Urenie kvality ocel modrou skalicou Pomcky Chemiklie kvaptko

  • Slides: 3
Download presentation
Určenie kvality ocelí modrou skalicou Pomôcky: Chemikálie: kvapátko, kadička (25 ml), roztok síranu meďnatého

Určenie kvality ocelí modrou skalicou Pomôcky: Chemikálie: kvapátko, kadička (25 ml), roztok síranu meďnatého Cu. SO 4 (w=10 %), vzorky ocelí (plech 10 x 10 cm) Pracovný postup : Na vzorkách ocelí dôkladne vyčistíme plôšky o rozmeroch aspoň 1 x 1 cm. Na čistú lesklú plôšku každej vzorky ocele kvapneme kvapátkom roztok síranu meďnatého. Sledujeme zmeny na povrchu všetkých vzoriek. Môžu nastať tieto prípady: obyčajná oceľ: ihneď sa vylúči povlak medi na celej plôške legovaná oceľ: po chvíli sa vylučuje meď v podobe škvrniek nerezová oceľ: aj po dlhšej dobe ostáva plôška čistá

roztok Cu. SO 4 vylúčená meď vzorka ocele Princíp : Podstatou tohoto skúšania ocelí

roztok Cu. SO 4 vylúčená meď vzorka ocele Princíp : Podstatou tohoto skúšania ocelí je postavenie železa a medi v elektrochemickom rade napätia kovov. Reakciu vylučovania medi možno vyjadriť reakciou: Cu. IISO 4 + Fe 0 Fe. IISO 4 + Cu 0 V prípade legovanej ocele a nerezu je železo v kove chránené prítomnosťou iných kovov, a tak sa spomínaná reakcia neuskutočňuje vôbec alebo len na niektorých miestach.

Poznámky : Pokus je treba odskúšať s viacerými druhmi ocele. Pokus je nenáročný na

Poznámky : Pokus je treba odskúšať s viacerými druhmi ocele. Pokus je nenáročný na materiálne vybavenie a pritom názorný. Modifikácia tohoto pokusu sa využíva aj v praxi. Zaradenie : Pokus je vhodný ako žiacky chemický pokus v téme redoxné reakcie. Môžu ho uskutočniť žiaci základných aj stredných škôl.