Tworzenie i stosowanie prawa Oznaczanie i powoywanie przepisw

  • Slides: 24
Download presentation
Tworzenie i stosowanie prawa Oznaczanie i powoływanie przepisów prawnych

Tworzenie i stosowanie prawa Oznaczanie i powoływanie przepisów prawnych

- Czym jest przepis prawny? - Układ graficzny aktów prawnych - Rozdział 7 ZTP

- Czym jest przepis prawny? - Układ graficzny aktów prawnych - Rozdział 7 ZTP

Artykuł - podstawowa jednostka redakcyjna ustawy § 54 ZTP jednostka jednozdaniowa „Art. ” z

Artykuł - podstawowa jednostka redakcyjna ustawy § 54 ZTP jednostka jednozdaniowa „Art. ” z wielkiej litery od akapitu cyframi arabskimi po cyfrze stawiamy kropkę w kodeksie może być cyframi rzymskimi

Art. 3. Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia.

Art. 3. Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia. Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Ustępy - Kiedy pojawiają się ustępy? od akapitu cyframi arabskimi po cyfrze stawiamy kropkę

Ustępy - Kiedy pojawiają się ustępy? od akapitu cyframi arabskimi po cyfrze stawiamy kropkę w kodeksie – „§”

Art. 1. 1. Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw

Art. 1. 1. Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa. 2. Adwokatura zorganizowana jest na zasadach samorządu zawodowego. 3. Adwokat w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych podlega tylko ustawom. 4. Tytuł zawodowy „adwokat” podlega ochronie prawnej.

Wyliczenie - wierszowe - kolumnowe - dwa elementy: - wprowadzenie do wyliczenia, - punkty.

Wyliczenie - wierszowe - kolumnowe - dwa elementy: - wprowadzenie do wyliczenia, - punkty.

Wyliczenie - wyczerpujące (wyłącznie; jedynie; tylko wtedy, gdy) - niewyczerpujące (w szczególności; między innymi)

Wyliczenie - wyczerpujące (wyłącznie; jedynie; tylko wtedy, gdy) - niewyczerpujące (w szczególności; między innymi) - o charakterze przesądza ostatni element (np. „zachodzi inna okoliczność”) - koniunkcyjne - alternatywne - enumeracyjne

Punkty - cyframi arabskimi z nawiasem z prawej strony - możliwe jest dalsze wyliczenie

Punkty - cyframi arabskimi z nawiasem z prawej strony - możliwe jest dalsze wyliczenie – litery oraz dalsze – tiret - część wspólna wyliczenia – może dot. punktów, liter, tiret

- Każdy punkt kończy się średnikiem, - a ostatni punkt kończy się kropką, chyba

- Każdy punkt kończy się średnikiem, - a ostatni punkt kończy się kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich punktów – w takim przypadku kropkę stawia się po części wspólnej.

Art. 4 b. 1. Adwokat nie może wykonywać zawodu: 1) jeżeli pozostaje w stosunku

Art. 4 b. 1. Adwokat nie może wykonywać zawodu: 1) jeżeli pozostaje w stosunku pracy; 2) (uchylony) 3) jeżeli został uznany za trwale niezdolnego do wykonywania zawodu; 4) jeżeli został ubezwłasnowolniony; 5) w razie orzeczenia kary zawieszenia w czynnościach zawodowych albo tymczasowego zawieszenia w wykonywaniu czynności zawodowych. 2. (uchylony) 3. Zakaz przewidziany w ust. 1 pkt 1 nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.

Litery - wyliczenie w obrębie punktu małe litery polskiego alfabetu bez liter typowo polskich

Litery - wyliczenie w obrębie punktu małe litery polskiego alfabetu bez liter typowo polskich nawias okrągły z prawej strony

- Każdą literę kończy się przecinkiem, - a ostatnią średnikiem albo kropką, chyba że

- Każdą literę kończy się przecinkiem, - a ostatnią średnikiem albo kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich liter – w takim przypadku średnik albo kropkę stawia się po części wspólnej.

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) ustawach podatkowych – rozumie się

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) ustawach podatkowych – rozumie się przez to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich; (…) 3) podatkach – rozumie się przez to również: a) zaliczki na podatki, b) raty podatków, jeżeli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach, c) opłaty oraz niepodatkowe należności budżetowe;

Tiret - wyliczenie w ramach litery nie odmieniamy – rodzaj nijaki Każde tiret kończy

Tiret - wyliczenie w ramach litery nie odmieniamy – rodzaj nijaki Każde tiret kończy się przecinkiem, a ostatnie przecinkiem, średnikiem albo kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich tiret – w takim przypadku przecinek, średnik albo kropkę stawia się po części wspólnej.

Art. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: 1) terytorium kraju – rozumie

Art. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: 1) terytorium kraju – rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2 a; 2) państwie członkowskim – rozumie się przez to państwo członkowskie Unii Europejskiej; 3) terytorium Unii Europejskiej – rozumie się przez to terytoria państw członkowskich Unii Europejskiej, z tym że na potrzeby stosowania tej ustawy: a) Księstwo Monako traktuje się jako terytorium Republiki Francuskiej, wyspę Man traktuje się jako terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, suwerenne strefy Akrotiri i Dhekelia traktuje się jako terytorium Republiki Cypru, b) następujące terytoria poszczególnych państw członkowskich traktuje się jako wyłączone z terytorium Unii Europejskiej: – wyspę Helgoland, terytorium Buesingen – z Republiki Federalnej Niemiec, – Ceutę, Melillę, Wyspy Kanaryjskie – z Królestwa Hiszpanii, – Livigno, Campione d’Italia, włoską część jeziora Lugano – z Republiki Włoskiej, – francuskie terytoria, o których mowa w art. 349 i art. 355 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – z Republiki Francuskiej, – Górę Athos – z Republiki Greckiej, – Wyspy Alandzkie – z Republiki Finlandii, – Wyspy Normandzkie – ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, c) Gibraltar traktuje się jako wyłączony z terytorium Unii Europejskiej; 4) terytorium państwa członkowskiego – rozumie się przez to terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2 a;

Systematyzacja • • • - Artykuły –> Rozdziały –>Działy –> Tytuły w kodeksie tytuły

Systematyzacja • • • - Artykuły –> Rozdziały –>Działy –> Tytuły w kodeksie tytuły –> księgi –> części w kodeksie można wprowadzić oddziały (jednostki systematyzacyjne niższego stopnia niż rozdział).

Powoływanie - „art. ” „ust. ” „pkt” „lit. ” „tiret” + numer słownie „§”

Powoływanie - „art. ” „ust. ” „pkt” „lit. ” „tiret” + numer słownie „§”

- Rodzaj aktu + ew. nazwa organu + data aktu + przedmiot aktu -

- Rodzaj aktu + ew. nazwa organu + data aktu + przedmiot aktu - Ustawy, których przedmiot określony jest rzeczowo – przed określeniem przedmiotu umieszcza się myślnik

Odesłanie do innego aktu prawnego - Pierwsze odesłanie – należy podać oznaczenie właściwych dzienników

Odesłanie do innego aktu prawnego - Pierwsze odesłanie – należy podać oznaczenie właściwych dzienników urzędowych dla aktu prawnego, do którego następuje odesłanie - Kolejne odesłanie – wskazuje się jedynie rodzaj aktu, datę i jego przedmiot.

Oznaczania dzienników urzędowych - § 162 ust. 2 ZTP - art. 8 -13 ustawy

Oznaczania dzienników urzędowych - § 162 ust. 2 ZTP - art. 8 -13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i innych aktów prawnych - Skrót dziennika urzędowego+ rocznik („r. ”)+ numer („Nr”)+ pozycja dziennika („poz. ”)

- Powołując oznaczenie kolejnego dziennika urzędowego, nie powtarza się skrótu nazwy dziennika urzędowego -

- Powołując oznaczenie kolejnego dziennika urzędowego, nie powtarza się skrótu nazwy dziennika urzędowego - Powołując kolejny dziennik urzędowy z tego samego roku, nie powtarza się rocznika - Powołując kolejną pozycję dziennika urzędowego tego samego numeru, nie powtarza się numeru - przed ostatnim powoływanym rocznikiem stosuje się spójnik „oraz”, a przed ostatnim numerem tego samego roku stosuje się spójnik „i”

- Jeżeli akt normatywny nie był nowelizowany, podaje się oznaczenie dziennika urzędowego, w którym

- Jeżeli akt normatywny nie był nowelizowany, podaje się oznaczenie dziennika urzędowego, w którym ukazał się tekst pierwotny. - Jeżeli akt normatywny był nowelizowany, podaje się oznaczenie dziennika urzędowego, w którym ukazał się tekst pierwotny oraz oznaczenia dzienników urzędowych, a których ukazały się zmiany tego tekstu.

- Jeżeli ogłoszono tekst jednolity, podaje się oznaczenie dziennika urzędowego, w którym ogłoszono tekst

- Jeżeli ogłoszono tekst jednolity, podaje się oznaczenie dziennika urzędowego, w którym ogłoszono tekst jednolity, bez oznaczenia sugerującego, że ogłoszono w nim tekst jednolity. - Jeżeli po ogłoszeniu tekstu jednolitego akt normatywny był nowelizowany, to oprócz oznaczenia dziennika urzędowego, w którym ogłoszono ostatni tekst jednolity, podaje się również dzienniki urzędowe, w których ukazały się zmiany tego tekstu.