UAMKI ZWYKE Dodawanie uamkw o tym samym mianowniku

  • Slides: 9
Download presentation
UŁAMKI ZWYKŁE

UŁAMKI ZWYKŁE

Dodawanie ułamków o tym samym mianowniku

Dodawanie ułamków o tym samym mianowniku

By dodać ułamki o różnych mianownikach najpierw sprowadź ułamki do wspólnego mianownika. Mnożymy licznik

By dodać ułamki o różnych mianownikach najpierw sprowadź ułamki do wspólnego mianownika. Mnożymy licznik i mianownik przez tą samą liczbę, czyli rozszerzamy ułamek. Tutaj widzisz, że jak pomnoży się mianowniki, to otrzymuje się wspólny mianownik 6.

Liczby mieszane składają się z liczby całkowitej i ułamka. Najlepiej jest najpierw popracować nad

Liczby mieszane składają się z liczby całkowitej i ułamka. Najlepiej jest najpierw popracować nad całościami, a potem nad ułamkami. Aby dodać liczby mieszane z ułamkami o różnych mianownikach, sprowadź ułamki do wspólnego mianownika. Rozszerzamy ułamki i otrzymujemy wspólny mianownik. Najmniejszy wspólny mianownik jest najmniejszą liczbą, która jest podzielna zarówno przez 3 jak i 5, czyli 15. Na koniec dodajemy do siebie liczby całkowite oraz liczniki i otrzymujemy odpowiedź.

 Czasem musisz pożyczyć od całości. Sposób nr 1. Czasami można pożyczyć od całości

Czasem musisz pożyczyć od całości. Sposób nr 1. Czasami można pożyczyć od całości i zapisać w postaci ułamka. Dodaj albo odejmij liczniki. Zauważ, że mianownik pozostaje ten sam. Wiesz, że 1 = 4/4

Sposób nr 2. Jeśli chcesz uniknąć pożyczania, możesz zamienić liczbę mieszaną w ułamek.

Sposób nr 2. Jeśli chcesz uniknąć pożyczania, możesz zamienić liczbę mieszaną w ułamek.

Liczba mieszana i ułamek Kiedy zamieniasz liczbę mieszaną w ułamek, to mnożysz całość przez

Liczba mieszana i ułamek Kiedy zamieniasz liczbę mieszaną w ułamek, to mnożysz całość przez mianownik i dodajesz licznik. Otrzymujesz liczbę 11, która będzie nowym licznikiem. Jeśli licznik jest większy od mianownika to taki ułamek nazywamy niewłaściwym (bo ułamek jest większy od całości).

Odpowiedzi (wyniki) powinny być przedstawiane w możliwie skróconej postaci Jeśli odejmuje się większą liczbę

Odpowiedzi (wyniki) powinny być przedstawiane w możliwie skróconej postaci Jeśli odejmuje się większą liczbę od mniejszej to w wyniku otrzymuje się liczbę ujemną.

GRATULUJĘ! TERAZ JUŻ ZNASZ PODSTAWOWE WIADOMOŚCI O DODAWANIU I ODEJMOWANIU UŁAMKÓW ZWYKŁYCH OPRACOWAŁA: KATARZYNA

GRATULUJĘ! TERAZ JUŻ ZNASZ PODSTAWOWE WIADOMOŚCI O DODAWANIU I ODEJMOWANIU UŁAMKÓW ZWYKŁYCH OPRACOWAŁA: KATARZYNA ZAWADZKA