U prvoj koloni su poremeaji koju su vezani

  • Slides: 10
Download presentation

U prvoj koloni su poremećaji koju su vezani za oblast kortikalne organizovanosti kao centralnog

U prvoj koloni su poremećaji koju su vezani za oblast kortikalne organizovanosti kao centralnog polja integracije osećajnih i psihomotornih iskustava ličnosti u razvoju. Počinje se sa onim kliničkim slikama koje primaju draži, procenjuju ih i tako daju podlogu za aktivnosti ličnosti. To su oblasti gnostičkih predela i gnostičkih funkcija. Njihova nedograđenost se odražava na celokupnu aktivnost ličnosti. U drugom delu prve kolone su oblici praksičkih aktivnosti kojima dete ispoljava svoje načine delovanja i svoj oblik postojanja u prostoru, vremenu i spacijalnom polju. U drugoj koloni su poremećaji govornih aktivnosti koji se tiču užih područja kortikalne organizovanosti. Nedograđena govorna aktivnost ometa komunikaciju sa svetom, a to zapravo znači socijalizaciju ličnosti. U trećoj koloni se nalaze poremećaji psihomotorike u užem smislu. Svedeni su na tri osnovne kliničke slike koje se ne mogu objasniti na drugi način osim analizom struktura i funkcija psihomotornog sprega.

Četvrta kolona je sačinjena od tri raznorodne kliničke manifestacije. Za sva tri oblika zajedničko

Četvrta kolona je sačinjena od tri raznorodne kliničke manifestacije. Za sva tri oblika zajedničko je jedino to što u okviru njih nije došlo do globalnog usklađivanja između aktivnosti čitavih sistema. Kod razvojne dishronije je u pitanju nedograđenost odnosa prema vremenu, što čini da se ova klinička slika posmatra kao posebna celina , kod opšte razvojne disharmonije su neusaglašene funkcije četiri oblika koji grade ličnost (govor, psihomotorika, inteligencija, osećanja), a u dislateralizovanosti je reč o globalnom neusaglašavanju delovanja dve hemisfere mozga. Ta globalna neusaglašenost ih povezuje, stavljajući ih u polje između neuropsiholoških poremećaja i opšte bioloških ili opšte neuroloških. Peta kolona sadrži one kliničke slike koje omeđuju neuropsihologiju razvojnog doba od psihijatrije razvojnog doba. To su kliičke slike ometenosti u razvoju inteligencije i osećanja koje su najuže povezane s neurološkom osnovom. Tu su dodate i navike koje se stvaraju usled osujećenja na polju osećajnog života, a manifestuju u polju psihomotorne aktivnosti svedene na stereotipne radnje.

U prvom redu nalaze se one kliničke slike koje remete razumevanje iskustava o svetu,

U prvom redu nalaze se one kliničke slike koje remete razumevanje iskustava o svetu, draži ili impulsa ili poruka koje iz sveta idu ka ličnosti. U drugom i trećem redu očekuju se kliničke slike srodne onima u prvom redu ali sa znatno manje izraženim ili suženim osobinama koje smo pomenuli. Tako se u trećem redu nalazi razvojna disfazija uporedo sa razvojnom disleksijom. U jednoj ovoj kliničkoj slici dete prepoznaje slova, pa i glasove, ali ne izgovara pročitanu reč u njenoj celini i jasnoći koju joj daje mesto u rečenici, dok u drugoj prepoznaje glasove i jasno izgovara, ali ne ume da izgovori reč jasno uz upotrebu glasova kojima je ovladalo. Četvrti red počinje s opštom razvojnom dispraksijom, dakle, sa jednim opštim praksičkim poremećajima usled neskladnog razvoja struktura psihomotornog sprega.

sprega i kortikalne organizovanosti. Do njega je sličan opšti poremećaj govora koji nastaje kao

sprega i kortikalne organizovanosti. Do njega je sličan opšti poremećaj govora koji nastaje kao posledica nedograđenosti osećajnog života. U trećoj koloni je, u istom redu, hiperkinetički sindrom kao jedan opšti poremećaj psihomotorike. Tu je klinička slika opšte poremećenosti funkcija ličnosti nastalih usled globalnog nesklada bitnih celina kojima sama ličnost gradi ponašanje i doživljaj sveta. Tu je i oblast ranih dečijih psihoza koje se, takođe, odnose na opšte sposobnosti ispoljavanja svoga bića u svetu, na delovanje ka svetu, kao što je reč i sa prethodnim kliničkim pojavama u istom redu. Peti red počinje sa razvojnom konstruktivnom dispraksijom, kao i sa dispraksijom koja je lokalizovana u jedan određeni sloj praksičke organizovanosti, a prati je dislalija kao poremećaj koji je, takodje, vezan za ograničeno kortikalno polje odgovorno za diferenciranje govorne aktivnosti. Tik je pored njih zbog toga što je i on, takođe, lokalizovani poremećaj psihomotorike. Dislateralizovanost je klinička slika nesklada u razvoju koji se svodi samo na uže područje, na oblast dominantne hemisfere.

Šesti red počinje sa razvojnom disgrafijom, a do nje je dizartrija. I sami disgrafiju

Šesti red počinje sa razvojnom disgrafijom, a do nje je dizartrija. I sami disgrafiju nazivaju mucanjem rukom, kao što je dizartrija mucanje govornom muskulaturom. U oba slučaja se kliničke manifestacije javljaju sasvim ciljano na periferiji psihomotornog sprega angažovanog u radnji pisanja ili u radnji govora. Motorni debilitet je sličan prethodnim kliničkim slikama , ali u toj grupi poremećaja problem je sveden samo na plan organizovanosti tonusa mišića. Navike, kao što su trihotilomanija i slične takođe su lokalizovane na užem prostoru psihomotornog angažovanja i ako izviru iz opšte osećajne uznemirenosti subjekta.