²) ar to teritoriju, kuru var apsēt ar leģendā minēto.

Uzdevums par vēršādu Sākumā skolotājas stāstījums par feniķiešu pilsētas Tīras valdnieci Elisu, kas aizbēgusi

Uzdevums par vēršādu Sākumā skolotājas stāstījums par feniķiešu pilsētas Tīras valdnieci Elisu, kas aizbēgusi no dzimtenes un ieradusies vēlākās Kartāgas apkaimē. Viņa paziņo vietējo cilšu pārstāvjiem: “Vēlos iegādāties tik daudz zemes, cik var norobežot ar vienu vēršādu!” Uzdevums grupām: parādiet, vai demonstrējiet, cik lielu zemes gabalu var iegādāties ar doto vēršādu. Trīs telpās ienesti auduma gabali vēršādas lielumā un nolikta kaste ar instrumentiem, kuru vidū ir arī šķēres. Pēc tam skolotāji apstaigā telpas un fiksē izpildīto uzdevumu. Pēc atgriešanās sākotnējā telpā, skolotāja uzdod jautājumus: Kāpēc vietējo cilšu iedzīvotāji smējās? Kā viņi saprata valdnieces teikto, nopirkt zemi? • Secinājums: valoda – veiksmīga biznesa līdzeklis.

1. grupai- uzdevums par Hannibalu Īss skolotājas stāstījums par ievērojamāko kartāgiešu karavadoni Hannibalu un

1. grupai- uzdevums par Hannibalu Īss skolotājas stāstījums par ievērojamāko kartāgiešu karavadoni Hannibalu un viņa cīņu pret romiešiem. Uzdevums: iedomājieties, ka Hannibals ar savu 60 000 vīru lielo armiju un kaujas ziloņiem 2011. gada 7. decembrī nokļūst kādā no pasaules karstajiem punktiem. Kādu taktiku viņš izvēlēsies, lai nodrošinātu mieru šajā reģionā? Skolēnu darbs ar interneta resursiem, lai argumentēti izklāstītu savu viedokli.

2. grupai- uzdevums par miera sarunām Īss skolotājas stāstījums par pūniešu kara rezultātiem un

2. grupai- uzdevums par miera sarunām Īss skolotājas stāstījums par pūniešu kara rezultātiem un sekām. Uzdevums: cilvēce attīstās, bet kari turpinās, visbiežāk nesaprašanās un alkatības dēļ. Izmantojiet doto tekstu (Tita Līvija darba “Hannibals pret Romu” fragmentu), savas zināšanas un interneta resursus un lomu spēles veidā attēlojiet iespējamās sarunas starp romiešiem un kartāgiešiem, lai novērstu kara izcelšanos. Secinājums: valoda ir miera avots.

3. grupai- uzdevums par vīģi Īss skolotājas stāstījums par romiešu senatoru Katonu Vecāko, kurš

3. grupai- uzdevums par vīģi Īss skolotājas stāstījums par romiešu senatoru Katonu Vecāko, kurš atnesis uz senātu vīģi un, rādot to senatoriem, cik tā svaiga, brīdina, ka tā plūkta Kartāgā pirms 2 dienām, tātad – iedomājieties, cik tuvu ir ienaidnieks! Uzdevums: kas ir vīģe? Kur mākslā izmanto elementu no vīģes koka, sākot no senajiem laikiem līdz mūsdienām? Skolotāja sagatavojusi uzdevumus svešvalodās, kur vārds “vīģe” izmantots citā nozīmē. Skolēnu darbs ar interneta resursiem, lai analizētu dotās frāzes un to vēsturiskos aspektus.

“Pieturzīmes” Piltenes ielā, kas var radīt pārpratumus, ja pārvietojas ar atļauto maksimālo ātrumu.

“Pieturzīmes” Piltenes ielā, kas var radīt pārpratumus, ja pārvietojas ar atļauto maksimālo ātrumu.

Uzdevumi grupām Izmantojot doto vēršādu, nosaki garumu Piltenes ielas posmam un pārveido to mūsdienu

Uzdevumi grupām Izmantojot doto vēršādu, nosaki garumu Piltenes ielas posmam un pārveido to mūsdienu mērvienību sistēmā. Skolēni dodas ārā uz Piltenes ielu. Katrai grupai ir kartē atzīmēts Piltenes ielas posms, kas jāuzmēra, izmantojot vēršādu, un jāatzīmē ceļazīmes kartē katras grupas noteiktajā Piltenes ielas posmā.

Uzdevums 1. grupai Uzrakstīt vēstuli, ievērojot lietišķo rakstu stilu, Kuldīgas novada Domes transporta komisijai

Uzdevums 1. grupai Uzrakstīt vēstuli, ievērojot lietišķo rakstu stilu, Kuldīgas novada Domes transporta komisijai par iespēju izmērītajā Piltenes ielas ceļa posmā izvietot vēl kādu ceļazīmi, kas būtu nepieciešama ceļu satiksmes drošības uzlabošanai.

Uzdevums 2. grupai Uzrakstīt vēstuli, ievērojot lietišķo rakstu stilu, Kuldīgas novada Domes transporta komisijai

Uzdevums 2. grupai Uzrakstīt vēstuli, ievērojot lietišķo rakstu stilu, Kuldīgas novada Domes transporta komisijai par iespēju izmērītajā Piltenes ielas ceļa posmā noņemt nevajadzīgās ceļazīmes vai aizstāt ar kādu citu ceļazīmi, kas būtu nepieciešama ceļu satiksmes drošības uzlabošanai.

Uzdevums Novērtē esošo situāciju uzmērītajā Piltenes ielas posmā un raksti uz “Kurzemnieku”, izmantojot epitetus,

Uzdevums Novērtē esošo situāciju uzmērītajā Piltenes ielas posmā un raksti uz “Kurzemnieku”, izmantojot epitetus, par iespēju izvietot Jūsu grupas izveidotu ceļazīmi, kas nav piedāvāta ceļu satiksmes noteikumos. Vēstulei pievieno ceļazīmes attēlu! (Uzzīmē!)

Anekdote Lai skolēnus rosinātu darbam, izstāstu anekdoti: Kādu studentu ieved traumpunktā: - Vai auto

Anekdote Lai skolēnus rosinātu darbam, izstāstu anekdoti: Kādu studentu ieved traumpunktā: - Vai auto avārija? - Nē, drukas kļūda ķīmijas grāmatā!

Uzdevums • Izstrādāt praktisko darbu, veikt nepieciešamos aprēķinus un uzrakstīt darba gaitu! • Darba

Uzdevums • Izstrādāt praktisko darbu, veikt nepieciešamos aprēķinus un uzrakstīt darba gaitu! • Darba uzdevums “Noteikt piedāvātā augļa vidējo blīvumu. ” • Skolēniem doti dažādi laboratorijas piederumi, no kuriem jāizvēlas nepieciešamos.

Skolēnu darbība • • Izvēlas nepieciešamos piederumus Plāno darba gaitu Veic mērījumus un izdara

Skolēnu darbība • • Izvēlas nepieciešamos piederumus Plāno darba gaitu Veic mērījumus un izdara aprēķinus Uzraksta instrukciju- darba aprakstu

Rezultātu izvērtēšana Ar fiziku nesaistīti cilvēki, izmantojot skolēnu izveidoto darba aprakstu, izstrādā praktisko darbu

Rezultātu izvērtēšana Ar fiziku nesaistīti cilvēki, izmantojot skolēnu izveidoto darba aprakstu, izstrādā praktisko darbu Skolēni darbojas kā eksperti un novērtē gan strādātāju, gan savu veikumu praktiskā darba sagatavošanā

Darbs grupās Izspēlē doto situāciju! 1. grupa- kafejnīca Londonā, mērķis-pasūtīt ēdienu Valodu kombinācijas-angļu-latviešu; vācuangļu;

Darbs grupās Izspēlē doto situāciju! 1. grupa- kafejnīca Londonā, mērķis-pasūtīt ēdienu Valodu kombinācijas-angļu-latviešu; vācuangļu; krievu-latviešu.

Darbs grupās Izspēlē doto situāciju! 2. grupa- mazpilsēta Vācijā, mērķis- nopirkt pārtiku. Valodu kombinācijas-angļu-latviešu;

Darbs grupās Izspēlē doto situāciju! 2. grupa- mazpilsēta Vācijā, mērķis- nopirkt pārtiku. Valodu kombinācijas-angļu-latviešu; vācuangļu; krievu-latviešu.

Darbs grupās Izspēlē doto situāciju! 3. grupa- dzelzceļa stacija Maskavā, mērķisnokļūt Rīgā. Valodu kombinācijas-angļu-latviešu;

Darbs grupās Izspēlē doto situāciju! 3. grupa- dzelzceļa stacija Maskavā, mērķisnokļūt Rīgā. Valodu kombinācijas-angļu-latviešu; vācuangļu; krievu-latviešu.

Vērtības Skolēni rezultātā izveidos jaunu vērtību, kas varētu būt emocionālais produkts, tas ir, valoda

Vērtības Skolēni rezultātā izveidos jaunu vērtību, kas varētu būt emocionālais produkts, tas ir, valoda ir nozīmīgs saziņas instruments: domā, ko runā!

Grupas dalībnieki Valdis Augsne Jana Jansone Māra Megne Veneranda Meļķe Zanda Miķelsone Daiga Strupule-

Grupas dalībnieki Valdis Augsne Jana Jansone Māra Megne Veneranda Meļķe Zanda Miķelsone Daiga Strupule- Buka Gunta Upesdegle Kuldīga