Unia PolskoLitewska W DZISIEJSZEJ PREZENTACJI OMWIMY UNIE POLSKI

  • Slides: 8
Download presentation
Unia Polsko-Litewska W DZISIEJSZEJ PREZENTACJI OMÓWIMY UNIE POLSKI Z LITWĄ ZAWARTĄ W 1385 ROKU

Unia Polsko-Litewska W DZISIEJSZEJ PREZENTACJI OMÓWIMY UNIE POLSKI Z LITWĄ ZAWARTĄ W 1385 ROKU ZA PANOWANIA JADWIGI JAKO KRÓLA POLSKI.

Unia Polsko-Węgierska Unia polsko-węgierska to unia personalna zawarta pomiędzy Królestwem Polski i Węgrami i

Unia Polsko-Węgierska Unia polsko-węgierska to unia personalna zawarta pomiędzy Królestwem Polski i Węgrami i trwająca w latach 1370 -1382, a więc od momentu koronacji Ludwika Węgierskiego aż do jego śmierci w roku 1382. Była to unia personalna, a więc państwa posiadały wspólnego monarchę, lecz zachowano odrębność instytucji.

Król Jadwiga Król Kazimierz Wielki nie pozostawił męskiego potomka. W związku z tym po

Król Jadwiga Król Kazimierz Wielki nie pozostawił męskiego potomka. W związku z tym po jego śmierci w 1370 roku tron objął, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, jego siostrzeniec Ludwik Andegaweński, król Węgier. W imieniu Ludwika rządy w Polsce sprawowała jego matka Elżbieta Łokietkówna, gdyż król przebywał często za granicą. Gdy Ludwik zmarł, tron objęła jego córka Jadwiga Andegaweńska. Gdy przybyła z Węgier do Polski, miała zaledwie 10 lat. Niedługo po przyjeździe w 1384 roku została koronowana, za zgodą panów polskich, i przyjęła po ojcu tytuł króla Polski (nie królowej!). Mimo młodego wieku Jadwiga musiała się odnaleźć w obcym dla niej kraju.

Pogańska Litwa Na północnym wschodzie od granic Polski rozciągały się ziemie, które zamieszkiwali Litwini.

Pogańska Litwa Na północnym wschodzie od granic Polski rozciągały się ziemie, które zamieszkiwali Litwini. W XIII wieku utworzyli państwo. Następnie podporządkowali sobie liczne ziemie ruskie. Wielkie Księstwo Litewskie stało się jednym z największych państw w Europie. Rozciągało się od Morza Bałtyckiego aż do Morza Czarnego. Jego stolicą było Wilno. Litwini ze swoimi książętami trwali w pogaństwie. Z tego powodu chrześcijańskie państwa Europy uważały, że należy doprowadzić do przyjęcia chrztu przez książąt litewskich i ich poddanych. Chrystianizacja pogańskiej Litwy stała się pretekstem do najazdów dla Krzyżaków, którzy sąsiadowali z Wielkim Księstwem Litewskim.

Przyczyny unii Polsko-Litewskiej Przyczyny: Brak króla (mężczyzny na tronie) w Polsce. Wspólny wróg Zakon

Przyczyny unii Polsko-Litewskiej Przyczyny: Brak króla (mężczyzny na tronie) w Polsce. Wspólny wróg Zakon Krzyżacki. Zwiększenie znaczenia polskiego Kościoła. Wymiana handlowa pomiędzy miastami. Dążenie bojarów litewskich do zrównania w prawach z polskimi. Uniezależnienie od aliansu z Węgrami.

Zawarcie unii Unia w Krewie był zestaw przedślubnych obietnic w zamku Krewo w dniu

Zawarcie unii Unia w Krewie był zestaw przedślubnych obietnic w zamku Krewo w dniu 14 sierpnia 1385 przez Jagiełło , wielki książę litewski , w zamian za małżeństwo z nieletnią panującą królową Jadwigą Andegaweńską. Akt został bardzo ograniczonym zakresie i w historiografii termin „Unia w Krewie” często odnosi się nie tylko do konkretnego dokumentu, ale do wydarzeń 1385 -1386 jako całości. Po negocjacjach w 1385 roku, Jagiełło został koronowany na króla Polski w 1386 roku. Związek miał decydujący moment w historii Polski i Litwy ; to oznaczało początek czterech wieków wspólnej historii obu narodów. Przez 1569 rok unia polsko-litewska wzrosła do nowego państwa, polsko-litewskiej Rzeczypospolitej , i trwała aż do trzeciego rozbioru w 1795 roku.

Odnowienie uniwersytetu 26 lipca 1400 r. Władysław Jagiełło wydał dokument, w którym odnowił w

Odnowienie uniwersytetu 26 lipca 1400 r. Władysław Jagiełło wydał dokument, w którym odnowił w Krakowie uniwersytet. Jego pierwszym po odnowieniu rektorem został Stanisław ze Skarbmierza. Wszechnica krakowska była zorganizowana na wzór paryskiej. Składała się z czterech wydziałów: teologicznego, prawniczego, medycznego i filozoficznego. Pierwszy uniwersytet w Krakowie został powołany przez Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 r. Był drugim w Europie Środkowej - po praskim, założonym w 1348 r. Jednak po śmierci swego fundatora w 1370 r. podupadł i zaprzestał działalności. Próby jego wznowienia datują się od 1390 r. Był to proces długotrwały i skomplikowany. Ważnym krokiem w kierunku powołania wszechnicy był dokument papieża Bonifacego IX z 1397 r. , który zezwalał na założenie w Krakowie wydziału teologicznego. Powstanie placówki było w dużej mierze zasługą zmarłej w 1399 r. królowej Jadwigi, która przeznaczyła na nią w testamencie swoje szaty, pieniądze i klejnoty. Dzięki nim wszechnica otrzymała budynek u zbiegu ulic Żydowskiej i św. Anny. Do założenia placówki była potrzebna kadra naukowa. Wywodziła się ona w dużej części ze wspomnianego uniwersytetu praskiego. Najstarsza lista profesorów z 1404 r. wymienia ich 31. Wśród nich było wielu wybitnych uczonych, w tym Stanisław ze Skarbmierza, autor działa De belli iustis. Zawarł w nim pogląd, że wojną sprawiedliwą jest jedynie wojna obronna, i to wyłącznie w określonych warunkach. Z krakowską wszechnicą związanych było także wielu innych wybitnych prawników i teologów: Jan Szczekna, Mikołaj z Gorzkowa, Bartłomiej z Jasła.

Dzięki za uwagę

Dzięki za uwagę